Opony zimowe. Komfort i bezpieczeństwo

0
1710
Opony zimowe

Każdego roku maleje liczba osób negujących potrzebę sezonowej wymiany opon. Z faktami trudno jest dyskutować. Opony zimowe to nie tylko lepsze prowadzenie na nawierzchniach pokrytych śnieżnym puchem, ale też zdecydowanie lepsza trakcja na mokrych drogach. Co ważne, korzystanie z zimowego ogumienia nie musi oznaczać zmniejszonego komfortu jazdy. Porozmawiajmy o oponach zimowych.

Opony letnie i zimowe. Czym się różnią?

Podstawową cechą różnicującą ogumienie letnie i zimowe jest skład mieszanki gumowej, będącej podstawowym elementem konstrukcyjnym. Charakterystyka mieszanki jest ściśle powiązana z temperaturami zewnętrznymi, co sprawia, że na decyzję o wymianie ogumienia powinny wpływać nie tylko opady śniegu, ale przede wszystkim ilość stopni Celsjusza. W tym miejscu warto zauważyć, że temperatura nawierzchni, a więc miejsca bezpośredniego styku koła, znacząco różni się od temperatury powietrza. W lecie potrafi być ona o kilkanaście stopni wyższa, w zimie natomiast niższa niż parametry podawane przez stacje pogodowe. Co to oznacza?

Mieszanka używana do produkcji opon letnich jest przygotowywana w taki sposób, by zapewnić wysoki komfort i pewność prowadzenia w temperaturach powyżej 7-8 stopni Celsjusza. W niższym zakresie opony letnie twardnieją, co znacząco obniża ich sprawność. Odwrotnie jest w przypadku opon zimowych. Te najlepiej sprawdzają się podczas niskich temperatur – to wtedy ich elastyczność jest zgodna z założeniami projektantów. Podczas letnich, a nawet wiosennych upałów tracą one swoje właściwości, stają się miękkie, co prowadzi do szybkiego zużycia oraz, co bardziej istotne, do znacznego wydłużenia drogi hamowania. Różnice mogą sięgnąć nawet kilkunastu metrów. 

Jak połączyć bezpieczeństwo i komfort?

Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy oponami letnimi i zimowymi jest kształt bieżnika. Dostrzegalny już na pierwszy rzut oka, zdecydowanie głębszy i bardziej agresywny rysunek bieżnika zimówek doskonale sprawdza się na mokrej nawierzchni oraz drogach pokrytych śniegiem i błotem pośniegowym. Takie opony są zdecydowanie bardziej odporne na zjawisko aquaplaningu, co bezpośrednio wpływa na poziom przyczepności, a więc także bezpieczeństwo. Charakterystyczny, grubszy bieżnik większości kierowców kojarzy się z ograniczonym komfortem i większym poziomem hałasu generowanego przez będące w ruchu koła. Prawdą jest, że rodzaj i kształt bieżnika wpływa na poziom głośności opon. A te, poza silnikiem, stanowią główne źródło hałasu, który dociera do uszu kierowcy i pasażera.

Warunkiem pozwalającym na połączenie perfekcyjnej trakcji i ciszy w kabinie jest skorzystanie z oferty sprawdzonych producentów. Doskonały przykład stanowią tanie opony zimowe Kleber. Marka, będąca częścią grupy Michelin, wypracowała sobie ugruntowaną pozycję między innymi dzięki stworzeniu popularnej serii opon zimowych Krisalp. Łączą one doskonałe prowadzenie z komfortem podróżowaniem. O tym, że tak wysoka jakość nie musi być droga, przekonamy się odwiedzając stronę firmy Tireexpert, która jest renomowanym dystrybutorem ogumienia. Nie tylko kupimy tutaj opony, ale też uzyskamy cenne porady pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa podróży oraz optymalizację kosztów zakupu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ