Wypadek czy kolizja? – poznaj czym się różnice pomiędzy nimi

0
1300
Wypadek czy kolizja

Pisk hamulców, potem zgrzyt blachy. Kolejny jest telefon. Miałem wypadek, nic mi nie jest. Czy to jednak na pewno był wypadek? Może to tylko kolizja drogowa? Jeżeli ktoś po drugiej stronie słuchawki rozróżnia te dwa zdarzenia, to może zacząć się martwić. Dlaczego? Ponieważ kolizja a wypadek to całkiem inne zdarzenia. Zupełnie inaczej wygląda postępowanie w obu przypadkach. Warto jest poznać różnice i wiedzieć jak prawidłowo się zachować w konkretnych przypadkach. Wiele osób wypadkiem nazywa zderzenie z innym samochodem, jednak to nie zawsze będzie wypadek, bardzo często to będzie kolizja. Poznajmy zatem różnice oraz dowiedzmy się jak powinno się zareagować w konkretnym momencie.

Co to jest kolizja w ruchu drogowym?

Kiedy mówimy o kolizji drogowej? Wtedy kiedy podczas zdarzenia nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Najczęstszą przyczyną jest nieuwaga jednego z prowadzących. Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji powinniśmy po pierwsze zatrzymać pojazd oraz zapewnić bezpieczeństwo ruchu. Kolejnym krokiem jest usunięcie pojazdu z miejsca kolizji, tak aby nie powodował zagrożenia ani nie tamował ruchu. Następnym krokiem jest spisanie oświadczenia uczestników kolizji. Dzięki temu osoby poszkodowane będą mogły dochodzić wypłaty odszkodowania. W przypadku gdy dochodzi do kolizji, nie trzeba wyzwać policji jeżeli mamy oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Są jednak wyjątki. Jakie:

Po pierwsze wzywamy policję gdy nikt nie przyznaje się do winy. W takiej sytuacji decyduje o tym policja lub sąd. Kolejnym powodem wezwanie policji powinno być podejrzenie, że jedne z uczestników kolizji jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Również w sytuacji gdy sprawa zbiegł z miejsca zdarzenia należy wezwać policję. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://ocetka.pl/kolizja-a-wypadek-drogowy-czym-sie-roznia/.

Co to jest wypadek drogowy?

Biorąc udział w kolizji drogowej musimy skupić się na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia. Jak powinniśmy to zrobić? Po pierwsze usunąć pojazdy blokujące ruch z drogi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zbagatelizowanie tego obowiązku może skutkować wystawieniem mandatu. Jak wcześniej było wspomniane, nie musimy wzywać policji w sytuacji, kiedy sprawca nie kwestionuje swojej winy. Wówczas nie będziemy mieli problemu z uzyskaniem odszkodowania z polisy oc. Informacje o ubezpieczeniu znajdziecie na stronie ocetka.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku wypadku. Kiedy są osoby ranne lub zabite konieczne jest wezwanie służb. Nawet w sytuacji kiedy sprawca przyznaje się do winy. Wzywając pogotowie powinniśmy podać w miarę naszych możliwości z jakimi uszkodzeniami ciała mamy do czynienia.

Jak widać warto jest wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy wypadkiem a kolizją, jakie są nasze obowiązki i na co zwracać uwagę w takiej sytuacji. Następnym razem jak będziesz dzwonić do kogoś z informacją ,dobrze się zastanów czy mówisz o wypadku czy o kolizji.

Różnice w postępowaniu po wypadku a po kolizji

Biorąc udział w kolizji drogowej musimy skupić się na zabezpieczaniu miejsca zdarzenia. Jak powinniśmy to zrobić? Po pierwsze usunąć pojazdy blokujące ruch z drogi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zbagatelizowanie tego obowiązku w sytuacji wypadku drogowego może skutkować wystawieniem mandatu. Jak wcześniej było wspomniane, nie musimy wzywać policji w sytuacji, kiedy sprawca nie kwestionuje swojej winy. Wówczas nie będziemy mieli problemu z uzyskaniem odszkodowania z polisy oc.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku wypadku. Kiedy są osoby ranne lub zabite konieczne jest wezwanie służb. Nawet w sytuacji kiedy sprawca wypadku przyznaje się do winy. Wzywając pogotowie powinniśmy podać w miarę naszych możliwości z jakimi uszkodzeniami ciała mamy do czynienia.

Jak widać warto jest wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy wypadkiem a kolizją, jakie są nasze obowiązki i na co zwracać uwagę w takiej sytuacji. Następnym razem jak będziesz dzwonić do kogoś dzwonić, to się dobrze zastanów czy mówisz o kolizji czy o wypadku.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ