Rośliny akwariowe: sztuczne i żywe

0
1407
Rośliny akwariowe

Ozdoby są niezwykle ważne w każdym akwarium. Wśród nich można znaleźć między innymi rośliny, które mogą być zarówno żywymi organizmami, jak i plastikowymi ozdobami. Każdy z tych typów ma swoje zalety oraz wady, które należy poznać, aby podjąć jak najlepszą decyzję w przypadku własnego akwarium.

Rośliny, które dostarczają tlenu

Natlenianie wody jest niezwykle ważne w każdym akwarium. Ryby muszą nią oddychać, aby były zdrowe, a zatem jej odpowiedni poziom jest jednym z kluczowych parametrów w przypadku każdego zbiornika. Niestety wprowadzanie tlenu do wody nie jest łatwe i bezpośrednio zależy między innymi od temperatury, która panuje w akwarium. Im jest ona wyższa, tym tlen gorzej rozpuszcza się w wodzie. Oznacza to, że w ciepłych wodach zawsze jest znacznie trudniej utrzymać optymalne natlenienie.

Właśnie dlatego każdy sposób na to, aby wprowadzić nieco więcej tlenu do wody, jest bardzo korzystny dla ryb. Pomaga im w oddychaniu, prowadzeniu wszystkich procesów metabolicznych i zachowaniu bardziej energicznego trybu życia.

Żywe rośliny są jednym ze sposobów na zwiększenie ilości tlenu, ponieważ podczas prowadzenia fotosyntezy produkują go jako produkt uboczny i uwalniają do swojego otoczenia. Takie natlenienie wody jest zupełnie naturalne i łatwe, nie wymaga od nas praktycznie żadnych dodatkowych czynności.

Odpowiednie dla rybek

Każda roślina, zarówno żywa, jak i sztuczna, może pełnić funkcję kryjówki dla rybek. Pomiędzy jej wspaniałymi, dużymi liśćmi z pewnością ukryje się wiele gatunków. Jednak w tym przypadku należy szczególnie zadbać o to, aby rośliny żywe i rybki miały podobne wymagania względem parametrów wody. Tylko wówczas będą mogły wspólnie rozkwitać, a ty nie będziesz musiał obawiać się o to, że albo twoje rynki poczują się źle, albo też rośliny nie będą w stanie rosnąć.

Co równie ważne, rośliny znajdujące się w akwarium nie powinny w sposób istotny wpływać na jakość wody, która się w nim znajduje. Nie powinny uwalniać do niej związków, które nie są odpowiednie dla ryb. Warto pamiętać, że niektóre gatunki rybek lubią też podgryzać rośliny, więc pod żadnym pozorem nie może to być wybór przypadkowy, aby nie ucierpiały.

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie spełnić tych wymagań i żywe rośliny zaburzą równowagę twojego zbiornika, lepszym pomysłem może być wybór sztucznych ozdób. Zawsze pozostaną bowiem neutralne dla wody i żyjących w nim zwierząt.

Wytrzymałość i uroda bez pielęgnacji

Żywe rośliny zawsze wymagają pielęgnacji i uwagi. Jeśli należysz do tych osób, które uwielbiają je podziwiać, ale wolą zajmować się rybkami, z całą pewnością powinieneś sięgnąć po sztuczną alternatywę. Sklep Aquael oferuje różne rośliny do akwariów, które osadzone są na korzeniach i stworzone z myślą o najbardziej wymagających i eleganckich zbiornikach. Ich wielką zaletą jest to, że ich wygląd nigdy się nie zmienia, niezależnie od warunków panujących w wodzie. Nie wymagają przy tym żadnej uwagi – po prostu zawsze są tak samo piękne, co będzie wygodnym rozwiązaniem dla każdego akwarysty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ