Wymiana oleju – co warto wiedzieć?

0
3561
Wymiana oleju – co warto wiedzieć?

Poziom oleju warto kontrolować co tydzień. Jego niedobór może prowadzić do zatarcia i uszkodzenia silnika. Koszt wymiany oleju, nie licząc samego płynu, wynosi 30 – 50 zł.

Nie wymieniaj oleju samodzielnie

Wymianę oleju silnikowego należy powierzyć mechanikom. Prócz samego płynu często wymienia się także jego filtr, którego założenie nie należy do najprostszych. Wymieniając olej w warsztacienie trzeba zajmować się utylizacją. Jest on składowany i usuwany zgodnie z normami
ekologicznymi. Wymiana oleju w warsztatach Norauto Polska pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z nieprawidłową wymianą płynu, która może prowadzić nawet do uszkodzenia silnika.

Kiedy wymieniać olej?

W nowych samochodach zalecana jest wymiana oleju co 15 do 20 tysięcy kilometrów. W starszych jednostkach, mających więcej niż 10 lat, warto zdecydować się na ten krok co 10 tys. kilometrów. Najwięcej jednak zależy od eksploatacji samochodu. Jeśli jest on używany w terenie, mieście, na krótkich trasach i w trudnych warunkach pogodowych, olej należy wymieniać częściej. Niezależnie jednak w jakim wieku i stanie jest auto, powinno być to nie rzadziej niż raz na rok.

Jak kontrolować poziom?

Kontrolę poziomu oleju wykonuje co najmniej się raz na tysiąc kilometrów. Najlepiej robić ją na zimnym silnikulub po 15 minutach od jego zgaszenia. Prócz sprawdzenia samego poziomu płynu przy pomocy bagnetu, warto również ocenić jego kolor i zapach. Jeśli po odkręceniu korka da się wyczuć nieprzyjemny zapach spalenizny, a sam olej jest czarny, może być to oznaką poważnej awarii silnika. Dodatkowo raz na jakiś czas powinno się rozsmarować małą ilość płynu na ręce i sprawdzić czy nie zawiera niebezpiecznych dla całego układu opiłków metalu.

Funkcje oleju silnikowego

Prawidłowy dobór i wymiana oleju może decydować o żywotności silnika. Niedopatrzenie w wymianie może prowadzić do zatarcia silnika, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Olej w silniku odpowiada za smarowanie elementów metalowych (m.in. tłoków), dzięki czemu zmniejsza się ich tarcie. Chłodzi on też silnik i tłumi wszelkie drgania, które wytwarzają się podczas jego pracy.

Wybór oleju

Podstawowym kryterium wyboru oleju silnikowego powinny być zalecenia producenta samochodu. Olejów do maszyn wysokoprężnych nie wlewa się do jednostek benzynowych. Kierowcom z pojazdami z instalacjami LPG zalecane jest stosowanie specjalnych płynów przeznaczonych do
tego typu aut. Decydując się na olej warto zwrócić także uwagę na jego lepkość i klasę jakościową. Oznaczane są one dwoma liczbami przedzielonymi literą „W” (np. 5W40). Im niższa wartość pierwszej liczby, tym w niższej temperaturze samochód może pracować. Druga mówi o wysokich temperaturach – im wyższa, tym auto lepiej zachowuje się w wysokich temperaturach.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ