Starsze auta kontra nowe technologie

0
456540
Starsze auta kontra nowe technologie

O starych samochodach mówi się, że są to „pojazdy z duszą”. Często są niezbyt estetyczne, wykazują imponująco wysokie spalanie, części zamienne są kosztowne, brakuje w nich również komfortowych gadżetów.

O starych samochodach mówi się, że są to „pojazdy z duszą”. Często są niezbyt estetyczne, wykazują imponująco wysokie spalanie, części zamienne są kosztowne, brakuje w nich również komfortowych gadżetów. Niemniej jednak takie auta w dalszym ciągu są poszukiwane, restaurowane i przywracane na polskie szosy. Czy ktoś zastanawiał się kiedyś jakie różnice występują pomiędzy starymi a nowymi technologiami jakie występują w pojazdach.

Komfort ponad wszystko

Producenci bardzo chętnie wykorzystują nowe techniki, możliwości i gadżety, aby maksymalnie uprzyjemnić jazdę swoim klientom. O tym, jakie rozwiązania są stosowane za chwilę. Teraz jednak zatrzymajmy się na moment przy starych modelach samochodów. Czego najbardziej w nich brakowało? Prawdopodobnie klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania. Dziś jednak takie systemy można zastosować również w modelach sprzed kilku dekad. Znajdź tanie ogrzewanie i wentylację w sklepie internetowym i pozwól swojemu wieloletniemu przyjacielowi na powrót do świetności. To jest możliwe i na pewno nie obniży wartości pojazdu, mimo, że nie będzie to już jego stu procentowa wersja fabryczna.

Grunt to bezpieczeństwo

Wszelkiego rodzaju komputery pokładowe, czujniki, sensory i zabezpieczenia mają na uwadze wdrożenie inteligentnych rozwiązań, które będą wspomagały zmysły kierowcy. Po pierwsze jest to oczywiście komfortowe. Znacznie łatwiej prowadzi się przecież pojazd widząc w kamerach zamieszczonych na jego zewnętrznej części karoserii, jakie przeszkody czyhają na nas na zewnątrz. Okazuje się jednak, że zgodnie z zamysłem producentów wygoda uzyskana przy użyciu wszystkich tych zabezpieczeń to tak naprawdę tylko skutek uboczny. Wszystko to ma prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa, zminimalizowania wypadkowości lub efektów kolizji.

Oto lista najpopularniejszych systemów, które stosowane są w nowoczesnych pojazdach:

  • ogrzewanie i wentylacja – dawniej można było tylko marzyć o tym, że w ciągu kilku chwil od uruchomienia silnika kabina pasażera będzie ciepła a szyby podczas przymrozków zupełnie odparowane. Dziś nie tylko jest to już standard wyposażenia wszystkich aut. Do większości modeli można dostosować również dodatkowe systemy grzewcze, które będą działały nawet wtedy, gdy silnik będzie unieruchomiony!
  • system Start&Stop – nie jest to wprawdzie ani szczególnie wygodne, ani nie poprawia bezpieczeństwa, ale z całą pewnością jest bardzo gadżeciarskie. Naciskanie przycisku w celu uruchomienia samochodu, zamiast używania kluczyka to spory niuans motoryzacyjny. Ciekawostką jest również fakt, że w niektórych modelach stosuje się dziś także systemu uruchamiania silnika na podstawie odczytu linii papilarnych. To można zaliczyć do aspektów bezpieczeństwa. Takie rozwiązania są dużą zagwozdką dla potencjalnych złodziei.
  • kamery cofania – nawet dla najbardziej doświadczonych kierowców cofanie bywa problematyczne. Dziś kamery i czujniki lokalizowane są jednak nie tylko z tyłu pojazdu, ale coraz częściej również po bocznych stronach karoserii. Wówczas bez trudu i ponoszenia ryzyka kolizji można opuścić nawet najbardziej zatłoczony parking.

Tak więc co wybrać – stare, czy nowe?

Zważywszy na nowe akcyzy nakładane na stare samochody nasuwa się stwierdzenie, że inwestycja w nowe modele finalnie będzie sporą oszczędnością. Mechanicy jednoznacznie uważają jednak, iż w nowoczesnych pojazdach wyposażonych w liczne udogodnienia i gadżety częściej można natknąć się na problemy konstrukcyjne i mechaniczne, które potrafią pochłaniać naprawdę potężne środki z domowego budżetu. Widać więc, że na postawione pytanie każdy musi udzielić sobie indywidualnej odpowiedzi. Nowe na pewno jest wygodne, ale stare z kolei nie zawsze jest gorsze, co widać po powyższych argumentach.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ