Jak postępować z odpadami pochodzącymi z samochodów?

0
Jak postępować z odpadami pochodzącymi z samochodów

Demontaż pojazdów oraz recykling samochodów i ich części to w polskich realiach zagadnienie o dużej wadze. Chociaż w wielu dziedzinach życia udaje nam się ograniczać produkcję śmieci, wytwarzanie odpadów samochodowych nad Wisłą stale wzrasta, a do stacji demontażu pojazdów trafia corocznie już niemal pół miliona aut. Zgodnie z prawem ich rozbiórką i przetwarzaniem, które mają na celu odzysk surowców lub ostateczną utylizację odpadów pochodzących z pojazdów, zajmują się profesjonalne stacje demontażu pojazdów współpracujące z firmami z branży zarządzania odpadami. Na terenie Polski działa już ponad 1000 stacji demontażu, a trendy w dziedzinie recyklingu samochodów wyznacza najnowocześniejsza w Europie i Polsce firma z branży odpadowej – Stena Recycling. Na czym polega działalność stacji demontażu pojazdów? Jakie zasady obowiązują przetwarzających pojazdy wycofane z eksploatacji?

Pojazdy wycofane z eksploatacji – jak z nimi postępować?

W wielu europejskich i polskich aktach prawnych podkreśla się konieczność traktowania odpadów pochodzących z pojazdów zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami, która za najbardziej wartościowe z punktu widzenia ochrony środowiska uznaje ograniczenie produkcji odpadów, a następnie procesy mające na celu ich ponowne użycie. Zakłady prowadzące demontaż i przetwarzanie w pierwszej kolejności powinny zatem skoncentrować się na wymontowaniu z pojazdów wycofanych z eksploatacji wszystkich elementów wyposażenia i części nadających się do ponownego użycia. Usunięcie sprawnych lub możliwych do naprawy urządzeń elektronicznych, elementów oświetlenia, skrzyni biegów czy felg zawsze poprzedzone musi być demontażem wszelkich komponentów i substancji niebezpiecznych, takich jak: paliwo, oleje, płyny chłodnicze i hamulcowe, akumulatory. Te muszą być odpowiednio zabezpieczone i przekazane do utylizacji. Ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji zobowiązuje w dalszej kolejności stacje demontażu do wymontowania z samochodów wszystkich tych elementów, które nadają się do odzysku lub recyklingu. Ustawa obliguje także przetwarzających odpady samochodowe do prowadzenia drobiazgowej ewidencji i działania jedynie na podstawie właściwych zezwoleń, a ponadto wyznacza obowiązkowy poziom odzysku i recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Wynoszą one odpowiednio 95% i 85% masy pojazdów przyjętych przez stację w skali roku.

Recykling samochodów – co można odzyskać z odpadów samochodowych?

Samochody wycofane z eksploatacji są źródłem wielu cennych surowców, a duża część komponentów, które dotąd trudno było wykorzystać w procesach odzysku, coraz częściej trafia do przetworzenia, stając się głównie źródłem energii. Na potrzeby recyklingu demontuje się siedzenia, tapicerkę, szyby i uszczelki, a także wyodrębnia się i segreguje tworzywa sztuczne z desek rozdzielczych, zderzaków i komponentów instalacji elektrycznej. Tworzywa sztuczne i opony kieruje się przede wszystkim do procesów odzysku energii, natomiast największą pod względem wagi grupą surowców odzyskiwanych z samochodów są odpady metali żelaznych i nieżelaznych. Dzięki projektom badawczym prowadzonym przez Stena Recycling, która oferuje rozwiązania dla branży motoryzacyjnej już od ponad 50 lat, z pojazdów wycofanych z eksploatacji i części samochodowych odzyskać można już ponad 30 różnych rodzajów materiałów. Nowe technologie opracowane przez Stena Recycling pozwalają znacznie zwiększyć poziom odzysku, którym można już objąć m.in. akumulatory litowo-jonowe, ważne źródło litu ze względu na deficyty tego pierwiastka w gospodarce oraz niewykorzystywane wcześniej mieszanki tworzyw sztucznych wykorzystywanych do produkcji wysokiej jakości paliwa.

Tarcze i klocki hamulcowe – pamiętaj o ich serwisowaniu!

0
Tarcze i klocki hamulcowe

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych elementów składowych całego samochodu. Jeśli zatem podejrzewasz, że mogły ulec zniszczeniu lub zużyciu, jak najszybciej zajmij się ich wymianą. Wymianę klocków oraz tarcz hamulcowych opiszemy w dalszej części artykułu, jednak zanim do niej przejdziemy, postaramy się przybliżyć Ci wszystkie najpotrzebniejsze informacje na ten temat.

Co to są klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe to elementy układu hamulcowego. Ich zadaniem jest przede wszystkim zatrzymywanie samochodu poprzez zacisk klocków na tarczy. Dzięki temu, że klocki są umieszczone w zacisku, ich praca jest efektywna. Warto zaznaczyć, że istnieje wiele różnych rodzajów klocków hamulcowych. W nowych autach coraz rzadziej montuje się hamulce bębnowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że znacznie lepiej sprawdzają się hamulce tarczowe. Są one bowiem znacznie bardziej wydajne (działają szybciej i sprawniej), a także lepiej odprowadzają ciepło.

Jak często trzeba wymieniać klocki hamulcowe?

Klocki oraz tarcze hamulcowe należy regularnie serwisować oraz wymieniać. Należy jasno zaznaczyć, że odwlekanie tej czynności może skończyć się naprawdę dużymi kosztami naprawy. Wraz z tarczą oraz klockami, niszczą się inne, sąsiednie elementy, których łączna cena może okazać się naprawdę imponująco duża. Aby tego uniknąć, warto jest regularnie monitorować stan pojazdu. Należy udać się do mechanika jak tylko klocki zaczną wydawać charakterystyczne sygnały świadczące o tym, że czas je wymienić. Szacuje się, że klocki powinno wymieniać się co około 10-20 tys. km w przypadku dynamicznej jazdy po mieście. Jeśli natomiast jeździsz głównie długie trasy, to klocki należy wymieniać średnio co 50-70 tys. km.

Gdzie najlepiej jest kupić klocki i tarcze?

Klocki hamulcowe jesteśmy w stanie zamówić w niemal każdym sklepie z częściami do samochodu. Zawsze jednak powinniśmy upewnić się o jakości wybieranych części zamiennych. Jeśli jednak zależy Ci na sprawdzonych produktach, postaw na części Economy Parts. Dlaczego? Jak wiadomo w przemyśle motoryzacyjnym często stosuje się zamienniki oryginalnych części. Zamienniki przeważnie są jednak nieco gorszej jakości, a co za tym idzie, długość ich eksploatacji również ulega skróceniu. Części zamienne Economy Parts zapewniają Ci wszystko, czego możesz oczekiwać. Charakteryzują się one doskonałą jakością, a także dużą wytrzymałością na czynniki mechaniczne i fizyczne. Części zamienne Economy pochodzą z rodziny grupy Volkswagen. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości częściach w rozsądnej cenie, części Economy sprawdzą się u Ciebie doskonale.

Chip tuning – czy warto inwestować w takie rozwiązanie?

0
Chip tuning

Wielu z nas tuning samochodu nie kojarzy się zbyt pozytywnie. Tymczasem metoda ta może poprawić parametry silnika, co przełoży się na większy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Tak właśnie działa chip tuning. Co to jest i kto najlepiej wykonuje taką usługę?

Chip tuning – czym tak naprawdę jest?

Usługa ta polega na elektronicznym zwiększeniu mocy silnika samochodu. Okazuje się bowiem, że producent auta pozostawił w naszym pojeździe pewne rezerwy. Największe kryją te samochody, które są wyposażone w turbosprężarki. Zastosowanie chip tuningu pozwala nam uzyskać większą moc silnika zarówno w silnikach wysokoprężnych, jak i wolnossących. Chip tuning umożliwia nam podniesienie mocy i momentu obrotowego. Zabieg ten nie powoduje jednak większego spalania. Wręcz przeciwnie, będzie ono obniżone. Jeśli rozważamy wdrożenie tego rozwiązania w naszym pojeździe, koniecznie powierzmy je doświadczonym specjalistom. Dla każdego pojazdu chip tuning jest bowiem wykonywany indywidualnie. Wdrożenie zmian poprzedza szczegółowa diagnostyka, która pozwoli ocenić stan jednostki napędowej. Jeśli będzie ona uszkodzona lub zbyt słaba, to chip tuning nie będzie możliwy.

Chip tuning – kto zajmuje się takimi usługami?

Wykonanie chip tuningu może zwiększyć moc silnika nawet o 25%. Aby jednak poprawić osiągi bez uszkodzenia jednostki napędowej, koniecznie odstawmy pojazd do warsztatu, który posiada sprzęt niezbędny do wdrożenia tych zmian. Profesjonalny chip tuning całkowicie zmienia oprogramowanie sterujące silnikiem. Aby ocenić rezultaty wprowadzonych zmian, mechanik wykonuje testy na hamowni. Na tej stronie dowiesz się więcej na ten temat https://bmw-slusarczyk.pl/oferta/wiecej-adrenaliny-modyfikacje-elektroniki. Niektórzy producenci oferują specjalne pakiety dostosowane do silnika i sprzętu. Tak jest chociażby w przypadki chip tuningu pojazdów BMW. Efekty tych działań są odczuwalne podczas jazdy. Samochód prowadzi się lepiej, generuje większą moc i niższe spalanie. Chip tuning jest w pełni bezpieczny dla pojazdu, a wprowadzane zmiany nie nadwyrężą jednostki napędowej i nie przyspieszą jej zużycia.

Wymiana adblue jest łatwiejsza dzięki pompie

0
pompa

Uzupełnienie w pojeździe bardzo popularnego obecnie czynnika adblue można w bardzo dużym stopniu ułatwić poprzez skorzystanie z nowoczesnej pompy, która zagwarantuje świetne parametry pracy i która będzie znakomitym wyborem w każdej sytuacji. Nowoczesne pompy posiadają bardzo dobrą wydajność i naprawdę warto się na nie decydować, ponieważ będą sprawdzały się fantastycznie. Jak najbardziej warto stawiać na takie urządzenia, z których możliwe będzie przyjemne korzystanie. Najlepsze pompy cały proces tankowania czynią zdecydowanie szybszym, ponieważ w bardzo dobrym tempie są w stanie podawać czynnik do zbiornika. Warto zatem jak najbardziej korzystać z takich sprzętów.

Warsztaty, które specjalizują się w uzupełnianiu czynnika powinny dysponować nowoczesnymi narzędziami do świadczenia usług. Przykładem może być pompa do adblue, która usprawnia tankowanie i którą naprawdę warto się zainteresować. Jest ona bowiem bardzo dopracowanym w najmniejszych szczegółach produktem, który tankowanie czyni komfortowym i bardzo przyjemnym. Jak najbardziej warto zatem na nią postawić i efektywnie z niej korzystać. W ten sposób można bardzo dużo zyskać. Inwestycja w pompę jest w stanie bardzo szybko się zwrócić dzięki możliwości obsłużenia większej liczby klientów w tym samym czasie. Pompa również poprawia samopoczucie pracowników, ponieważ Ci bez większego wysiłku są w stanie świadczyć usługi na bardzo wysokim poziomie. Naprawdę warto zdecydować się tym samym na taki sprzęt, który będzie dopracowany w najmniejszych szczegółach i który będzie odpowiadał wymaganiom wszystkich osób. Postawienie na dobre jakościowo pompy będzie mogło sprawdzić się znakomicie w swoim zadaniu i będzie niesamowicie korzystne.

W atrakcyjnych cenach możliwe jest obecnie kupowanie dopracowanych produktów, które będą odpowiadały wymaganiom wszystkich klientów. Naprawdę łatwo zatem dobrać takie rozwiązania, które sprawdzą się znakomicie i które będą odpowiadały wymaganiom w każdej sytuacji. Rozważenie skorzystania z takich ofert ma jak najbardziej sens i może bardzo mocno ucieszyć.

Samochody Volvo

0
Volvo

Auta marki Volvo od lat kojarzone są z prestiżem, bezpieczeństwem i komfortem. Od niedawna skandynawski producent zaczął stawiać nacisk również na ekologię, w czego efekcie wiele spośród oferowanych modeli oferuje jednostki hybrydowe lub wyposażone w systemy i rozwiązania ograniczające emisję spalin. I choć Volvo słusznie uchodzi za markę premium, to wcale nie oznacza to, że samochody tego producenta leżą poza zasięgiem większości Polaków.

Volvo – dlaczego tak ceniona?

Przez lata Volvo budowało swoją pozycję, bazując na opinii ultra-bezpiecznych samochodów. Spowodowało to zainteresowanie zamożniejszych klientów, które w połączeniu z wysokim poziomem komfortu i licznymi udogodnieniami dla podróżnych uczyniło z tej marki synonim luksusu i prestiżu. Z czasem dołączyło do tego również odważne, ale eleganckie wzornictwo – dzisiejsze modele naprawdę mogą się podobać i doskonale komponują się z eleganckim garniturem i pasują nawet prezesowi czy dyrektorowi. Na tym jednak nie kończą się zalety szwedzkich samochodów – od kilku lat Volvo stawia również na ekologiczne rozwiązania, w rezultacie, których samochody przez nich produkowane produkują znacznie mniej dwutlenku węgla i cechują się niskim zużyciem paliwa, zwłaszcza w porównaniu do luksusowych modeli konkurencji. I choć mogą kojarzyć się z bardzo drogimi propozycjami, to wbrew pozorom samochody Volvo dzisiaj okazują się bardziej przystępne dla każdego z nas niż kiedykolwiek wcześniej.

Nowe Volvo – dostępne również dla Ciebie

Przystępne formy finansowania, jak np. Volvo leasing, sprawiają, że na komfort, bezpieczeństwo i ekologię może sobie pozwolić znacznie więcej osób, niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. V40 Cross Country czy V60 można nabyć za niewiele ponad tysiąc złotych miesięcznie, a nawet lokowane w wyższej półce XC 40, XC 60 czy nawet bardzo luksusowe S90 leżą w zasięgu wielu osób o średnich dochodach. Decydując się leasing samochodu, możesz ustalić jak wysokie raty będziesz miesięcznie opłacać – dzięki manipulacji okresem leasingowania i wartością wykupu można ustalić naprawdę niskie raty, a to czy samochód zwrócisz do salonu czy odkupisz na własność, zależeć będzie wyłącznie od ciebie. Być może dojdziesz nawet do wniosku, że wolisz wymienić go bezpośrednio na nowy model – to również jest ciekawe rozwiązanie, pozwalające być „na bieżąco” z nowościami od Volvo – jednego z najbardziej innowacyjnych producentów na świecie. Jedno jest pewne – jeśli raz zdecydujesz się na wypróbowanie aut Volvo, to nie zechcesz jeździć innymi samochodami!

Dobrze zarządzana flota to profesjonalizm i oszczędność

0
zarządzanie flotą

W dobie kryzysu spowodowanego ograniczeniami związanymi z pandemią, kwestia optymalizacji kosztów prowadzenia firmy korzystającej z transportu jest jeszcze istotniejsza niż wcześniej. Jednym z usprawniających rozwiązań jest racjonalne zarządzanie flotą pojazdów. Dzięki wygenerowanym w ten sposób oszczędnościom zwiększają się szanse na uniknięcie zwolnień pracowników.

Skuteczna optymalizacja zadań i kosztów w przedsiębiorstwie

Profesjonalne zefektywizowanie działalności firmy transportowej nie będzie możliwe bez wdrożenia zintegrowanego planu zarządzania flotą. Taki proces jest możliwy dzięki pomocy systemu SATIS CFM Smart, który opiera się na współpracujących ze sobą modułach dokumentujących informacje o kierowcach i pojazdach zarządzanej floty. System posiada szerokie spektrum możliwości usprawniających działanie pracy od nadzorowania terminów ubezpieczeń i polis, badań technicznych, a na raportach paliwowych i technicznych kończąc. Dzięki systemowi Car Fleet Management można zautomatyzować niektóre sektory, które są związane z serwisowaniem pojazdów oraz weryfikacją ponoszonych nakładów finansowych. Zarządzanie floty jest rozwiązaniem, które nadzoruje ważność polis ubezpieczeniowych, umów leasingowych i bankowych, a także wszelkich formalności związanych z mandatami i opłatami parkingowymi. Efektywne zarządzanie flotą jest w stanie wykryć nadużycia i nieracjonalny wzrost kosztów eksploatacyjnych.

Na czym polega system zarządzania floty?

Sprawna obsługa systemu odbywa się dzięki rozwiązaniom informatycznym, które czerpią dane z modułów połączonych z monitoringiem GPS. Plan optymalizacji jest realizowany na podstawie zgromadzonych danych i algorytmów, które są w stanie wpłynąć na efektywne eksploatowanie przedsiębiorstwa. Zarządzanie flotą wbrew pozorom jest sprawą indywidulną, dlatego system musi być skonfigurowany i zaprogramowany pod kątem konkretnej floty lub firmy. Właściciele firm transportowych mogą liczyć na indywidulne podejście konsultantów do ich specyfiki firmowej. Systemy są nieustannie aktualizowane i modyfikowane, tak aby nie miały miejsca żadne awarie.

Podsumowując – system zarządzania flotą jest intuicyjną platformą dedykowaną zarządzaniu pojazdami i wszystkim co wiąże się z ich używaniem, m.in. zautomatyzowany system przypomnień i powiadomień, ewidencja opon, rezerwacja firmowych miejsc parkingowych, gromadzenie faktur za paliwo, nadzorowanie badań, baza zdygitalizowanych dokumentów transportowych, a  także weryfikowanie ważności badań lekarskich i uprawnień kierowców.

Legenda jedyna w swoim rodzaju – czyli 5 powodów, za które kochamy Garbusy

0
Garbus

Historia motoryzacji ma na koncie kilka historii pojazdów,, które na zawsze zmieniły jej oblicze. Jednym z nich bez wątpienia jest legendarny samochód Garbus, czyli flagowy pojazd Volkswagena, który choć przestał być produkowany w oryginalnej formie już jakiś czas temu, to wciąż nie brakuje miłośników charakterystycznego “Chrabąszcza”. Oto pięć faktów i powodów, dla których pomimo upływu czas Garbus cieszy się tak wiernym gronem entuzjastów na całym świecie!

1.  Unikalny wygląd samochodu Garbus

Pierwszą rzeczą, która bez wątpienia odróżnia samochód Garbus od innych modeli pojazdów na przestrzeni lat, jest jego niezwykle charakterystyczny wygląd. Obły kształt dla wielu osób kojarzy się po prostu sympatycznie. To właśnie wizualny aspekt zadecydował o tym, jak wiele różnych nazw nosi do dzisiaj ten legendarny model Volkswagena. Amerykanie nazywają go “Chrabąszczem”, w Polsce przede wszystkim “Garbusem”, w innych krajach mówi się również na niego Pchła, Żuk, Żółw,, czy “Buggy”. Fantazyjny kształt i konstrukcja zaprojektowane przez inżyniera Ferdinanda Porsche dopełniały drobne szczegóły, nadające mu wyjątkowego i indywidualnego charakteru. Najlepszym przykładem jest malutki wazonik na kwiat przymocowany do deski rozdzielczej, który niezwykle obrazowo określa unikalny styl Garbusa.

2.  Niezwykła historia Garbusa

Kolejnym aspektem często kojarzonym przez mniejszych lub większych fanów motoryzacji w związku z samochodem Garbus jest z pewnością jego historia. Bardzo delikatnie rzecz ujmując, jest ona bowiem dosyć kontrowersyjna… Wszystko za sprawą początków pojazdu, który został zaprojektowany na polecenie nikogo innego, jak Adolfa Hitlera. Volkswagen w dosłownym tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza “samochód dla ludu” i dokładnie taką funkcję miał pełnić, zapewniając jednocześnie trwałość, solidne wykonanie i funkcjonalność w cenie, na którą stać było niemal każdą rodzinę. Zaplecze historyczne Garbusa trudno zatem nazywać szczególnie chlubnym, nie można jednak mu odmówić, że rzeczywiście auto perfekcyjnie odpowiedziało na ówczesne potrzeby ludzi, stając się po latach interesującą ciekawostką dla miłośników Chrabąszcza i nie tylko.

3.  Różnorodność modeli samochodów Garbus

Garbus niejedno ma imię, co stanowi nie lada gratkę dla entuzjastów, sympatyków i miłośników niemieckiej marki Volkswagen. VW Garbus w oryginalnej wersji jest najbardziej znanym modelem o legendarnym statusie, co do tego nie ma wątpliwości. Warto jednak zauważyć, że oprócz niego mocno zarysowały się w historii motoryzacji inne jego odsłony. Jedną z nich jest oczywiście model bez dachu, czyli Garbus kabriolet, którego cena była znacznie wyższa, niż poprzednika przy jednoczesnym spadku funkcjonalności na rzecz aspektów wizualnych. Jego popularność nie może się jednak równać z drugim po Garbusie ikonicznym modelu z fabryki Volkswagena, czyli transporterze zwanym potocznie Ogórkiem. Równie sympatyczny pod kątem wyglądu pojazd, przypominający co poniektórym mydełko stał się prawdziwym symbolem czasów hipisowskich, dzięki czemu ma nie mniej liczną grupę fanów, co oryginalny Garbus.

4.  Kampania reklamowa “Think small”

Mówiąc o niezwykłych rzeczach związanych z kultowym samochodem Garbus trudno pominąć rolę kampanii reklamowej pojazdu “Think small”, która została zaproponowana w roku 1959. Do dziś uchodzi ona za najlepszą, a przynajmniej jedną z najlepszych kampanii XX wieku. Wprowadzenie na rynek amerykański małego i niepasującego do tamtejszych standardów pojazdu kojarzonego z nazistowskimi Niemcami było nie lada wyczynem. W trakcie, gdy na kontynencie panował szał na duże samochody, będące niejako ucieleśnieniem “amerykańskiego snu”, śmieszny i mały Garbus z góry był skazany na porażkę. Agencja DDB stanęła jednak na wysokości zadania, dokonując niemal niemożliwego. Podkreślenie cech takich jak mały rozmiar, niezawodność, niewielka cena i niskie spalanie paliwa zostały przedstawione jako korzyści, w których Beetle był bezkonkurencyjny. Niezwykła kampania na zawsze zmieniła branżę reklamową i wspominana jest do dziś.

5.  Ponadczasowe wrażenie, jakie robi Garbus

Dochodzimy do sedna, czyli tego, co sprawia, że samochód Garbus nosi status legendy motoryzacji. Każdego dnia widzimy na ulicach dziesiątki różnych modeli aut od różnych producentów, jednak który z nich można porównać do “Żuka”? Volkswagen Beetle był pierwszym samochodem w historii, którego ilość sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 20 milionów. Unikalny pod względem wizualnym, o niezwykłej historii, w czasach swojej świetności był niemal wszędzie. W przeciwieństwie do wielu innych marek i modeli, pomimo upływu lat Garbus wciąż ma niezawodne i wierne grono miłośników, które wciąż wzbogaca się o nowe osoby. To oni decydują o tym, że wartość tych samochodów wciąż wzrasta, a pamięć o nich nigdy nie zginie.

Opony zimowe. Komfort i bezpieczeństwo

0
Opony zimowe

Każdego roku maleje liczba osób negujących potrzebę sezonowej wymiany opon. Z faktami trudno jest dyskutować. Opony zimowe to nie tylko lepsze prowadzenie na nawierzchniach pokrytych śnieżnym puchem, ale też zdecydowanie lepsza trakcja na mokrych drogach. Co ważne, korzystanie z zimowego ogumienia nie musi oznaczać zmniejszonego komfortu jazdy. Porozmawiajmy o oponach zimowych.

Opony letnie i zimowe. Czym się różnią?

Podstawową cechą różnicującą ogumienie letnie i zimowe jest skład mieszanki gumowej, będącej podstawowym elementem konstrukcyjnym. Charakterystyka mieszanki jest ściśle powiązana z temperaturami zewnętrznymi, co sprawia, że na decyzję o wymianie ogumienia powinny wpływać nie tylko opady śniegu, ale przede wszystkim ilość stopni Celsjusza. W tym miejscu warto zauważyć, że temperatura nawierzchni, a więc miejsca bezpośredniego styku koła, znacząco różni się od temperatury powietrza. W lecie potrafi być ona o kilkanaście stopni wyższa, w zimie natomiast niższa niż parametry podawane przez stacje pogodowe. Co to oznacza?

Mieszanka używana do produkcji opon letnich jest przygotowywana w taki sposób, by zapewnić wysoki komfort i pewność prowadzenia w temperaturach powyżej 7-8 stopni Celsjusza. W niższym zakresie opony letnie twardnieją, co znacząco obniża ich sprawność. Odwrotnie jest w przypadku opon zimowych. Te najlepiej sprawdzają się podczas niskich temperatur – to wtedy ich elastyczność jest zgodna z założeniami projektantów. Podczas letnich, a nawet wiosennych upałów tracą one swoje właściwości, stają się miękkie, co prowadzi do szybkiego zużycia oraz, co bardziej istotne, do znacznego wydłużenia drogi hamowania. Różnice mogą sięgnąć nawet kilkunastu metrów. 

Jak połączyć bezpieczeństwo i komfort?

Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy oponami letnimi i zimowymi jest kształt bieżnika. Dostrzegalny już na pierwszy rzut oka, zdecydowanie głębszy i bardziej agresywny rysunek bieżnika zimówek doskonale sprawdza się na mokrej nawierzchni oraz drogach pokrytych śniegiem i błotem pośniegowym. Takie opony są zdecydowanie bardziej odporne na zjawisko aquaplaningu, co bezpośrednio wpływa na poziom przyczepności, a więc także bezpieczeństwo. Charakterystyczny, grubszy bieżnik większości kierowców kojarzy się z ograniczonym komfortem i większym poziomem hałasu generowanego przez będące w ruchu koła. Prawdą jest, że rodzaj i kształt bieżnika wpływa na poziom głośności opon. A te, poza silnikiem, stanowią główne źródło hałasu, który dociera do uszu kierowcy i pasażera.

Warunkiem pozwalającym na połączenie perfekcyjnej trakcji i ciszy w kabinie jest skorzystanie z oferty sprawdzonych producentów. Doskonały przykład stanowią tanie opony zimowe Kleber. Marka, będąca częścią grupy Michelin, wypracowała sobie ugruntowaną pozycję między innymi dzięki stworzeniu popularnej serii opon zimowych Krisalp. Łączą one doskonałe prowadzenie z komfortem podróżowaniem. O tym, że tak wysoka jakość nie musi być droga, przekonamy się odwiedzając stronę firmy Tireexpert, która jest renomowanym dystrybutorem ogumienia. Nie tylko kupimy tutaj opony, ale też uzyskamy cenne porady pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa podróży oraz optymalizację kosztów zakupu.

Jak przebiega transakcja skupu aut?

0
Jak przebiega transakcja skupu aut?

Skup samochodów to transakcja, która kojarzona jest przez właścicieli pojazdów jako szybka i bezproblemowa. Dodając do tego możliwość otrzymania naprawdę konkretnego wynagrodzenia faktycznie można powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej opłacalnych możliwości na pozbycie się swojego samochodu oraz otrzymanie konkretnej kwoty w gotówce. Właśnie tak! Skup aut Szamotuły gwarantuje gotówkę za kupowane samochody, dzięki czemu nie trzeba czekać na przelew czy na przyjazd zainteresowanych klientów, którzy koniec końców auta nie kupują.

Jak zamówić oględziny auta?

Przede wszystkim po pierwsze należy zastanowić się w jaki sposób przebiega cała transakcja tak, aby jak najlepiej móc się do niej przygotować. Skupy samochodów działające na terenie Wielkopolski, ale także w innych województwach oferują bardzo konkurencyjne ceny oraz możliwość świadczeń dodatkowych, które często są bezpłatne. Takie jak na przykład przyjazd pod wskazany adres całkowicie bezpłatnie, bezpłatne oględziny samochodu oraz wycena oraz możliwość kupienia nawet niesprawnego pojazdu. Te i jeszcze więcej zaleta sprawiają, żę korzystanie z takich miejsc jak skup aut Szamotuły na przykład https://msauto-car.pl/ jest po prostu bardzo opłacalne. Osoby zainteresowane sprzedażą swojego samochodu tu i teraz nie mają lepszej możliwości jak właśnie zdecydowanie się na skorzystanie ze skupu aut. Miejsca przeznaczonego dla profesjonalistów, gdzie każdy z klientów będzie w stanie szybko i sprawnie sprzedać swój własny samochód.

Szybka sprzedaż w skupie samochodów

Największą chyba zaletą, która przemawia za skorzystaniem ze skupu samochodów w Szamotułach jest możliwość bezproblemowej i szybkiej wyceny. Dzięki temu można bez problemów wybrać odpowiednie miejsce dla siebie, czyli firmę, która na co dzień zajmuje się skupowaniem samochodów i bardzo dobrze się w tym temacie odnajduje. Skup aut Szamotuły to więc bardzo dogodne rozwiązanie dla każdego kierowcy niezależnie od tego jakie ma oczekiwania oraz możliwości na na przykład podstawienie samochodu. Skup samochodów w Wielkopolsce działa na rzecz klienta i to jego dobro jest zawsze najważniejsze. Nic więc dziwnego, że bardzo często można negocjować warunki cenowe tak, aby faktycznie móc otrzymać bardzo konkurencyjną stawkę. Szybka sprzedaż w skupie samochodów to bez wątpienia coś, co przyciąga osoby zainteresowane sprzedażą swojego samochodu. Cała transakcja przebiega całkowicie bezproblemowo, dzięki czemu z łatwością można oddać swoje auto w dobre ręce oraz otrzymać naprawdę konkurencyjną kwotę.

Jak zadbać o zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą?

0
Jak zadbać o zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Jak wiadomo, samochody w dzisiejszych czasach cieszą się ogromną popularnością. To właśnie dzięki nim bez większych problemów jesteśmy w stanie przemieszczać się w dowolne miejsca, niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Niestety jest to bardzo kuszący kąsek dla złodziei, którzy regularnie decydują się na kradzież pojazdów. W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Który ze sposobów jest najbardziej rozsądny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy zainteresowanych czytelników.

Skorzystaj z lokalizatora samochodu!

Jednym z najskuteczniejszych, jednocześnie najtrudniejszych do wykrycia sposobów na zabezpieczenie pojazdu, jest lokalizator samochodu. Z reguły jest to po prostu pewnego rodzaju nadajnik Bluetooth, który pozwala na sprawdzenie aktualnego miejsca, w którym znajduje się czterokołowiec. Skuteczność w dużym stopniu zależy od tego, z jakim modelem mamy do czynienia. Zazwyczaj lokalizator samochodu ukazuje lokalizację z dokładnością, która wynosi około 200 metrów. Kiedy decydujemy się na tego typu inwestycję, warto wziąć pod uwagę egzemplarz, który dodatkowo posiada „antyzagłuszacz”. Dlaczego? Złodzieje, którzy doskonale znają się na tym co robią, posiadają jammery, których to zadaniem jest zagłuszenie sygnału, przez co namierzenie okaże się nieskuteczne, tym samym lokalizator może okazać się mało przydatny. Warto także wiedzieć o tym, że niektóre modele mają nawet ciekawą opcję wysyłania SMS’a do właściciela, jeśli dojdzie do próby zagłuszenia sygnału.

alarm samochodowy

Tradycyjny alarm samochodowy

Zabezpieczeniem skutecznym dla „przypadkowych” złodziei jest alarm. Te, które zakładane są w sieciach dealerskich nie są doskonałe, dlatego też dla doświadczonych przestępców nie stanowią żadnego wyzwania. Nie od dziś wiadomo, że tworzone są one w taki sposób, aby w razie awarii możliwa była błyskawiczna naprawa, dlatego też wszystkie działają na podobnych zasadach. W konsekwencji złodziej doskonale zdaje sobie sprawę, z jakiego typu zabezpieczeniem ma do czynienia, zna zasadę działania alarmu samochodowego. Warto wspomnieć o tym, że im bardziej nietypowy jest alarm, tym większe prawdopodobieństwo, że grabieżca nie poradzi sobie z problemem.

Zablokowanie skrzyni biegów

Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie samochodu była właśnie blokada skrzyni biegów. Niestety ze względu na to, że to rozwiązanie było coraz częściej rozpowszechniane, złodzieje znacznie lepiej radzą sobie z tego typu utrudnieniami. Wyróżniamy trzy różne rodzaje blokad, mianowicie zewnętrzne, wewnętrzne i elektro-mechaniczne. Mówi się o tym, że wielu przestępców nadal jednak rezygnuje z kradzieży, jeśli zauważy tego typu blokadę. Jej usuwanie jest dość głośne i zajmuje stosunkowo dużo czasu, jednak nie jest w 100% skuteczne.

Wyłącznik pompy paliwa

Ciekawym rozwiązaniem zabezpieczającym samochód przed kradzieżą jest również wyłącznik pompy paliwa. Powinien znajdować się w najmniej spodziewanym, niewidocznym miejscu, aby nie rzucał się w oczy, a złodziej miał ogromny problem z jego znalezieniem. Ważne jest, abyśmy nie musieli się po niego schylać. Dlaczego? Jeśli jesteśmy od dłuższego czasu obserwowani i będziemy regularnie wykonywać nienaturalne ruchy, doświadczeni przestępcy prawdopodobnie zorientują się o istnieniu takiego zabezpieczenia. Jest to świetne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.