Kupiłeś auto? Pamiętaj o tych 3 rzeczach, żeby uniknąć wysokich kar i zbędnych wydatków

0
22
nowe auto

Nowe auto to nowe możliwości w zakresie komunikacji, wygoda, komfort, ale też obowiązki dla właściciela. Za ich niedopełnienie mogą grozić Ci wysokie kary i stres. Lepiej ich uniknąć, dopełniając wszystkich wymaganych formalności. O czym trzeba pamiętać? Na jakie kwestie powinien zwrócić uwagę każdy właściciel samochodu? 

Kupując samochód, musisz pamiętać o obowiązkach związanych z jego rejestracją, podatkami czy kontaktem z ubezpieczycielem. Dzięki temu dopełnisz wszystkich swoich zobowiązań i nie będziesz musiał się mierzyć z konsekwencjami zaniedbań w tym zakresie. 

3 rzeczy, o których powinni pamiętać właściciele nowych aut 

Sformalizowany system prawno-podatkowy sprawia, że każda czynność jest obarczona konkretnymi obowiązkami, których trzeba dopełnić. Zaniechania w tym zakresie mogą się wiązać z poważnymi konsekwencjami, których lepiej unikać — dla spokoju i oszczędności. O czym trzeba pamiętać, mając nowy pojazd? Jakie obowiązki na Tobie spoczywają w związku z jego zakupem? 

1. Przerejestrowanie samochodu na siebie 

Jeśli kupiłeś auto — nowe lub używane — musisz zarejestrować je w wydziale komunikacji. Na dopełnienie tego obowiązku masz 30 dni od daty zakupu widniejącej na umowie. Do urzędu trzeba ze sobą zabrać: 

  • wniosek o rejestrację (najlepiej wcześniej pobrać go ze strony urzędu i uzupełnić, aby zaoszczędzić czas na miejscu), 
  • potwierdzenie własności samochodu (może to być umowa, faktura VAT), 
  • ważną polisę OC, 
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za całą procedurę, 
  • potwierdzenie ważnego badania technicznego, 
  • dowód tożsamości właściciela pojazdu. 

Jeszcze do niedawna trzeba było obowiązkowo wymieniać tablice rejestracyjne, jeżeli pojazd miał przynależeć do nowego starostwa. Dzisiaj nie jest to już wymagane. Dzięki temu opłata za cały proces jest niższa, a Ty nie musisz dodatkowo zajmować się demontażem i ponownym montażem elementów. 

Brak złożenia wniosku o rejestrację auta wiąże się z karą w wysokości 500 zł lub nawet 1000 zł dla przedsiębiorcy zajmującego się pośredniczeniem w sprzedaży. 

2. Zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych 

Kolejnym obowiązkiem jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi od 2% od wartości przedmiotu sprzedaży. Przykładowo przy aucie za 15 000 zł będzie to 300 zł. Im wyższa wartość pojazdu, tym większy podatek trzeba zapłacić. Na złożenie deklaracji masz 14 dni, które następują w dniu kolejnym po dokonaniu zakupu pojazdu. Co ważne, wliczają się w nie nie tylko dni robocze, ale też soboty, niedziele, a nawet święta. 

Instrukcja dotycząca tego, jak wypełnić PCC-3 (deklarację składaną po zakupie auta), najczęściej znajduje się w urzędzie. Może się jednak okazać, że nie będzie jej w wydziale, który odwiedzisz. W związku z tym warto skorzystać z internetowego poradnika. Błędy mogą skutkować przedłużeniem się całej procedury i generować niepotrzebny stres związany z kolejnymi wizytami w urzędzie. 

Jak zapłacić podatek PCC-3?

Podatek PCC-3 możesz zapłacić na dwa sposoby. Pierwszy z nich wiąże się z wizytą w urzędzie skarbowym. Drugi to rozwiązanie całej sprawy drogą online. Jak zapłacić podatek PCC-3 przez Internet? Musisz zalogować się na rządowej stronie, a następnie wypełnić i podpisać deklarację. Później będziesz mógł przejść do płatności. Co ważne, realizując ją, powinieneś zaznaczyć w swoim serwisie transakcyjnym, że jest to przelew podatkowy.  

Kary za brak wniesienia podatku od czynności cywilnoprawnych po zakupie auta wynoszą od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

3. Poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie właściciela auta 

Niedługo po tym, jak kupisz auto, warto skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go, że jesteś nowym właścicielem. Zasadniczo nie trzeba nic robić do czasu zakupu nowej polisy, jeśli poprzednia jest jeszcze ważna. Poprzedni właściciel auta ma jednak obowiązek złożyć towarzystwu ubezpieczeniowemu zawiadomienie o dokonanej transakcji. Ubezpieczyciel może z kolei naliczyć dodatkowe opłaty np. ze względu na to, że będziesz miał mniejszy staż jazdy lub z innych przyczyn. 

Im wcześniej przekażesz informacje do konkretnego podmiotu, tym opłaty będą naliczone za krótszy okres. Dzięki temu nie powstaną duże zaległości, które potem trudno będzie uregulować. 

Pamiętaj też o tym, żeby od razu wykupić nową polisę, jeśli stara się skończy. Kary za zaniedbania w tym zakresie to obecnie nawet 8 480 zł w przypadku samochodów osobowych, jeśli zwłoka wynosi powyżej 14 dni. 

Nowy samochód dostarcza wielu pozytywnych emocji. Zanim się jednak na nich skupisz, poświęć nieco czasu na dopełnienie swoich obowiązków jako właściciel pojazdu. Dzięki temu nie będziesz musiał ponosić finansowych konsekwencji zaniedbań, a w Twoim życiu nie zagości związany z nimi stres. Kluczowe dla Ciebie w okresie po zakupie powinny być: rejestracja auta, złożenie deklaracji PCC-3 i zapłacenie podatku, a także zajęcie się sprawą ubezpieczenia pojazdu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ