Jak należy postępować podczas wypadku na drodze

0
2354

Wypadki zdarzają się codziennie i praktycznie wszędzie, a gdzie i kiedy, to tylko kwestia czasu i miejsca. Dlatego tak bardzo ważne jest w życiu kierowcy, żeby zachować rozwagę na drodze i pamiętać o bezpiecznym poruszaniu się po naszych, nie zawsze dobrych drogach. Kierowca musi być skupiony cały czas na prowadzeniu auta, bo nigdy nie wiadomo, co nas może spotkać za chwilę.

Najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji

            Wielu kierowców myśli, że skoro jeździ bezpiecznie i do tej pory nie przytrafiło im się nic złego, to na pewno będzie tak dalej. Tymczasem wypadek może zdarzyć się dosłownie każdemu, nawet osobie, która przez wiele lat jeździ bezwypadkowo. Przyczyny bywają różne – może to być awaria auta, brawura innego kierowcy czy czynniki atmosferyczne. Niestety po polskich drogach jeździ ogromna ilość samochodów, których stan techniczny jest bardzo zły, a często takie pojazdy są właśnie głównym powodem wypadków. Dzieje się tak, ponieważ wiekowe auta, które są zaniedbane potrafią stwarzać spore problemy kierowcom, a wtedy o wypadek na drodze nietrudno, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy aura nie jest korzystna dla kierowców. W ciągu roku na polskich drogach dochodzi nawet do 33 tysięcy wypadków, przy czym niektóre z nich są śmiertelne. Warto więc wiedzieć jak się zachować, gdy przydarzy się wypadek i kiedy należy wezwać policję i pomoc drogową.

Zabezpiecz miejsce, w którym nastąpił wypadek

            Najważniejszym zadaniem jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Jeśli nie ma rannych, a auta są tylko lekko uszkodzone, to należy usunąć je z drogi, aby nie przeszkadzały innym kierowcom. Jeśli pojazdów nie można usunąć z drogi, to należy włączyć światła awaryjne, założyć kamizelki odblaskowe i ustawić trójkąt ostrzegawczy – na autostradzie lub drodze ekspresowej trzeba go postawić ok. 100 -150 metrów od pojazdów, na obszarze niezabudowanym 30-50 metrów od pojazdów, a na obszarze zabudowanym na samochodzie, lecz nie wyżej niż metr od ziemi. W przypadku, gdy w wyniku zdarzenia, ktoś ucierpiał, należy ustawić trójkąt i pomóc osobom poszkodowanym. Nie wolno wówczas przestawiać pojazdów ani przenosić pasażerów, chyba że jest to konieczne, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

Zadbaj o odpowiednią dokumentację z miejsca zdarzenia

            W przypadku zwykłej stłuczki wystarczy spisanie oświadczenia i, jeśli jest taka potrzeba, skorzystanie z usług, jakie oferuje całodobowa pomoc drogowa. W przypadku, gdy jeden z uczestników wypadku nie ma ważnego OC lub jest pod wpływem alkoholu, należy bezwzględnie wezwać policję. Jeśli w wypadku są ranni konieczne jest wezwanie pogotowia i policji, a w razie potrzeby także straży pożarnej. Najlepiej zadzwonić pod nr alarmowy 112 i powiedzieć, co się zdarzyło, aby zostały powiadomione odpowiednie służby. Warto pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele nawet przy zwykłej stłuczce wymagają wezwania policji i uzależniają od tego wypłatę odszkodowania.

[Głosów:4    Średnia:4.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ