Opony zimowe. Komfort i bezpieczeństwo

0
Opony zimowe

Każdego roku maleje liczba osób negujących potrzebę sezonowej wymiany opon. Z faktami trudno jest dyskutować. Opony zimowe to nie tylko lepsze prowadzenie na nawierzchniach pokrytych śnieżnym puchem, ale też zdecydowanie lepsza trakcja na mokrych drogach. Co ważne, korzystanie z zimowego ogumienia nie musi oznaczać zmniejszonego komfortu jazdy. Porozmawiajmy o oponach zimowych.

Opony letnie i zimowe. Czym się różnią?

Podstawową cechą różnicującą ogumienie letnie i zimowe jest skład mieszanki gumowej, będącej podstawowym elementem konstrukcyjnym. Charakterystyka mieszanki jest ściśle powiązana z temperaturami zewnętrznymi, co sprawia, że na decyzję o wymianie ogumienia powinny wpływać nie tylko opady śniegu, ale przede wszystkim ilość stopni Celsjusza. W tym miejscu warto zauważyć, że temperatura nawierzchni, a więc miejsca bezpośredniego styku koła, znacząco różni się od temperatury powietrza. W lecie potrafi być ona o kilkanaście stopni wyższa, w zimie natomiast niższa niż parametry podawane przez stacje pogodowe. Co to oznacza?

Mieszanka używana do produkcji opon letnich jest przygotowywana w taki sposób, by zapewnić wysoki komfort i pewność prowadzenia w temperaturach powyżej 7-8 stopni Celsjusza. W niższym zakresie opony letnie twardnieją, co znacząco obniża ich sprawność. Odwrotnie jest w przypadku opon zimowych. Te najlepiej sprawdzają się podczas niskich temperatur – to wtedy ich elastyczność jest zgodna z założeniami projektantów. Podczas letnich, a nawet wiosennych upałów tracą one swoje właściwości, stają się miękkie, co prowadzi do szybkiego zużycia oraz, co bardziej istotne, do znacznego wydłużenia drogi hamowania. Różnice mogą sięgnąć nawet kilkunastu metrów. 

Jak połączyć bezpieczeństwo i komfort?

Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy oponami letnimi i zimowymi jest kształt bieżnika. Dostrzegalny już na pierwszy rzut oka, zdecydowanie głębszy i bardziej agresywny rysunek bieżnika zimówek doskonale sprawdza się na mokrej nawierzchni oraz drogach pokrytych śniegiem i błotem pośniegowym. Takie opony są zdecydowanie bardziej odporne na zjawisko aquaplaningu, co bezpośrednio wpływa na poziom przyczepności, a więc także bezpieczeństwo. Charakterystyczny, grubszy bieżnik większości kierowców kojarzy się z ograniczonym komfortem i większym poziomem hałasu generowanego przez będące w ruchu koła. Prawdą jest, że rodzaj i kształt bieżnika wpływa na poziom głośności opon. A te, poza silnikiem, stanowią główne źródło hałasu, który dociera do uszu kierowcy i pasażera.

Warunkiem pozwalającym na połączenie perfekcyjnej trakcji i ciszy w kabinie jest skorzystanie z oferty sprawdzonych producentów. Doskonały przykład stanowią tanie opony zimowe Kleber. Marka, będąca częścią grupy Michelin, wypracowała sobie ugruntowaną pozycję między innymi dzięki stworzeniu popularnej serii opon zimowych Krisalp. Łączą one doskonałe prowadzenie z komfortem podróżowaniem. O tym, że tak wysoka jakość nie musi być droga, przekonamy się odwiedzając stronę firmy Tireexpert, która jest renomowanym dystrybutorem ogumienia. Nie tylko kupimy tutaj opony, ale też uzyskamy cenne porady pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa podróży oraz optymalizację kosztów zakupu.

Jak przebiega transakcja skupu aut?

0
Jak przebiega transakcja skupu aut?

Skup samochodów to transakcja, która kojarzona jest przez właścicieli pojazdów jako szybka i bezproblemowa. Dodając do tego możliwość otrzymania naprawdę konkretnego wynagrodzenia faktycznie można powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej opłacalnych możliwości na pozbycie się swojego samochodu oraz otrzymanie konkretnej kwoty w gotówce. Właśnie tak! Skup aut Szamotuły gwarantuje gotówkę za kupowane samochody, dzięki czemu nie trzeba czekać na przelew czy na przyjazd zainteresowanych klientów, którzy koniec końców auta nie kupują.

Jak zamówić oględziny auta?

Przede wszystkim po pierwsze należy zastanowić się w jaki sposób przebiega cała transakcja tak, aby jak najlepiej móc się do niej przygotować. Skupy samochodów działające na terenie Wielkopolski, ale także w innych województwach oferują bardzo konkurencyjne ceny oraz możliwość świadczeń dodatkowych, które często są bezpłatne. Takie jak na przykład przyjazd pod wskazany adres całkowicie bezpłatnie, bezpłatne oględziny samochodu oraz wycena oraz możliwość kupienia nawet niesprawnego pojazdu. Te i jeszcze więcej zaleta sprawiają, żę korzystanie z takich miejsc jak skup aut Szamotuły na przykład https://msauto-car.pl/ jest po prostu bardzo opłacalne. Osoby zainteresowane sprzedażą swojego samochodu tu i teraz nie mają lepszej możliwości jak właśnie zdecydowanie się na skorzystanie ze skupu aut. Miejsca przeznaczonego dla profesjonalistów, gdzie każdy z klientów będzie w stanie szybko i sprawnie sprzedać swój własny samochód.

Szybka sprzedaż w skupie samochodów

Największą chyba zaletą, która przemawia za skorzystaniem ze skupu samochodów w Szamotułach jest możliwość bezproblemowej i szybkiej wyceny. Dzięki temu można bez problemów wybrać odpowiednie miejsce dla siebie, czyli firmę, która na co dzień zajmuje się skupowaniem samochodów i bardzo dobrze się w tym temacie odnajduje. Skup aut Szamotuły to więc bardzo dogodne rozwiązanie dla każdego kierowcy niezależnie od tego jakie ma oczekiwania oraz możliwości na na przykład podstawienie samochodu. Skup samochodów w Wielkopolsce działa na rzecz klienta i to jego dobro jest zawsze najważniejsze. Nic więc dziwnego, że bardzo często można negocjować warunki cenowe tak, aby faktycznie móc otrzymać bardzo konkurencyjną stawkę. Szybka sprzedaż w skupie samochodów to bez wątpienia coś, co przyciąga osoby zainteresowane sprzedażą swojego samochodu. Cała transakcja przebiega całkowicie bezproblemowo, dzięki czemu z łatwością można oddać swoje auto w dobre ręce oraz otrzymać naprawdę konkurencyjną kwotę.

Jak zadbać o zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą?

0
Jak zadbać o zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Jak wiadomo, samochody w dzisiejszych czasach cieszą się ogromną popularnością. To właśnie dzięki nim bez większych problemów jesteśmy w stanie przemieszczać się w dowolne miejsca, niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Niestety jest to bardzo kuszący kąsek dla złodziei, którzy regularnie decydują się na kradzież pojazdów. W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Który ze sposobów jest najbardziej rozsądny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy zainteresowanych czytelników.

Skorzystaj z lokalizatora samochodu!

Jednym z najskuteczniejszych, jednocześnie najtrudniejszych do wykrycia sposobów na zabezpieczenie pojazdu, jest lokalizator samochodu. Z reguły jest to po prostu pewnego rodzaju nadajnik Bluetooth, który pozwala na sprawdzenie aktualnego miejsca, w którym znajduje się czterokołowiec. Skuteczność w dużym stopniu zależy od tego, z jakim modelem mamy do czynienia. Zazwyczaj lokalizator samochodu ukazuje lokalizację z dokładnością, która wynosi około 200 metrów. Kiedy decydujemy się na tego typu inwestycję, warto wziąć pod uwagę egzemplarz, który dodatkowo posiada „antyzagłuszacz”. Dlaczego? Złodzieje, którzy doskonale znają się na tym co robią, posiadają jammery, których to zadaniem jest zagłuszenie sygnału, przez co namierzenie okaże się nieskuteczne, tym samym lokalizator może okazać się mało przydatny. Warto także wiedzieć o tym, że niektóre modele mają nawet ciekawą opcję wysyłania SMS’a do właściciela, jeśli dojdzie do próby zagłuszenia sygnału.

alarm samochodowy

Tradycyjny alarm samochodowy

Zabezpieczeniem skutecznym dla „przypadkowych” złodziei jest alarm. Te, które zakładane są w sieciach dealerskich nie są doskonałe, dlatego też dla doświadczonych przestępców nie stanowią żadnego wyzwania. Nie od dziś wiadomo, że tworzone są one w taki sposób, aby w razie awarii możliwa była błyskawiczna naprawa, dlatego też wszystkie działają na podobnych zasadach. W konsekwencji złodziej doskonale zdaje sobie sprawę, z jakiego typu zabezpieczeniem ma do czynienia, zna zasadę działania alarmu samochodowego. Warto wspomnieć o tym, że im bardziej nietypowy jest alarm, tym większe prawdopodobieństwo, że grabieżca nie poradzi sobie z problemem.

Zablokowanie skrzyni biegów

Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie samochodu była właśnie blokada skrzyni biegów. Niestety ze względu na to, że to rozwiązanie było coraz częściej rozpowszechniane, złodzieje znacznie lepiej radzą sobie z tego typu utrudnieniami. Wyróżniamy trzy różne rodzaje blokad, mianowicie zewnętrzne, wewnętrzne i elektro-mechaniczne. Mówi się o tym, że wielu przestępców nadal jednak rezygnuje z kradzieży, jeśli zauważy tego typu blokadę. Jej usuwanie jest dość głośne i zajmuje stosunkowo dużo czasu, jednak nie jest w 100% skuteczne.

Wyłącznik pompy paliwa

Ciekawym rozwiązaniem zabezpieczającym samochód przed kradzieżą jest również wyłącznik pompy paliwa. Powinien znajdować się w najmniej spodziewanym, niewidocznym miejscu, aby nie rzucał się w oczy, a złodziej miał ogromny problem z jego znalezieniem. Ważne jest, abyśmy nie musieli się po niego schylać. Dlaczego? Jeśli jesteśmy od dłuższego czasu obserwowani i będziemy regularnie wykonywać nienaturalne ruchy, doświadczeni przestępcy prawdopodobnie zorientują się o istnieniu takiego zabezpieczenia. Jest to świetne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.

Radio samochodowe – umili nam podróże

0
radio

Okres wakacyjny to doskonały czas, aby wsiąść w samochód i odbywać podróże bliskie i dalekie. Takie wyjazdy zbliżają do siebie członków rodziny i przyjaciół, a także pozwalają odkrywać nowe miejsca tak w najbliższej okolicy, jak i w bardziej odległych zakątkach. W obecnych czasach ludzie coraz bardziej przekonują się do podróży własnym autem, głównie ze względu na bezpieczeństwo w okresie pandemii. Warto więc zainwestować w dogodne wyposażenie, aby każda podróż była przyjemnością, a nie uciążliwą koniecznością.

Certyfikat SSL tani

0
Certyfikat SSL tani

Osoby, które planują założyć swoją pierwszą stronę internetową powinny koniecznie przemyśleć gdzie kupić tani certyfikat SSL dla strony www. Certyfikat SSL w kru.pl jest świetną ofertą i w wersji positive kosztuje 59 złotych. Jest on również najpopularniejszy i najczęściej wybierany przez użytkowników. Jest on świetny w przypadku małych stron, a także małych oraz średnich blogów. Warunkiem jest, żeby nie przetwarzały one dużej liczby danych.

Dlaczego warto korzystać z usług doświadczonego lakiernika?

0
Dlaczego warto korzystać z usług doświadczonego lakiernika

Co należy do zadań lakiernika? Wbrew pozorom nie tylko nałożenie nowego lakieru. Niejednokrotnie samochód wymaga częściowego rozmontowania w celu oczyszczenia z rdzy oraz brudu przeznaczonych do lakierowania części i zabezpieczenia pozostałych, np. lamp. To również on zajmuje się wyrównaniem nadwozia, które często jest pofałdowane po naprawie blacharskiej, przy użyciu mas uszczelniających oraz polerowania.

Część kierowców z zamiłowaniem do majsterkowania najchętniej wykonałoby wszystkie drobne naprawy swojego samochodu samodzielnie. Mimo pozornej kontroli nad pracami i przyjemności jaką sprawia wykonywanie ich na własną rękę, to nie jest zawsze trafiony pomysł. Są sytuacje, z którymi najlepiej od razu zgłosić się do fachowca. W przypadku uszkodzenia lakieru nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z ubytkami, tak jak profesjonalni lakiernicy. Usługi fachowców mogą być przydatne nie tylko przy poważniejszych wypadkach, ale również po najróżniejszych drobnych stłuczkach, kolizjach czy też parkowaniu, którego konsekwencją będą zarysowania karoserii.

Nie każdy warsztat oferujący usługi lakiernicze jest gwarantem sukcesu. Na co w takim razie zwrócić uwagę decydując się na usługi lakiernicze w Poznaniu?

Przyjrzymy się sprzętowi. Ciężko jest sobie wyobrazić wiarygodny zakład bez odpowiedniego pomieszczenia do malowania, mieszalnika farb oraz promienników na podczerwień. Bezpyłowa kabina lakiernicza to podstawa dobrze wykonanej pracy.  Najnowocześniejsze urządzenia i maszyny świadczą o trzymaniu ręki na pulsie przez właściciela, śledzeniu i wprowadzaniu nowinek. Ta pasja u fachowca najprawdopodobniej przełoży się na jakość wykonywanych usług, w końcu nawet najbardziej zaawansowany sprzęt potrzebuje pokierowania zręcznej dłoni. Proces lakierniczy jest wymagający, zahacza o odrobinę mechaniki i fizyki, sporo chemii. Potrzebny jest dobór odpowiednich narzędzi, szeroka wiedza. Ważny jest prawidłowy dobór narzędzi oraz produktów.

Dobry lakiernik to taki, który prócz umiejętności i zamiłowania ciągle się rozwija i doszkala. Cechuje go przede wszystkim precyzja i zaangażowanie. O doświadczenie i kunszt pracowników warsztatu warto  popytać znajomych, poczytać opinie w sieci. Dobre rekomendacje klientów to zawsze najlepsza reklama. Materiały wykorzystywane przez fachowców do wykonywania usług również odgrywają istotną rolę. Tylko wysokiej klasy lakiery od renomowanych producentów pozwolą uzyskać estetyczny i trwały efekt. Sprawdzone przez lata lakiery umożliwiają uzyskać pożądany rezultat i idealne nasycenie koloru.

Niezależnie więc czy Twoje auto potrzebuje naprawy szkód spowodowanych stłuczką czy tylko drobnego odświeżenia, zwróć się o pomoc do doświadczonych fachowców. Ludzi, którzy zaopiekują się Twoim samochodem z zaangażowaniem i lekarską precyzją. Zagwarantują najwyższą jakość usług, a twój samochód na pewno nie ucierpi.

Poradnik dla każdego fana renowacji klasycznych samochodów – jak naprawiać i wymieniać zderzaki? Dlaczego ich prawidłowe dopasowanie jest tak ważne?

0
jak naprawiać i wymieniać zderzaki

Zajmowanie się odrestaurowywaniem klasycznych samochodów to hobby, ogromna frajda, ale i nie lada wyzwanie. Efekt końcowy potrafi być naprawdę zniewalający. Fani samochodów garbusów niejednokrotnie poświęcają ogromną część swojego wolnego czasu po to, aby doprowadzić auto stanu z czasów jego świetności. Nie mniej, aby go osiągnąć, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Niektóre części do garbusa bowiem nie nadają się do naprawy i zdecydowanie lepiej wyposażyć się w nowe oryginały. Wiedza na temat tego, kiedy i co najlepiej się opłaca w znacznym stopniu, usprawni naszą pracę nad autem. Dziś natomiast skupimy się na temacie zderzaków.

Zderzaki do garbusa – kupować czy naprawiać?

Oryginalne części do garbusa to wydatek, który wiele osób próbuje jakoś obejść. Zdecydowanie się jednak na nieoryginalne elementy, to zły pomysł. Po ich montażu szybko możemy pożałować naszej decyzji. Co więc robić? Albo zakupić oryginalne i dobrej jakości części, albo spróbować naprawiać to, co naprawić się da. Jednak nie w każdej sytuacji mamy taką możliwość. A jak to jest ze zderzakami?

Jeśli nie mamy pewności, że naprawimy w pełni nasz zderzak, to nawet nie próbujmy. Jego wygląd decyduje o tym, jak prezentuje się całe auto. Podczas renowacji na pewno najbardziej zależy nam na tym, aby nasz klasyk wyglądał jak nowy. Dlatego zwróćmy uwagę na to, czy jest w ogóle możliwość wypolerowania chromu, a jeśli nie, to czy istnieje szansa polakierowania obecnych zderzaków. Często taka czynność nie ma większego sensu, ponieważ garbus nie będzie wyglądał już tak dobrze. Wszystko zależy od posiadanego modelu i naszego gustu.

Na co uważać podczas kupowania zderzaków do garbusa?

Przede wszystkim powinniśmy zawsze wybierać oryginalne części do garbusa. Dlaczego? Ponieważ zaoszczędzimy sobie tym samym sporej dawki nerwów. Tanie i nieoryginalne części są w stanie rdzewieć już w pierwszy rok po ich zamontowaniu. Czasami możemy także otrzymać przykrą niespodziankę w postaci już zardzewiałych zderzaków, które przychodzą do nas na zamówienie.

Dlatego warto po pierwsze, zaopatrzyć się w oryginalną część do garbusa a po drugie, jeśli mamy taką możliwość to postawić na tzw. zderzak nierdzewkę. Tego typu kieł wykonywany jest ze stali nierdzewnej i ułatwia życie wielu entuzjastom garbusów. Decydując się na nawet oryginalną wersję chromowaną, musimy liczyć się z tym, że należy odpowiednio przygotować ją przed montażem. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że nie zacznie ona przedwcześnie rdzewieć.

Chromowane części do garbusa – jak o nie zadbać?

Z uwagi na to, że elementy garbusa takie jak chociażby kieł zderzaka są często chromowane, warto wiedzieć jak się z nimi odpowiednio obchodzić, aby zachować je w dobrym stanie. Podstawą pielęgnacji elementów chromowanych jest niezapominanie o ich regularnym czyszczeniu. Kluczową kwestią jest dobranie odpowiedniego preparatu. Warto w tym wypadku zaopatrzyć się w profesjonalny środek taki jak pasta do polerowania chromu czy też do powierzchni chromowanych. Pamiętajmy, że zderzak w naszym garbusie pełni nie tylko użyteczną funkcję amortyzatora energii, ale i ma ogromne znaczenie estetyczne. Jeśli nie chcemy narażać się na dodatkowe koszty, to warto jak najlepiej o niego zadbać.

Serwisowanie samochodu – blacharnia-lakiernia

0
Serwisowanie samochodu

Lakiernia samochodowa to miejsce, w którym niejednokrotnie lakiernicy mogą odmienić samochód nie do poznania. Blacharnia-lakiernia z kolei oprócz wylakierowania pojazdu jest w stanie także naprawić wcześniej zniszczone lub uszkodzone nadwozie. Jaką blacharnio-lakiernię powinniśmy wybrać, kiedy potrzebujemy natychmiastowego serwisu uszkodzonego samochodu?

Kompleksowy serwis

Poszukując odpowiedniego lakiernika i blacharza, powinniśmy znaleźć osobę kompetentną, posiadającą wysokiej klasy umiejętności w tego rodzaju serwisowaniu. Inwestycja w dobrze działające, sprawne i funkcjonalne auto to podstawa długoterminowej żywotności pojazdu, który z pewnością odwdzięczy się długoletnią przydatnością.

Blacharstwo i lakiernictwo to niejednokrotnie ostatnie deski ratunku w ocaleniu pojazdu, który po odbyciu serwisowania jest nie tylko estetyczny i świeży, ale również przydatniejszy przez o wiele dłuższy czas. Już mała zmiana w wyglądzie, lub strukturze nadwozia, niezgodna z oryginalnym kanonem jest w stanie znacząco skrócić czas żywotności samochodu, dlatego też poszukiwanie odpowiedniego lakiernika i blacharza jest tak ważne. Grupa Cichy z przyjemnością przedstawia usługi serwisowe i blacharsko-lakiernicze, cenione przez tysiące klientów, którzy odbyli udane wizytacje w autoryzowanych salonach firmy. Co charakteryzuje salony blacharsko-lakiernicze Grupy Cichy i dlaczego warto je wybrać?

Blacharnia Lakiernia Grupa Cichy

Grupa Cichy jest jedną z niewielu blacharnio-lakierni istniejących obecnie na rynku, które mogą poszczycić się oficjalną autoryzacją jako dealer tak znanych i lubianych przez Polaków marek samochodowych jak chociażby Volkswagen, Audi, Seat, czy Skoda, które mają w naszych salonach pełną gamę dedykowanych usług serwisowych z kategorii blacharsko-lakierniczej.

Blacharnia lakiernia Grupy Cichy posiada w swoich szeregach najbardziej profesjonalnych lakierników i blacharzy na rynku, mechanicy Grupy Cichy w ekspresowym tempie i precyzji umieją zadbać o każdy rodzaj nadwozia, zmieniając je w najlepszy możliwy sposób. Lakiernictwo samochodowe i blacharstwo jest sztuką, którą pracownicy salonów Grupy Cichy opanowali do perfekcji.

Dlaczego warto wybrać salony Grupy Cichy?

Salony blacharsko-lakiernicze Grupy Cichy już od wielu lat funkcjonują z powodzeniem na rynku, zdobywając wciąż rosnącą popularność i posłuch wśród klientów. Cechująca salony wysoka klasa wykonanych zamówień oraz ich ekspresowe tempo przy przystępnych cenach i dodatkowych plusach z odbycia naprawy jak chociażby dwuletnia gwarancja na wszystkie wykonywane naprawy w serwisie Grupy Cichy, czy samochód zastępczy oferowany na okres naprawy samochodu.

Użycie tylko i wyłącznie oryginalnych części pojazdów to kolejny atut stojący za serwisem. Na polskich drogach często można spotkać się z samochodami, na których widoczne są elementy nadwozi innych marek, lub będących ich nieoryginalnymi kopiami. Blacharnia Lakiernia Grupy Cichy dba o zgodność z oryginałem i najwyższy standard jakości, niespotykany nigdzie indziej w Polsce. Skorzystanie z usług profesjonalistów, jest podyktowane głosem rozsądku i prawdziwej chęci naprawy swojego pojazdu w licencjonowanym, cenionym serwisie.

Samochody marki Renault

0
Samochody marki Renault

Groupe Renault to francuski producent samochodowy. Firma została założona w 1899 roku i znajduje się wśród najstarszych i największych (pod kątem wielkości produkcji) producentów samochodowych na całym świecie. Jej siedziba zlokalizowana jest w miejscowości Boulogne-Billancourt na terytorium Francji.

Założycielami firmy byli Louis Renault, Marcel Renault oraz Fernand Renault. Pierwszym samochodem wyprodukowanym przez to niewielkie przedsiębiorstwo został nazwany Renault Voiturette 1CV (jego nazwa oznaczała mały samochód). W zeszłym roku na całym świecie sprzedano ponad 3 miliony egzemplarzy tych samochodów. Firma jest właścicielem 40 fabryk zlokalizowanych w różnorodnych krajach, 3 innowacyjnych laboratoriów oraz 6 centrów technicznych.

Aktualnie Renault Groupe oferuje następujące marki motoryzacyjne: Renault, Dacia, Alpine, Renault Samsung Motors oraz Lada. Jeśli chodzi o samochody z logiem Renault, na nowoczesnym rynku oferowane są hatchbacki, sedany, kombi, crossovery, minivany wyposażone w silniki elektryczne, hybrydowe, benzynowe i Diesla, a strony takie jak Topczescizamienne.pl oferują szeroką gamę części zamiennych. Jednym z interesujących modeli danej marki jest ZOE – 5-drzwiowy w pełni elektryczny hatchback oferujący niewielkie wnętrze, niesłychaną dynamikę oraz całkowity brak szkodliwych spalin. Podkreśla on skupienie firmy na zaawansowane rozwiązania ekologiczne. Przez 7 lat z rzędu samochód zdobył nagrodę „Samochodu Roku” przyznawaną przez dobrze znany magazyn “What Car?”. Jest on w stanie przejechać do 394 km na jednym cyklu ładowania. Model Megane R.S. w pakietach wyposażenia R.S. Trophy i R.S. Trophy-R dostępny w zakresie modeli z 2020 roku imponuje swoją dynamiką – przyspiesza do 100 km/h w ciągu zaledwie 5,7 sekundy.

Renault Sport Cars  będący oddziałem przedsiębiorstwa produkuje samochody wyścigowe dla Formuły 1 – R.S.20 oraz samochody sportowe w oparciu o produkcję samochodów do użytku po drogach publicznych: Megane RS, Megane GT Line, Clio RS Line, Sandero RS, Sandero GT Line. We wcześniejszych latach do firmy należał koncern Renault Trucks, a obecnie jej właścicielem jest szwedzka firma Volvo Group.

Wybór wosku samochodowego – na co zwrócić uwagę?

0
wosku samochodowego

Woskowanie samochodu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę lakieru przed czynnikami zewnętrznymi. Warto jednak pamiętać, że na działanie takiego zabiegu ma wpływ nie tylko jakość wykonania go, ale również jakość użytków preparatów. Jaki wosk jest najlepszy?

Przewodnik po rodzajach wosku

Wybór wosku należy zacząć od zapoznania się z rodzajami wosków. Mamy ich na rynku sporo, ale zasadniczo można wymienić 6. Znając właściwości poszczególnych rodzajów, można lepiej dobrać wosk do auta, potrzeb lakieru i naszych możliwości.

  1. Wosk w paście (twardy)

Twarde woski w paście mają wiele rodzajów i są zarazem najbardziej popularne. Wynika to z łatwości ich aplikacji. Należy jednak pamiętać, że woskowanie samochodu powinno być bezpieczne dla lakieru. Zarówno twardość pasty należy dostosować do karoserii (czy powinna być ścierna?), jak i jej właściwości (czy potrzebna jest pasta z pigmentem?).

  1. Wosk w płynie

Woski w postaci mleczka lub szamponu są drugimi najpopularniejszymi. Nie sprawiają problemów w aplikacji i istnieje niewielka szansa, że uszkodzimy nimi lakier. Niemniej, z ich “delikatności” wynika też mniejsza efektywność w kwestii zabezpieczeń. Połysk po wosku w płynie jest bardzo duży.

  1. Wosk w sprayu

Mało popularny produkt wśród wosków samochodowych, ale dobry do uzyskania szybkiego i krótkiego efektu “na już”. Sprayu można też użyć na już nałożony wosk w paście, aby stworzyć dodatkową warstwę.

  1. Wosk naturalny

Woski samochodowe naturalne są na bazie naturalnego wosku Carnauba lub wosków pszczelich. Są dość drogie, ale bardzo dobrej jakości. Auto detailerzy doceniają je za zapach, jednak warto podkreślić, że aplikacja wosku naturalnego wymaga wprawy.

  1. Wosk syntetyczny

Jak jego nazwa wskazuje, jest na bazie syntetycznych składników. Korzysta z technologii polimerowych, których działanie opiera się na wiązaniu cząsteczek z powierzchnią lakieru. Dzięki temu wosk syntetyczny długo się utrzymuje.

  1. Wosk hybrydowy

Łączy właściwości naturalnego wosku z syntetycznym. Uważany jest za wosk o największej trwałości (nawet do roku), ale przekłada się to na jego cenę. Wosk hybrydowy najlepiej jest wybrać przed sezonem jesienno-zimowym.

Jakość wosku

Wybierając wosk samochodowy, nie można zapomnieć o kierowaniu się jego jakością. Nie każdy wosk w sprayu jest krótkotrwały i nie każdy wosk w paście wydajny. Bardzo ważne jest kupowanie wosków tylko w sprawdzonych miejscach, najlepiej w sklepach prowadzonych przez auto detailerów (takich jak np. Clinic4Car). Pamiętaj też, aby zawsze sprawdzić opinie o preparacie. Czasami to, co twierdzi producent, nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wręcz przeciwnie – drogi i “renomowany” środek może zawierać szkodliwe dla lakieru składniki.