Jak wygłuszyć nasze auto

0
2574
Jak wygłuszyć nasze auto

Aby zwiększyć komfort jazdy, warto zastanowić się nad dodatkowym wyciszeniem kabiny. Pozwoli to nam prowadzić spokojną rozmowę lub słuchać ulubionej muzyki, bez towarzyszących temu odgłosów z zewnątrz. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie specjalnych mat, zatrzymujących dźwięki. Możemy również zastosować taśmy dekarskie, jednak są one mało skuteczne (tych braków nie nadrabia nawet niska cena).

Maty

W ofercie dostępnych jest kilka rodzajów mat. Najczęściej wybierane są produkty wykonane z bituminy, które posiadają ryflowaną powierzchnię (pomagającą rozpraszać fale dźwiękowe). Są one stosunkowo tanie (kosztują 50 zł za metr kwadratowy), jednak mogą sprawiać problemy w skrajnych temperaturach (w lecie odklejają się od karoserii, w zimie zaś pękają). Sporo jednak zależy od dokładności ich montażu w samochodzie. Możemy także skorzystać z mat robionych z gumy butylenowej. Są one co najmniej dwukrotnie droższe niż ich bituminowe odpowiedniki, jednak lepiej tłumią hałas oraz są odporne na zmiany temperatur.

Pianka

Maty stosowane są do tłumienia niskich częstotliwości dźwięku. W przypadku wysokich lepiej sprawdzają się pianki. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie stosować produktów wykonanych z poliuretanu, które bardzo mocno wchłaniają wodę. Zdecydowanie pewniejszym zakupem będą ich wodoszczelne odpowiedniki z butylu lub polietylenu. Pianki nakleja się na zainstalowane maty, stanowią więc niejako uzupełnienie, a nie samodzielny produkt.

Instalacja

Aby zainstalować maty wygłuszające, należy wcześniej dokładnie wymyć powierzchnię, na której będziemy to robić. Warto użyć wody z detergentem oraz benzyny ekstrakcyjnej (do odtłuszczenia). Większość mat posiada fabryczny klej, nie powinno być więc większych kłopotów z ich instalacją. Oczywiście największe problemy sprawi wnętrze samochodu, z którego będziemy musieli wymontować niektóre elementy (np. tapicerkę). Jeżeli zechcemy wyciszyć podłogę, niezbędne będzie wyjęcie wszystkich foteli oraz wykładziny.

Najlepiej zastosować wygłuszenie w przypadku przednich drzwi oraz podłogi. Mamy wtedy pewność, iż do naszego auta przedostanie się minimalna porcja hałasu. Dodatkowo poprawia się brzmienie basów, co pewnie nie będzie bez znaczenia, dla osób lubiących słuchać muzyki w samochodzie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak skorzystać z kabli rozruchwych
Następny artykułUsuwanie rys na szybie
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ