Holowanie samochodu – jak prawidłowo holować samochód?

0
1654
Holowanie samochodu

Samochód, jak każdy inny pojazd mechaniczny z nieoczekiwanych powodów może odmówić posłuszeństwa. Awaria na trasie to rzecz, której nie da się przewidzieć, w związku z czym nie da się także do niej przygotować. Aby poradzić sobie z taką sytuacją, możemy wezwać lawetę, lub zostać odholowanym przez inny pojazd. Właściwe holowanie samochodu to jednak czynność, która nie należy do najłatwiejszych. Jak to robić bezpiecznie i zgodnie z prawem?

Holowanie pojazdu – wyposażenie

Holowanie pojazdu wymaga konkretnego wyposażenia. Wszak, aby ta czynność mogła być w ogóle wykonana, potrzebujemy kilku niezbędnych narzędzi. Pierwszym elementem jest lina. Osoba posiadająca samochód osobowy o masie do 3,5 t powinna zaopatrzyć się w syntetyczną linię charakteryzującą się długością do 4 do 6 m. Można nabyć ją w każdym sklepie motoryzacyjnym, stacji benzynowej, a także w większym markecie.

Potrzebne Ci holowanie w Warszawie i okolicach?  Sprawdź holowanie Warszawa 24h

Pojazd holowany powinien posiadać także trójkąt ostrzegawczy. Obecnie jest to obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Warto też posiadać kable rozruchowe, które w razie rozładowania akumulatora pozwolą go podładować i mieć włączone światła mijania.

Jak prawidłowo holować samochód? Zasady holowania pojazdu

Holowanie pojazdu

Holowanie samochodu osobowego to nieco niebezpieczna czynność. Przed jej rozpoczęciem musimy zapoznać się z najważniejszymi zasadami, dzięki którym będziemy mogli przejść przez cały proces bez żadnych niespodzianek. Poniżej przedstawimy najważniejsze zasady holowania pojazdu.

  • Aby holować pojazd silnikowy, musimy pamiętać o tym, że linka musi być cały czas napięta;
  • Samochód holowany powinien mieć trójkąt ostrzegawczy za szybą, włączone światła mijania również są obowiązkowe;
  • Zarówno w pojedzie holowanym, jak i holującym powinien być sygnalizowany każdy skręt i zmiana pasa ruchu;
  • Nie dopuszcza się możliwości holowania przy niesprawnym układzie kierowniczym;
  • Samochody powinny poruszać się po prawym pasie, jeżeli droga jest kilkupasmowa;
  • W razie hamowania w pojeździe holującym kierowca powinien zastosować hamowanie większą siłą niż w aucie holującym, co zapewni odpowiednie napięcie liny;
  • Holowanym pojazdem powinien kierować bardziej doświadczony kierowca.

Holowanie auta a ubezpieczenie Assistance

Jak więc widzimy holowanie pojazdów to dość trudna sztuka, jednak po zapoznaniu się z najważniejszymi zasadami, poradzić sobie powinien z tym każdy. Warto pamiętać o tym, aby wybierać jak najmniej uczęszczane drogi.

W zależności od wykupionego ubezpieczenia samochodu możemy starać się o holowanie samochodu w przypadku awarii lub wypadku na koszt ubezpieczyciela. Najczęściej jednak towarzystwa udzielają takiej pomocy w danej odległości od domu właściciela (np. do 250 km). W innym przypadku może się okazać, że jesteśmy zdani na siebie. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest np. odwiedzenie strony drogowipomocnicy.pl. Wówczas holowanie auta nas nie dotyczy, gdyż cały proces transportu samochodu odbywa się za pomocą lawety.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ