Chcę kupić samochód używany, czym się kierować dokonując zakupu?

0
837
Chcę kupić samochód używany, czym się kierować dokonując zakupu

W obecnych czasach wiele osób decyduje się nabyć samochód używany. Na rynku jest ich naprawdę dużo, bo takie auta możemy nabywać w licznych komisach samochodowych, od sprzedawców trudniących się sprowadzaniem aut z zagranicy oraz od osób prywatnych, które wystawiają w Internecie ogłoszenia. Kilka porad, na temat zakupu używanych aut powinny poznać przede wszystkim te osoby, które kupują używane auto po raz pierwszy oraz wszyscy ci, którzy mają niewielką wiedzę w tym zakresie.

Jakie auto wybrać?

Osoba, które chce nabyć samochód używany na wstępie powinna zastanowić się nad tym, jakie auto będzie odpowiadało jej potrzebom. Trzeba wziąć pod uwagę to, czy potrzebuje ona mieć przede wszystkim auto miejskie na zakupy czy może będzie jeździć w dalekie trasy. Ważne jest także to ile osób będzie korzystało z samochodu oraz jak duży bagaż będzie przewożony.

O czym pamiętać kupując używane auto?

Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem na sprawdzenie auta, które chcemy kupić jest udanie się na stację diagnostyczną. Z pomocą doświadczonego mechanika może wtedy poddać ocenie stan techniczny samochodu, zużycie podzespołów i zapytać ile będzie kosztowała wymiana poszczególnych elementów. Wiele osób używa także miernika lakieru aby sprawdzić czy nie mamy do czynienia z egzemplarzem powypadkowym.

Wiele o danym samochodzie powie nam także jego wnętrze, dlatego należy oglądać je bardzo dokładnie. Przyglądamy się więc desce rozdzielczej, kierownicy, skrzyni biegów i pedałom. Należy zwrócić uwagę na zużycie tapicerki. Warto się też przyjrzeć plastikowym elementom i sprawdzić czy są solidnie zamontowane. Jeśli jest inaczej to zachodzi podejrzenie, że były już zdejmowane przy naprawach.

Na co uważać oglądając używane auto?

Podczas oglądania auta z zewnątrz trzeba zwrócić uwagę na to czy nie widać wgnieceń i nie ma różnych odcieni na lakierze. Gdy dostrzeżemy nierówne szczeliny pomiędzy elementami samochodu może to budzić podejrzenie, że auto jest powypadkowe. Warto też dokładnie poszukać śladów rdzy na nadkolach, progach i dolnej części drzwi. Trzeba liczyć się z tym, że każde takie ognisko wygeneruje wydatki. Dobrze jest też przyjrzeć się oponom. Jeśli ich zużycie jest nierównomierne to powinno nas to zaniepokoić. Być może mamy do czynienia z nieprawidłową geometrią albo ktoś nieprofesjonalnie wykonał naprawę. Nabywcy często dokładnie oglądają silnik, bo jak wiadomo jest to jeden z ważniejszych i droższych elementów samochodu. Naszą czujność powinien wzbudzić silnik dokładnie wymyty. Może to oznaczać, że właściciel próbuje coś zatuszować, na przykład wyciek oleju a to zdarza się dosyć często, gdy sprzedawane są samochody używane

Jeśli podawany przebieg auta wydaje się podejrzanie niski, warto przyjrzeć się zużyciu elementów w środku oraz posłuchać pracy silnika. Czujność powinny wzbudzić niskie przebiegi w dieslach, bo jak wiadomo raczej nikt nie kupuje takiego auta, żeby jeździć po mieście. Podobnie jest z instalacją LPG. Jeśli ktoś się na taką zdecydował to prawdopodobnie jeździ dużo i liczył na zwrot z inwestycji.

Udając się na oględziny samochodu dobrze jest zabrać ze sobą kogoś, kto zna się na samochodach. Będzie wtedy większa szansa, że dostrzeże on coś, czego nie widzi przyszyły nabywca. Dodatkowo druga osoba, będzie przydatna jako ktoś, kto ostudzi nasze zapędy na wypadek nieuzasadnionego zachwytu nad autem. Decyzję o zakupie lepiej zawsze podejmować na spokojnie, po pewnym czasie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ