Polisa krótkoterminowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

0
3324
Polisa krótkoterminowa

Właściciele pojazdów muszą pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC, ponieważ jego brak grozi wysoką karą. Choć w większości przypadków trzeba wykupić roczną polisę, są od tego wyjątki. Kiedy wystarczy polisa krótkoterminowa?

Choć w większości przypadków właściciele pojazdów są zobowiązani do zakupu polisy OC na rok z góry, w niektórych sytuacjach wystarczy polisa oc na miesiąc – https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/. Jest to wyjątek od reguły, a taką polisę czasową można wykupić nie tylko na miesiąc, ale na przykład na pół roku. Nie dotyczy to jednak pojazdów zarejestrowanych w Polsce, poruszających się na zwykłych tablicach. Kiedy więc można wykupić krótkoterminowe OC?

Polisa krótkoterminowa OC – kiedy można ją wykupić?

Każdy samochód musi mieć ubezpieczenie OC, a nawet jednodniowa przerwa w ochronie ubezpieczeniowej może skończyć się karą pieniężną nałożoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Nie zawsze jednak trzeba zawierać na rok.W niektórych przypadkach wystarczy OC krótkoterminowe. Polisę krótkoterminową można wykupić w kilku sytuacjach, ponieważ dotyczy ona tylko określonych grup pojazdów. Są wśród nich:

  • Pojazdy sprowadzone z zagranicy – zanim kierowca samochodu sprowadzonego do kraju dopełni niezbędnych formalności i zarejestruje auto, musi wykupić polisę ubezpieczeniową, aby legalnie poruszać się po drogach. W takiej sytuacji powinien wystąpić do ubezpieczyciela o wydanie polisy miesięcznej. Kiedy auto zostanie już zarejestrowane, będzie mógł wykupić standardowe ubezpieczenie OC na rok.
  • Samochody zabytkowe – właściciel auta z żółtymi tablicami może ubezpieczyć je tylko wtedy, gdy zamierza poruszać się nim po drogach. Jeśli więc posiadasz zabytkowy samochód, którym jeździsz okazjonalnie, np. latem, możesz wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe tylko na ten czas. Przez resztę roku nie masz takiego obowiązku.
  • Pojazdy wolnobieżne – są to pojazdy, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do maksymalnie 25 km/h. Są to między innymi walce, koparki, wózki widłowe i transportowe, kombajny oraz inne maszyny rolnicze. Właściciele pojazdów wolnobieżnych powinni skorzystać z krótkoterminowego ubezpieczenia OC, aby nie narażać się na konsekwencje w przypadku kontroli policji lub kolizji drogowej.
  • Pojazdy zarejestrowane czasowo – czasowej rejestracji dokonuje się na miesiąc, najczęściej w celu wywozu auta za granicę, dojazdu z miejsca zakupu czy do warsztatu. Wtedy też należy wykupić miesięczną polisę OC.
  • Pojazdy znajdujące się w komisie – osoby pośredniczące w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych również mogą zawrzeć umowę ubezpieczenia krótkoterminowego. Samochody przeznaczone na sprzedaż muszą bowiem mieć ważną polisę OC.
  • Samochody wykorzystywane do jazd testowych – również takie auta mogą mieć krótkoterminowe ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie krótkoterminowe – jakie są jego zalety?

Polisa krótkoterminowa zapewnia taki sam stopień ochrony jak standardowe ubezpieczenie OC. Warto jednak pamiętać, że nie przedłuża się automatycznie, lecz wygasa po 30 dniach. Taka polisa nie jest droga, pozwala więc zaoszczędzić kierowcom, którzy są uprawnieni do skorzystania z niej. Szukając najlepszej oferty ubezpieczeniowej, możesz skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, który znajdziesz na stronie: kalkulatorubezpieczen.net.pl/. Jeśli Twój pojazd może być ubezpieczony krótkoterminowo, a poruszasz się nim tylko przez kilka tygodni w roku, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Choć taka polisa jest atrakcyjna, możliwość skorzystania z niej ma niewiele osób. Właściciele pojazdów zarejestrowanych w Polsce i poruszających się na zwykłych tablicach nie mają na razie takiej możliwości i muszą opłacać polisę na cały rok, nawet jeśli nie jeżdżą autem zbyt często.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ