Podpory do przyczep – co warto wiedzieć?

0
4459

Obecnie niemal wszystkie przyczepy kempingowe sprzedawane na polskim rynku wyposażone są w przynajmniej cztery podpory. Co warto o nich wiedzieć i czy konieczne jest ich regularne serwisowanie? W jaki sposób dbać o podpory, aby służyły one przez długie lata?

Podpory do przyczep – do czego służą?

Już w pierwszej kolejności należy wyraźnie podkreślić, że podpory służą przede wszystkim do poziomowania i podtrzymywania przyczepy, a nie do tego, aby to na nich spoczywał cały ciężar przyczepy. O ile w przypadku podniesienia przyczepy towarowej na podporach może to skutkować uszkodzeniem podpór, to już w przypadku przyczep kempingowych skutki mogą być znacznie gorsze i znacznie bardziej dotkliwe finansowo – przyczepa może stracić swoją szczelność ze względu na naruszenie konstrukcji ścian i sufitu.

Podpory do przyczep – konserwacja

Podpory są takim samym urządzeniem, jak wszystkie inne – do ich prawidłowego działania potrzebna jest regularna konserwacja i kontrola stanu. Bieżące czynności obsługowe powinny się sprowadzać przede wszystkim do czyszczenia podpór i smarowania ich poszczególnych części. W ten sposób uchronimy je od działania na sucho, a tym samym ewentualnego rdzewienia i zatarcia. Im ciężej będzie działała podpora, tym większe prawdopodobieństwo na jej skrzywienie podczas rozkładania przyczepy. Do konserwacji możemy użyć jakiegokolwiek smaru stałego. Doraźnie można użyć smarów płynnych, jednak nie są one zalecane ze względu na niską trwałość i skuteczność utrzymywania się na elementach.

Dobór nowych podpór

Każda podpora do przyczepy dostępna na polskim rynku ma określoną wytrzymałość. Jeżeli dana podpora przewidziana jest przez producenta do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 750 kilogramów, to zamontowanie jej do cięższej przyczepy może prowadzić do jej szybkiego uszkodzenia i wygięcia się. Dopuszczalna nośność danej podpory powinna być uwidoczniona na niej poprzez odpowiedni zapis – jest to szczególnie istotne przy zakupach z rynku wtórnego.

Podsumowując, w przypadku podpór do przyczep niezwykle ważna jest ich prawidłowa eksploatacja. Wszelkie zaniedbania w zakresie czynności obsługowych, przede wszystkim brak odpowiedniego smarowania, jak również oddziaływanie zbyt dużych sił poprzez oparcie całego ciężaru przyczepy na podporach, mogą skutkować ich trwałym uszkodzeniem. Koszt zakupu nowych podpór nie jest wcale mały – jedna podpora to wydatek przeważnie od około 200 złotych.

[Głosów:9    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ