Najpopularniejsze marki opon samochodowych

0
2626

Większość użytkowników samochodów ma zazwyczaj dość niewielką wiedzę na temat opon. Przy konieczności wyboru odpowiedniego kompletu do samochodu zazwyczaj pojawia się dylemat, ponieważ ilość producentów, a także rodzajów opon może trochę dezorientować. Wiele osób zdaje się na sugestie sprzedawcy i nawet nie stara się wnikać w zawiłe niekiedy niuanse związane z parametrami technicznymi wybranych modeli.

Jakie opony są dostępne na rynku?

Kupując opony do swojego samochodu, możemy wybierać wśród trzech klas. Klasa premium – opony tej klasy są zdecydowanie najbardziej zaawansowanymi technologicznie produktami, które gwarantują najwyższą jakość. Innowacyjne rozwiązania pozwalają na bardzo bezpieczną, a zarazem komfortową jazdę w każdych warunkach. W klasie premium znajdziemy opony największych oraz najbardziej uznanych producentów z wieloletnim doświadczeniem w branży, przede wszystkim wielkiej trójki, a więc Bridgestone, Continental i Michelin, ale także propozycje innych czołowych koncernów. Chodzi tutaj o Dunlop, Nokian, Goodyear czy też Pirelli. Modele opon premium idealnie sprawdzą się przy mocniejszych i większych samochodach, ale również poleca się je kierowcom uwielbiającym dynamiczny styl jazdy.

Klasa średnia, charakteryzuje się świetnym stosunkiem ceny do jakości i sprawdzaja się zarówno w mieście, jak i na trasie. Wykorzystywane technologie sprawdziły się wcześniej w klasie premium, ale nie są już tak innowacyjne. Można je zamontować w pojazdach klasy kompaktowej, miejskiej oraz większych modelach. W tej klasie pojawiają się opony Firestone wykonywane z wykorzystaniem technologii Bridgestone, koreańskie ogumienie Hankook, Fulda czy też marka BFGoodrich, której właścicielem jest Michelin.

Klasa ekonomiczna to najtańsze, ale również najmniej zaawansowane technologicznie opony. Jednak i w tej klasie zdarzają się naprawdę dobre produkty. Nadają się zwłaszcza na spokojną jazdę miejską oraz do mniejszych i słabszych samochodów. Można tutaj wyróżnić dwie marki polskie, czyli Dębicę należącą właściwie do koncernu Goodyear oraz Kormoran, którego właścicielem jest Michelin. To również czeska marka Barum, Dayton albo Nexen.

Producenci opon

Ilość prestiżowych nagród, wielkość koncernu, wieloletnia tradycja oraz ciągle nowe rozwiązania technologiczne decydują o tym, że w skali światowej prym wiodą: japońska marka Bridgestone, francuski Michelin, koncern niemiecki Continental, amerykański Goodyear, brytyjski Dunlop i włoska marka Pirelli.

Ta pierwsza marka jest uznawana za światowego lidera w branży i należy podkreślić, że dwie polskie fabryki Bridgestone są uznane za jedne z najbardziej nowoczesnych. Chodzi tutaj o fabrykę w Poznaniu i Stargardzie, a co ważne, koncern w roku 2017 przeznaczył aż 194 mln euro na ich rozbudowę. Z kolei Michelin to największy producent opon w Europie i chyba każdy kojarzy Bibenduma, czyli charakterystycznego ludzika z logo. Continental jako pierwszy wprowadził na rynek opony z bieżnikiem, a było to już w roku 1904. Goodyear kojarzy się z nazwiskiem Charlesa Goodyear` a, który opracował metodę wulkanizacji kauczuku, jednak na tym fakcie kończą się powiązania. Założycielem koncernu Dunlop był weterynarz, który trochę przez przypadek został wynalazcą opony pneumatycznej, natomiast Pirelli kojarzy się nie tylko z oponami najwyżej klasy, ale również z intrygującym kalendarzem.

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMyjnia bezdotykowa Bydgoszcz
Następny artykułMyjnia Bezdotykowa Wrocław
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ