Autoalarm, czy blokada mechaniczna

0
2721
Autoalarm, czy blokada mechaniczna

Właściciele nowszych modeli aut, często martwią się, iż mogą paść ofiarą kradzieży. Dla złodziei jest to atrakcyjny kąsek, zważywszy na cenę, która mogą za niego uzyskać. Właściciel, chcąc zapobiec kradzieży, często decyduje się na instalacje zabezpieczeń, mających utrudnić złodziejom ich zadanie (niejednokrotnie jest to jeden z wymogów stawianych przez ubezpieczalnie). Najczęściej stosuje się w tym celu blokadę skrzyni biegów lub autoalarm.

Blokada mechaniczna

Wśród blokad mechanicznych zakładanych w skrzyni biegów (zarówno manualnych, jak i automatycznych) najpopularniejsze są dwa rozwiązania: bolcowe oraz ryglowe. W przypadku tych pierwszych, do tunelu środkowego wsuwany jest specjalny bolec unieruchamiający lewarek. Znacznie wygodniejsze w użyciu są zestawy ryglowe, w których element blokujący wyposażony jest w specjalny zamek. Całość wystarczy jedynie przekręcić oraz wcisnąć. Najlepiej nabyć model pozwalający nam blokować lewarek na dowolnym biegu. Jeżeli zakupimy blokadę pozwalającą jedynie na założenie zabezpieczenia na wstecznym, istnieje możliwość, że złodziej po prostu wjedzie naszym pojazdem na lawetę (możemy się przed tym uchronić parkując tyłem do ściany).

Autoalarm

Autoalarm ma tę przewagę nad blokadą, iż chroni nie tylko sam pojazd, ale także wszystkie rzeczy znajdujące się w środku. Co więcej jest znacznie wygodniejszy w użyciu. W przypadku blokady mechanicznej musimy ciągle zakładać i zdejmować ją, przed i po każdym skorzystaniu z samochodu. Zapewne nie raz zdarzy nam się w pośpiechu zaniedbać tego środka ostrożności (nie wspominając już o tym, iż po pewnym czasie zacznie on nas mocno irytować).

Warto wspomnieć o jeszcze jednej przewadze autoalarmu. Chodzi tutaj o zasygnalizowanie wszystkim wokoło próby włamania do pojazdu. Z jednej strony jest to duży plus, gdyż utrudnia złodziejowi odjechanie pojazdem bez wzbudzania zainteresowania, z drugiej zaś w przypadku awarii będziemy zmuszeni zejść do auta, aby wyłączyć alarm (co jest szczególnie uciążliwe w ciągu nocy).

Cena

Sporym minusem autoalarmów jest ich cena, oscylująca w granicach 600-700 zł (nawet dwukrotnie wyższa niż w przypadku blokad mechanicznych). Co więcej niezbędny będzie jego montaż w jakimś autoryzowanym serwisie. Jest to częsty wymóg stawiany przez ubezpieczalnie. Nawet jeżeli jesteśmy w stanie samodzielnie założyć alarm, to większość firm będzie i tak wymagała zaświadczenie, iż zostało ono zainstalowane przez profesjonalistów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ