Pomoc drogowa powinna zawsze być na czas

0
2121

Częstym problemem przy wzywaniu pomocy drogowej jest konieczność długiego oczekiwania. Niestety często sami jesteśmy sobie winni, nie sprawdzając wcześniej dostępnych firm i szukając szybko jakiejkolwiek, gdy spotka nas awaria na drodze. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Pomoc drogowa blisko naszego miejsca zamieszkania

Niekoniecznie powinniśmy wybierać pomoc drogową, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania, ale na pewno najbliżej warsztatu, z którego często korzystamy. Oczywiście sytuacją idealną jest kiedy pomoc drogowa świadczona jest przez warsztat mechaniczny, gdyż powierzając wszystko jednej firmie możemy w niektórych sytuacjach zaoszczędzić, a także mamy do niej zaufanie ze względu na wcześniejsze naprawy. Jeśli jednak często pokonujemy na dużych odległościach stałą trasę, warto mieć w obrębie każdych 100 km firmę oferującą kompleksową pomoc drogową. Jeżeli jest to trasa uczęszczana i pomiędzy dużymi aglomeracjami jest to możliwe, natomiast w przypadku podróży w rejony gdzie nawet stacji benzynowych nie jest zbyt wiele trzeba liczyć się z większymi kosztami.

Warto mieć kontakt do pomocy drogowej Rusin ze Zgorzelca. Oferują kompleksową pomoc drogową.

Co wchodzi w skład ceny za usługę pomocy drogowej?

Przede wszystkim wybierając określoną firmę musimy sprawdzić ceny jej usług. W skład ceny za pomoc drogową standardowo wchodzi dojazd na miejsce, diagnostyka awarii, a także holowanie samochodu, którego cena zależna jest od jego masy a także przejechanych kilometrów. Im samochód cięższy i droga do pokonania dłuższa, tym więcej trzeba zapłacić za pomoc drogową. Laweta powinna być dostosowana do samochodów osobowych. Dobrze, aby w swojej ofercie firma miała więcej niż jedną lawetę i modele umożliwiające przewóz samochodów o różnym tonażu. Im bardziej zróżnicowana oferta i większa ilość lawet, tym większa pewność, że w przypadku, gdy coś stanie się na drodze, będzie można liczyć na szybki jej przyjazd. Jeśli firma posiada jedną lawetę trzeba liczyć się z tym, że może być ona akurat eksploatowana i na transport samochodu do warsztatu trzeba będzie poczekać.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze firmy oferującej pomoc drogową?

Usługa przewozu na lawecie rozbitego po wypadku samochodu, bądź takiego, który uległ awarii, nie powinna być jedyną w ofercie. Warto wybrać specjalistów, którzy oferują kompleksowy wachlarz usług. Dobrze by dysponowała mobilną diagnostyką pojazdów. Dzięki temu będzie wiadomo czy z awarią może poradzić sobie na miejscu czy konieczne będzie odholowanie samochodu. Pomoc drogowa powinna nie tylko wymienić pękniętą oponę bądź dowieźć brakujące paliwo. Częstym problemem jest również trudność z otwarciem samochodu, zatrzaśnięcie bądź zgubienie klucza. W takiej sytuacji pomoc drogowa wyposażona w sprzęt pozwalający na awaryjne otwieranie pojazdów rozwiąże go bez trudu. Poradzi sobie również z usunięciem ułamanego kluczyka, oraz zatrzaśniętymi drzwiami, naprawi lub wymieni zamek.

zdenerwowany-kierowca-dzwoni

Ważne aby była to firma z doświadczeniem i potrafiła sobie poradzić w trudnych sytuacjach, np. kiedy potrzebujemy holowania z autostrady. Także kiedy wpadniemy do rowu możemy liczyć na pomoc drogową, która dysponuje wyciągarką. Niezwykle istotne jest również świadczenie usług całodobowo. Awaria nie wybiera sobie odpowiedniej pory, ważne więc aby pomoc drogowa była do dyspozycji, wtedy kiedy będziemy jej potrzebować.

W jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc drogową?

Najczęstszym powodem wezwania pomocy drogowej jest zwykle rozładowany akumulator, a zimą jest to prawdziwa plaga. Takim awariom sprzyja przede wszystkim pozostawianie samochodu na mrozie. Samochody niegarażowane bądź trzymane w nieogrzewanych garażach narażone są najbardziej na rozładowany akumulator. To jednak nie jedyna sytuacja, kiedy akumulator może się rozładować. Wzmożona eksploatacja zapalniczki w samochodzie do ładowania telefonu czy podłączenie nawigacji, skutkuje większym poborem energii, wskutek tego „popyt” może być większy od podaży, dlatego akumulator rozładowuje się. Samo rozładowanie akumulatora to awaria, z którą możemy poradzić sobie samodzielnie, zwłaszcza jeśli wozimy ze sobą kable zasilające i możemy podładować akumulator dzięki uprzejmości innego kierowcy. Czasem jednak ładowanie nic nie daje, a przyczyną tego jest awaria alternatora, zaopatrującego w prąd akumulator. W takim przypadku warto zadzwonić po pomoc drogową. Jeśli posiada właściwy sprzęt dokona od razu pomiarów napięcia zarówno w akumulatorze, jak i alternatorze. Jeśli odbiega on od normy zabierze samochód by dokonać regeneracji alternatora, jeśli prowadzi również warsztat lub odholuje samochód do zakładu mechanicznego z którym współpracuje. Jeśli prowadzi warsztat dokona regeneracji w kilka chwil, tak, że nawet nie będzie trzeba wypożyczać samochodu zastępczego.

zdenerwowany-kierowca-w-kamizelce-dzwoni

Poważna awaria silnika, czy układu hamulcowego jest wskazaniem do natychmiastowego wezwania pomocy drogowej. Przegrzanie silnika może doprowadzić do pożaru. Jest to bardzo poważna sprawa, dlatego od razu należy się zatrzymać, otworzyć maskę, a także włączyć nawiew. Pozwoli to wrócić silnikowi do normalnej temperatury. Takie postępowanie jest obligatoryjne zanim przyjedzie pomoc drogowa. Niezbędna będzie w tej sytuacji laweta, podobnie, jak w przypadku poważnej awarii układu hamulcowego.

Co trzeba koniecznie wozić ze sobą, a co warto mieć na wyposażeniu samochodu?

Zamiast czekać z założonymi rękami zanim przyjedzie pomoc drogowa, warto chociaż spojrzeć z jakiego typu awarią i jak poważną mamy do czynienia. Nawet jeśli nie znamy się na tym zbyt dobrze, możemy mechanikowi opisać co widzimy i co jest nie tak, jak być powinno. Dlatego bezwzględnie trzeba ustawić w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy, a także włożyć kamizelkę odblaskową. Warto ubrać również rękawice robocze, a jeśli jest noc koniecznie trzeba wyciągnąć latarkę czołową. Jeśli nie znamy się na naprawach, a samochód jest na gwarancji absolutnie nie powinniśmy się niczym zajmować. Jeśli posiada ubezpieczenie Assistance, możemy liczyć na darmowe holowanie w przypadku awarii. Jeśli zdarzy się wypadek darmowe holowanie będzie nam przysługiwało niezależnie od okoliczności, jeśli będziemy mieć wykupione zarówno OC, jak i AC.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ