Legenda jedyna w swoim rodzaju – czyli 5 powodów, za które kochamy Garbusy

0
1462
Garbus

Historia motoryzacji ma na koncie kilka historii pojazdów,, które na zawsze zmieniły jej oblicze. Jednym z nich bez wątpienia jest legendarny samochód Garbus, czyli flagowy pojazd Volkswagena, który choć przestał być produkowany w oryginalnej formie już jakiś czas temu, to wciąż nie brakuje miłośników charakterystycznego “Chrabąszcza”. Oto pięć faktów i powodów, dla których pomimo upływu czas Garbus cieszy się tak wiernym gronem entuzjastów na całym świecie!

1.  Unikalny wygląd samochodu Garbus

Pierwszą rzeczą, która bez wątpienia odróżnia samochód Garbus od innych modeli pojazdów na przestrzeni lat, jest jego niezwykle charakterystyczny wygląd. Obły kształt dla wielu osób kojarzy się po prostu sympatycznie. To właśnie wizualny aspekt zadecydował o tym, jak wiele różnych nazw nosi do dzisiaj ten legendarny model Volkswagena. Amerykanie nazywają go “Chrabąszczem”, w Polsce przede wszystkim “Garbusem”, w innych krajach mówi się również na niego Pchła, Żuk, Żółw,, czy “Buggy”. Fantazyjny kształt i konstrukcja zaprojektowane przez inżyniera Ferdinanda Porsche dopełniały drobne szczegóły, nadające mu wyjątkowego i indywidualnego charakteru. Najlepszym przykładem jest malutki wazonik na kwiat przymocowany do deski rozdzielczej, który niezwykle obrazowo określa unikalny styl Garbusa.

2.  Niezwykła historia Garbusa

Kolejnym aspektem często kojarzonym przez mniejszych lub większych fanów motoryzacji w związku z samochodem Garbus jest z pewnością jego historia. Bardzo delikatnie rzecz ujmując, jest ona bowiem dosyć kontrowersyjna… Wszystko za sprawą początków pojazdu, który został zaprojektowany na polecenie nikogo innego, jak Adolfa Hitlera. Volkswagen w dosłownym tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza “samochód dla ludu” i dokładnie taką funkcję miał pełnić, zapewniając jednocześnie trwałość, solidne wykonanie i funkcjonalność w cenie, na którą stać było niemal każdą rodzinę. Zaplecze historyczne Garbusa trudno zatem nazywać szczególnie chlubnym, nie można jednak mu odmówić, że rzeczywiście auto perfekcyjnie odpowiedziało na ówczesne potrzeby ludzi, stając się po latach interesującą ciekawostką dla miłośników Chrabąszcza i nie tylko.

3.  Różnorodność modeli samochodów Garbus

Garbus niejedno ma imię, co stanowi nie lada gratkę dla entuzjastów, sympatyków i miłośników niemieckiej marki Volkswagen. VW Garbus w oryginalnej wersji jest najbardziej znanym modelem o legendarnym statusie, co do tego nie ma wątpliwości. Warto jednak zauważyć, że oprócz niego mocno zarysowały się w historii motoryzacji inne jego odsłony. Jedną z nich jest oczywiście model bez dachu, czyli Garbus kabriolet, którego cena była znacznie wyższa, niż poprzednika przy jednoczesnym spadku funkcjonalności na rzecz aspektów wizualnych. Jego popularność nie może się jednak równać z drugim po Garbusie ikonicznym modelu z fabryki Volkswagena, czyli transporterze zwanym potocznie Ogórkiem. Równie sympatyczny pod kątem wyglądu pojazd, przypominający co poniektórym mydełko stał się prawdziwym symbolem czasów hipisowskich, dzięki czemu ma nie mniej liczną grupę fanów, co oryginalny Garbus.

4.  Kampania reklamowa “Think small”

Mówiąc o niezwykłych rzeczach związanych z kultowym samochodem Garbus trudno pominąć rolę kampanii reklamowej pojazdu “Think small”, która została zaproponowana w roku 1959. Do dziś uchodzi ona za najlepszą, a przynajmniej jedną z najlepszych kampanii XX wieku. Wprowadzenie na rynek amerykański małego i niepasującego do tamtejszych standardów pojazdu kojarzonego z nazistowskimi Niemcami było nie lada wyczynem. W trakcie, gdy na kontynencie panował szał na duże samochody, będące niejako ucieleśnieniem “amerykańskiego snu”, śmieszny i mały Garbus z góry był skazany na porażkę. Agencja DDB stanęła jednak na wysokości zadania, dokonując niemal niemożliwego. Podkreślenie cech takich jak mały rozmiar, niezawodność, niewielka cena i niskie spalanie paliwa zostały przedstawione jako korzyści, w których Beetle był bezkonkurencyjny. Niezwykła kampania na zawsze zmieniła branżę reklamową i wspominana jest do dziś.

5.  Ponadczasowe wrażenie, jakie robi Garbus

Dochodzimy do sedna, czyli tego, co sprawia, że samochód Garbus nosi status legendy motoryzacji. Każdego dnia widzimy na ulicach dziesiątki różnych modeli aut od różnych producentów, jednak który z nich można porównać do “Żuka”? Volkswagen Beetle był pierwszym samochodem w historii, którego ilość sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 20 milionów. Unikalny pod względem wizualnym, o niezwykłej historii, w czasach swojej świetności był niemal wszędzie. W przeciwieństwie do wielu innych marek i modeli, pomimo upływu lat Garbus wciąż ma niezawodne i wierne grono miłośników, które wciąż wzbogaca się o nowe osoby. To oni decydują o tym, że wartość tych samochodów wciąż wzrasta, a pamięć o nich nigdy nie zginie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ