Jazda na motorze – o czym warto pamiętać?

0
2714

Rozpoczynając swoją przygodę z jazdą na motorze nie potrzeba mieć prawa jazdy kategorii A2, chyba że motor ma pojemność silnika powyżej 125 m3. Motory o mniejszej mocy niż 11 kW można prowadzić posiadając prawo jazdy na samochód.

Warto rozpoczynać od tych o niedużej mocy silnika i dobrze opanować jazdę, która wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta, zwłaszcza w miejskim ruchu. O czym poza prawem jazdy warto pamiętać zanim wsiądzie się na motor?

Odpowiedni strój pomoże uniknąć większych obrażeń przy upadku

Jazda na motorze bywa ekstremalna i nie chodzi tu wcale o prędkość, a konieczność dostosowania się do warunków panujących na drodze i obowiązujących przepisów. Obligatoryjnie należy zaopatrzyć się w dobrej jakości kask karbonowy. Ważny jest także strój, bo choć przepisy nie wymagają posiadania motocyklowego stroju, to warto się w niego zaopatrzyć.

Wykonany jest z wysokiej jakości skóry naturalnej, najczęściej bydlęcej lub z materiału. Jego elementem są ochraniacze na łokcie i kolana, a także protektor na plecach. Nie powinien krępować ruchów, ale nie może być także zbyt obszerny. W razie upadku pozwoli zniwelować obrażenia, dlatego warto w niego zainwestować.

Ubezpieczenie jest konieczne, jeśli chcemy zaoszczędzić sobie nieprzyjemnych sytuacji

Poruszając się na motorze w mieście niejednokrotnie trzeba lawirować pomiędzy samochodami. Jazda na motorze pozwala szybciej poruszać się w czasie godzin szczytu, a przepisy nie zabraniają wymijania samochodów w ramach tego samego pasa ruchu. Należy jednak pamiętać by nie przekraczać linii ciągłej. Wymijanie często bardzo irytuje kierowców samochodów. Dodatkowo trzeba niezwykle uważać by nie doszło do kolizji. Ponieważ trudno jest wszystko przewidzieć.

Warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenia i oprócz OC wykupić również Assistance oraz NNW. Jeśli planuje się wyjazdy zagraniczne, trzeba także postarać się o dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nieprzyjemna sytuacja na drodze będzie generowała mniej stresu, a także nie będzie powodować konieczności poniesienia dodatkowych wydatków, np. związanych z holowaniem motocykla.

Przygotowanie na sezon motocyklowy

Trudno uznać, że istnieją ramy czasowe dla sezonu motocyklowego, gdyż motocykliści po drogach poruszają się przez cały rok. Niemniej jednak w srogie zimy jest to utrudnione, choć pomaga odpowiednie przygotowanie, w postaci stroju i bielizny termoaktywnej. Większość motocyklistów porusza się zatem po drogach od wiosny do jesieni. Motocykl przechowywany jest najczęściej w garażu. Przed zimą, kiedy chce się go użytkować w niskich temperaturach należy sprawdzić stan akumulatora, świec i płynów. Podobnie na wiosnę trzeba dokonać w nim przeglądu.

Przechowywanie motocykla w garażu – pokrowiec na motocykl zapewni dodatkową ochronę

Jeśli motocykl przechowuje się w garażu trzeba zadbać o jego dodatkowe zabezpieczenie. Pokrowiec na motor sprawi, że brud i kurz nie będą na nim osiadać. W związku z tym, po długotrwałym przechowywaniu w garażu, nie będzie trzeba go gruntownie czyścić. Dzięki membranie zapewnia także ochronę przed wilgocią. Pokrowiec na motocykl ochroni go również przed zarysowaniem. Takie zabezpieczenie sprawi, że dłużej będzie wyglądał jak nowy.

Pokrowiec na motor – zabezpieczenie motoru w trasie, a także garażowanie w niezadaszonych miejscach

Wybierając się na motocyklowy urlop musimy pamiętać o zabraniu ze sobą wszystkich potrzebnych rzeczy. Wśród nich nie może zabraknąć prowiantu, apteczki pierwszej pomocy, a także dokumentów i gotówki. Niezbędne jest również przygotowanie się na zmienne warunki atmosferyczne i deszczową pogodę. Jeśli wybieramy się na camping i motocykl będziemy garażować pod chmurką, koniecznie musimy zaopatrzyć się w pokrowiec na motocykl.

W ten sposób ochronimy wszystkie najważniejsze układy przed zalaniem, w przypadku ulewnego deszczu i nie będziemy musieli w trakcie urlopu wybierać się do mechanika. Zatem zakup pokrowca na motor pozwoli nam zaoszczędzić na dodatkowych naprawach, związanych z jego niewłaściwym garażowaniem. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów pokrowców na motocykl. Ich cechą wspólną jest wodoodporność i wodoszczelność. Motor nawet w przypadku rzęsistego deszczu pozostaje suchy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ