Wyciek oleju z silnika – dlaczego oleju ubywa?

0
1179
Wyciek oleju z silnika

Plamy na podjeździe i pojawienie się odpowiedniej kontrolki na desce rozdzielczej mogą być pierwszą oznaką wycieku oleju z silnika. Wielu kierowców ignoruje te symptomy, odkładając wizytę w profesjonalnym serwisie. Jednak ignorowanie tej kwestii nie jest rozsądne. Nawet mały wyciek, może skutkować dużymi problemami, a w efekcie bardzo kosztowną naprawą.

Wyciek oleju z silnika – najczęstsze przyczyny

Wśród najczęstszych powodów można wymienić nieszczelność miski olejowej, a także niewłaściwie dobrane, zużyte albo po prostu uszkodzone uszczelki silnika. Wyciek oleju z silnika może być również spowodowany niewłaściwie dokręconym korkiem spustowym miski olejowej, czy uszkodzonymi uszczelkami pokrywy zaworów.

Za wyciek oleju z silnika może odpowiadać też uszczelniacz wału korbowego tzw. simering. Niesprawne uszczelniacze przyspieszą mechaniczne zużycie silnika, co doprowadzi do kosztownych napraw. Wyciek oleju z uszczelniacza wału korbowego zdarza się najczęściej w przypadku starszych samochodów. Wycieki oleju można zauważyć również w przypadku uszczelniacza wałka rozrządu oraz układu smarowania turbosprężarki. Praca silnika pozbawionego odpowiedniego smarowania prowadzi do zatarcia go, dlatego należy szybko usunąć usterkę.

Wyciek oleju z silnika – dlaczego nie należy tego bagatelizować?

Jak najszybsze usunięcie wycieku oleju z silnika może uchronić przed poważniejszymi awariami generującymi duże koszty naprawy. Najczęściej serwis polega na wymianie uszczelki pokrywy zaworów, co nie stanowi problemu dla większości doświadczonych mechaników. Zdarza się, że kierowcy nie zwracają uwagi na małe wycieki oleju, co może skutkować naprawdę kosztownymi naprawami.

W skrajnym przypadku nagła awaria na trasie może stworzyć niebezpieczną sytuację dla pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku, kiedy uda uniknąć się poważniejszych konsekwencji i tak wizyta w warsztacie będzie bardzo nieprzyjemna, ponieważ trzeba będzie sięgnąć znacznie głębiej do portfela, aby naprawić wszystkie usterki, które spowodował zbagatelizowany wyciek oleju z silnika.

Jak zlokalizować wyciek oleju i jakie są objawy? Kilka przydatnych wskazówek

Ustalenie lokalizacji wycieku oleju nie jest proste w każdym przypadku. Dostęp do wszystkich elementów układu smarowania silnika może być utrudniony przez inne podzespoły znajdujące się pod maską. Dlatego należy obserwować, w którym miejscu pod samochodem pojawiają się plamy oleju. To czy wyciek oleju pojawił się z prawej, czy z lewej strony silnika, może być dla mechanika istotną informacją, która pozwoli szybciej zidentyfikować źródło wycieku.

Przed groźnymi skutkami wycieku może ochronić regularne sprawdzanie poziomu oleju za pomocą bagnetu. Odczytując wartość, którą wskazuje końcówka bagnetu, można zweryfikować czy jego poziom nie spada.

Wyciek oleju

Wyciek oleju – czy można po jego wystąpieniu jechać dalej? Jakie jest ryzyko?

Plamy oleju na podjeździe lub podłodze garażu mogą oznaczać, że w samochodzie są wadliwe lub zużyte uszczelki, będące elementem układu rozprowadzania oleju. Nie wyglądają estetycznie i od razu rzucają się w oczy. Czy można jeździć dalej samochodem?

Jest to niezwykle ryzykowne, ponieważ dalsze użytkowanie auta może powodować poważne usterki w innych ważnych komponentach auta. Zaniedbany wyciek może powodować duże koszty naprawy. Dlatego należy zostawić jak najszybciej samochód w serwisie.

Wyciek oleju z silnika – jakie są zagrożenia dla środowiska?

Wyciek oleju z silnika może być zagrożeniem nie tylko ze względu na ryzyko, jakie jest związane z trwałym uszkodzeniem innych elementów odpowiadających za działanie auta, ale także ze względu na środowisko. Warto przypomnieć, że olej jest wysoce niebezpieczną substancją chemiczną, która może mieć bardzo zły wpływ na stan gleby.

Olej silnikowy zawiera mieszankę substancji wysoce toksycznych, w których znajdują się czasem nawet kawałki ołowiu, cynku, czy arsenu. Dość często zdarza się, że kierowca nie zdąży zauważyć wycieku, a padający deszcz zmyje go do systemów wodnych i kanalizacyjnych lub w głąb gleby, co może stwarzać duże zagrożenie dla środowiska.

Wyciek oleju z silnika – do czego prowadzi ignorowanie problemu?

Bagatelizowanie problemu może prowadzić do wystąpienia usterek w innych elementach silnika, które odpowiadają za bezpieczną i komfortową jazdę. Jedną z oznak wycieku są zabrudzone elementy pod maską samochodu. Jednak mogą prowadzić również do poważnych uszkodzeń silnika pojazdu, a także takich komponentów, jak np. elementy układu chłodzenia.

Ponadto wycieki oleju mogą skutkować uszkodzeniem gumowych węży, a także przedwczesnym zużyciem uszczelek. Oprócz tego wycieki oleju z silnika mogą być również zagrożeniem pożarowym. W sytuacji, gdy olej z wycieku zapali się lub nastąpi zablokowanie działania silnika i jego awaria, może nawet dojść do sytuacji, które będą zagrożeniem dla zdrowia kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ