Kursy prawa jazdy w Warszawie – kategoria B czy A?

0

Jeśli ktoś powie, że jest w trakcie kursu na prawo jazdy w Warszawie, to z ogromnym prawdopodobieństwem będzie można powiedzieć, że kursant chce zdobyć prawo jazdy kategorii B. To najbardziej popularna wśród przyszłych kierowców kategoria, umożliwiająca kierowanie pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu). Daje ona dość szerokie uprawnienia (3,5 tony to całkiem sporo i pozwoli prowadzić również małe samochody dostawcze), ale to nie jest jedyny wybór. Na jaką jeszcze kategorię warto zwrócić uwagę?

Szkoła jazdy motocyklem

Kategoria A – uprawnienie do jazdy motocyklem. Jeśli wiatr we włosach widoczny na amerykańskich filmach pokazujących motocyklistów jest tym, do czego chcesz dążyć to… zastanów się, czy rzeczywiście jest to kategoria dla Ciebie. Obowiązkowy kask z pewnością utrudni wiatrowi rozwiewanie naszych włosów – może zatem lepszy będzie kabriolet i tradycyjna kategoria B? Jeśli jednak nadal chcemy jeździć motocyklem, to nie pozostaje nam nic innego, niż rzeczywiście podejść do takiego egzaminu. Pamiętajmy jednak, że wraz z niedawną nowelizacją przepisów wprowadzono zróżnicowany wiek, w którym kandydat może uzyskać prawo jazdy kategorii A. Standardowo to aż 24 lata, jeśli jednak wcześniej kandydat posiadał przez co najmniej 2 lata prawo jazdy kategorii A2, to może zdobyć kategorię A (choć w odrobinę ograniczonym zakresie) już w wieku 21 lat.

Ważna uwaga, dla tych, którzy posiadają już od co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B. Mogą oni kierować motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, posiadając jedynie kategorię B – pamiętajmy jednak, że przepis ten działa jedynie na terytorium Polski. Jeśli zatem chcemy lekkim motocyklem wyjechać za granicę, to kategoria A nadal będzie potrzebna.

Czym jest system wspólnego użytkowania samochodów (car sharing)?

0

Rejestracja, odbiór i zwrot samochodu w rękach użytkownika – właśnie na tym opiera się car sharing, czyli system wspólnego użytkowania samochodów. Tym też różni się on od tradycyjnych form przejazdu. Prosta obsługa tej usługi jest jej największą zaletą, a na dodatek warto wspomnieć, że rozwiązanie to jest bardzo ekologiczne, ekonomiczne i nastawione na oszczędność czasu.

Po co są badania lekarskie?

0

Najważniejszym celem badań lekarskich dla kierowców jest oczywiście ocena ogólnego stanu zdrowia osoby badanej, a w szczególności stanu układu oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego i sprawności narządu ruchu. Dodatkowo istnieją również specjalistyczne badania w których to sprawdza się stan psychiczny pacjenta.

Co dają badania kierowców?

Na podstawie wyników badania kierowców, lekarze są w stanie bardzo dokładnie stwierdzić istnienie albo brak np. chorób narządu wzroku, słuchu, równowagi, cukrzycy a nawet objawów, które wyraźnie wskazują na uzależnienie od alkoholu.

Gdzie zrobić badania?

W Polsce jest bardzo wiele placówek lekarskich, w których to można przeprowadzić profesjonalne badania kierowców. Osoby z Warszawy i pobliskich okolic mogą zrobić badania np. w badania-kierowcow.warszawa.pl. Bardzo dużo szkół nauki jazdy współpracuje z profesjonalnymi lekarzami, dzięki czemu badania można przeprowadzić od razu podczas zajęć przygotowujących do egzaminu na prawo jazdy. Pamiętać należy o tym, że stawki za badania dla kierowców są zryczałtowane, dlatego też u każdego lekarza zapłacimy za nie tyle samo.

Jak przygotować się na badania?

Badania kierowców nie wymagają praktycznie żadnego specjalnego przygotowania. Podczas wizyty u lekarza warto być wypoczętym i oczywiście nie można być pod wpływem żadnych używek. Pacjent powinien posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. Przy przedłużeniu terminu ważności trzeba mieć również stare prawo jazdy albo znać rok w którym zostało ono wydane. Osoby z wadami słuchu powinny posiadać również swój aparat słuchowy, z kolei osoby z wadami wzroku, powinny posiadać okulary albo soczewki z których korzystają na co dzień.

Jak przebiega samo badanie dowiesz się na http://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/przebieg-badan/

Komis samochodowy – dobre miejsce do kupna używanego auta?

0

Na rynku znajdują się setki tysięcy używanych samochodów – może wydawać się, że znalezienie tego odpowiedniego nie jest żadnym problemem. W rzeczywistości jednak możemy natknąć się na wiele komplikacji na swojej drodze – także wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup w komisie samochodowym.

Przed laty, gdy nie mieliśmy jeszcze powszechnego dostępu do internetu, komisy samochodowe były głównym miejscem prowadzenia transakcji. Co tydzień, w weekendy przyjeżdżało na nie wiele osób, które poszukiwały dla siebie pojazdu albo po prostu chciały pooglądać różne samochody i sprawdzić ich ceny. Teraz komisy działają nadal, ale nie są już tak oblegane – wynika to głównie z faktu, że większość kupujących rozpoczyna i kończy swoje poszukiwania przez internet.

Nie oznacza to jednak wcale, że powinniśmy omijać komisy samochodowe szerokim łukiem. Także dzięki nim możemy znaleźć wiele świetnych ofert dla siebie. Zawsze jednak musimy podchodzić do takich ofert z dystansem, pamiętając o tym, że także w komisach możemy natknąć się na oszustów.

Do komisu samochodowego zasadniczo nie warto wybierać się w sytuacji, gdy nie znamy się na motoryzacji. Dlaczego? Ponieważ sprzedający mogą próbować „wcisnąć” nam samochód, którego stan techniczny tak naprawdę nie odpowiada opisowi. Jesteśmy wtedy narażeni na spore niebezpieczeństwo, więc najlepiej poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na rzeczy.

Jeśli jednak nie mamy żadnej znajomej osoby, która mogłaby pomóc nam w wyborze odpowiedniego samochodu, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z usług płatnych rzeczoznawców. Aktualnie do wyboru mamy kilka dobrych firm zajmujących się sprawdzaniem aut na zlecenie klientów. Usługa tego rodzaju kosztuje zwykle od 100 do 250 złotych, ale pomoże nam zaoszczędzić znacznie więcej, gdy okaże się, że wybrany przez nas pojazd nie odpowiada opisowi.

Gdy interesuje cię dobry komis Ford, możesz również sprawdzić oferty bezpośrednio w salonach dealerskich marki. Obecnie coraz więcej z nich prowadzi sprzedaż używanych samochodów – dokładnie sprawdzonych, z wglądem w dokumentacje techniczną. To dobra alternatywa dla zwykłych komisów – sposób na szybką i bezpieczną transakcję.

Dlaczego warto odwiedzić auto szrot?

0

Auto szrot to raj dla zmotoryzowanych, którzy wolą sami dokonać naprawy niż oddać samochód do mechanika. Można tam znaleźć prawdziwe perełki, ale również nieźle się rozczarować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak kupować części na szrocie, by na tym skorzystać.

Jak wypożyczyć samochód szybko i niedrogo?

0

Wypożyczenie samochodu osobowego wciąż kojarzy się większości z nas z drogim luksusem dostępnym tylko dla osób zamożnych. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy wypożyczenie samochodu musi wiązać się z wieloma formalnościami, olbrzymim rachunkiem i podpisywaniem wielostronicowych umów? W jaki sposób wypożyczyć samochód szybko i niedrogo?

Starsze auta kontra nowe technologie

0
Starsze auta kontra nowe technologie

O starych samochodach mówi się, że są to „pojazdy z duszą”. Często są niezbyt estetyczne, wykazują imponująco wysokie spalanie, części zamienne są kosztowne, brakuje w nich również komfortowych gadżetów.

Jak przygotować się do dalekiej podróży, czyli bez pomocy drogowej ani rusz!

0
Jak przygotować się do dalekiej podróży, czyli bez pomocy drogowej ani rusz!

Masz w planach odbycie zdecydowanie dłuższej trasy swoim samochodem, niż zwykle? Najwyższa pora, by się przygotować do podróży. Tym bardziej, jeżeli Twój samochód płata różne figle.

Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego auta?

0
Na co zwracać uwagę przy zakupie używanego auta?

Każdy z nas słyszał o cofaniu licznika czy fałszowaniu książek serwisowych, dlatego często obawiamy się ryzyka związanego z nabyciem auta z drugiej ręki. Oto kilka podpowiedzi, o czym pamiętać, aby kupować bezpiecznie. Przy zakupie używanego pojazdu należy dokładnie sprawdzić od kogo auto kupujemy.

Dywaniki samochodowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

0
Dywaniki samochodowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zbliża się jesień. Wielu kierowców już teraz myśli o właściwym przygotowaniu samochodu na tę porę roku. Jednym z istotnych elementów wyposażenia pojazdu są dywaniki. Niektórzy właściciele aut zastanawiają się nad zakupem nowych, inni wymieniają letnią wersję na model zimowy, a jeszcze inni nie robią nic, pozostając przy całorocznych dywanikach. Tym którzy myślą o zakupie lub w ogóle zastanawiają się, po co mieć więcej niż jeden komplet, radzimy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając dywaniki samochodowe.