Jak wybrać dobry akumulator?

0
2725
Jak wybrać dobry akumulator?

Pewnie nie raz w trakcie trwania okresu zimowego, zdarzyło się nam, iż nasze auto nie chciało odpalić. Najpowszechniejszą przyczyną występowania tego typu problemów, jest rozładowanie akumulatora. Jeżeli zdarzyło nam się to po raz pierwszy, nie warto panikować. W przypadku gdy się śpieszymy wystarczy skorzystać z jednej z wielu metod, stosowanych w takich przypadkach (kabli rozruchowych, usług TAXI, autostartu itd.). Warto jednak po powrocie podłączyć akumulator do prostownika, w celu jego ponownego naładowania (może to potrwać kilka godzin, więc należy uzbroić się w cierpliwość).

Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać zbyt często, oznacza to iż musimy dokonać wymiany. Aktualnie na rynku dostępne są trzy rodzaje akumulatorów (do kupienia na https://gmoto.pl/akumulatory-motocyklowe,13/) dostosowanych do konkretnych modeli: z płynnym elektrolitem (do pojazdów bez elektroniki), w technologii ECM (do aut kompaktowych wykorzystujących system oszczędności paliwa start/stop) oraz AGM (używanym przy samochodach hybrydowych lub w przypadku intensywnie eksploatowanych pojazdów).

Pojemność akumulatora

Jeżeli nie jesteśmy mechanikami lub po prostu nie znamy się na samochodach, możemy kupić identyczny model, jak ten znajdujący się w samochodzie. Warto jednak pamiętać o tym, iż zazwyczaj akumulatory dodawane w fazie produkcyjnej są słabsze, niż powinny być (biorąc pod uwagę model silnika).

W przypadku pierwszej wymiany możemy zastanowić się nad kupnem egzemplarza o większej pojemności. Warto w tym celu skonsultować się z autoryzowaną stacją obsługująca markę naszego samochodu. W przypadku zakupu akumulatora u dystrybutora, można zapytać się o dodatkowe korzyści tj. przedłużenie gwarancji lub dodanie pakietu assistance (udzielającej pomocy w razie wystąpienia problemów z zakupionym produktem).

Na co zwracać uwagę

W przypadku dokonywania samodzielnego zakupu, warto także zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy. Może wydawać się to oczywiste, ale powinniśmy zorientować się, ile miejsca na akumulator jest dostępne w naszym samochodzie. Nikt chyba nie chciałby wydać na darmo pieniędzy, gdyby okazało się, ze zakupiony model jest zbyt duży. Istotne jest także rozmieszczenie punktów mocowania klem, do których będziemy mogli podpiąć kable rozruchowe w razie awarii. Ich niekorzystny układ może utrudnić (a nawet uniemożliwić) przeprowadzenie całej operacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułsalon audi warszawa
Następny artykułmyjnia samochodowa Ursynów
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ