Złomowanie i kasacja starego samochodu – czy i kiedy się opłaca?

0
1938
Złomowanie i kasacja starego samochodu

Pozbycie się starego samochodu nie musi nastręczać wielu problemów. Mowa nie tylko o samochodach sprawnych, które wciąż nadają się do użytkowania, ale także tych w gorszym stanie. Samochodu powypadkowe, wyeksploatowane w znacznym stopniu oraz samochody po prostu stare – każdego z nich możemy się pozbyć w odpowiednim miejscu, dostając dodatkowo za niego określoną kwotę. Podpowiadamy zatem – co zrobić ze starym samochodem, gdy nie nadaje się już do sprzedaży i dalszego użytkowania.

O złomowaniu i kasacji pojazdów

Złomowanie pojazdów jest coraz popularniejsze w naszym kraju. Jest to konsekwencja zmian w strukturze rynku pojazdów samochodowych – coraz więcej autor kupujemy, a tym samym, coraz częściej potrzebujemy pozbyć się naszego starego pojazdu.

Wiele osób nie jest jednak pewnych, w jakich sytuacjach warto rozważyć możliwość złomowania lub kasacji samochodu oraz na jakich zasadach proces takich przebiega. Przede wszystkim warto więc wymienić najczęstsze przyczyny kasacji samochodów.

Do takich należy przede wszystkim wypadek drogowy. Auto, które nie nadaje się do dalszego użytkowania, jego naprawa jest droższa niż zakup nowego samochodu, lub po prostu jest w uszkodzone w stopniu znaczącym. Wówczas, jedynym sensownym rozwiązaniem, jakie nam pozostaje, jest właśnie auto kasacja.

Samochody wyeksploatowane w znacznym stopniu, które podczas poruszania się po drodze mogłyby stanowić zagrożenie, również należy poddać kasacji. Jest to o tyle istotne, że aktywnie korzystanie z takiego samochodu może być niebezpiecznie nie tylko dla nas, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Ponadto, samochody po prostu stare, które nie wyglądają zbyt atrakcyjnie w oczach potencjalnych nabywców, również można poddać kasacji. Ich sprzedaż może być bardzo utrudniona, ze względu na brak potencjalnych kupców. Warto podkreślić, że w przypadku wielu starych samochodów, kwota ich sprzedaży może być niższa, niż kwota uzyskana za złomowanie.

Co równie ważne w przypadku starych samochodów, koszty ich ubezpieczenia OC są zazwyczaj dość wysokie. W przypadku najstarszych modeli mogą być to ceny naprawdę zawyżone. W rezultacie – korzystanie z takiego samochodu jest po prostu nieopłacalne. Kasacja jest wówczas rozwiązaniem korzystnym także od strony finansowej.

Poszukując punktu kasacji, zainteresowanego wszystkimi powyższymi grupami pojazdów, warto rozważyć ofertę Auto-Kurek, dostępną na: https://www.auto-kurek.pl/.

Jak przebiega kasacja samochodu?

Gdy już zdecydowaliśmy się na złomowanie auta, należy w pierwszym kroku odnaleźć najbliższy punkt demontażu pojazdów. Punkty takie posiadają odpowiednie zezwolenia wydawane przez organy wojewódzkie. Powinniśmy udać się do nich wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami. Do nich należą przede wszystkim: dowód rejestracyjny (a także tablica rejestracyjna danego pojazdu), karta samochodu, a także inne potencjalne dokumenty.

W trakcie wizyty fachowcy dokonają oględzin naszego pojazdu. Niekiedy, mogą być zainteresowani uzyskaniem konkretnych podzespołów, które wciąż są sprawne i nadają się do dalszego użytkowania.

Zezłomowanie samochodu powinno być potwierdzone odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi jego przeprowadzenie. Jeden z egzemplarzy powinien pozostać w naszej własności, jeden zostać przedłożony w odpowiednim urzędzie (w celu wyrejestrowania pojazdu), a trzeci zatrzymuje osoba wystawiająca. 

Ponadto, po zezłomowaniu pojazdu, należy powiadomić o tym fakcie agencję ubezpieczeniową odpowiedzialną, w celu zamknięcia obecnej polisy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSerwis używanego auta po zakupie
Następny artykułPomoc drogowa dla każdego
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ