Kontrolki w aucie – co oznaczają i które są najważniejsze?

0
Kontrolki w aucie

We współczesnych samochodach, niezależnie od ich przeznaczenia, wykorzystywanych jest wiele różnych typów kontrolek. Są one odpowiedzialne za przekazywanie kierowcy wielu istotnych informacji. W starszych pojazdach kontrolek było tylko kilka, a w dzisiejszych jest ich znacznie więcej. To z kolei może prowadzić do różnych problemów i nieporozumień. Warto więc bliżej zapoznać się z objaśnieniem różnych znaków.

Podstawowy podział kontrolek na desce rozdzielczej

Na deskach rozdzielczych w wielu samochodach dostępne są trzy podstawowe typy kontrolek. Istotność przekazywanych przez nie informacji jest podobna jak w przypadku kolorów sygnalizacji świetlnej. Dostępne są więc następujące typy kontrolek:

 • Czerwone – są to kontrolki o charakterze ostrzegawczym po zapaleniu których należy zatrzymać pojazd, a w dalszą drogę można ruszyć jedynie po usunięciu wskazywanej awarii.
 • Żółte lub pomarańczowe – takie kontrolki spełniają zadania informacyjno-ostrzegawcze, a także sugerują, aby przy najbliższej okazji sprawdzić poszczególne elementy pojazdu, jednak niekoniecznie wymagają natychmiastowego zatrzymania. Dodatkowo mogą one informować o włączeniu różnych funkcji w pojeździe.
 • Zielone (albo niebieskie w niektórych autach) – spełniają zadania informacyjne. Przy włączonych kontrolkach tego typu, dalsza jazda samochodem jest możliwa i bezpieczna.

Czerwone kontrolki i ich przykłady

Zapalenie się czerwonej kontrolki w samochodzie, informuje najczęściej o jakiejś awarii. Dalsza jazda może grozić wypadkiem, więc konieczne jest zatrzymanie pojazdu i wezwanie pomocy. Do grona powszechnych przykładów tego typu można zaliczyć następujące kontrolki:

 • awaria układu hamulcowego lub zaciągnięty hamulec ręczny – okrąg w nawiasie z wykrzyknikiem w środku,
 • zużycie klocków hamulcowych – okrąg w nawiasie bez wykrzyknika,
 • awaria układu wspomagania kierownicy – ikona kierownicy z wykrzyknikiem,
 • niewłaściwe naładowanie akumulatora – czerwony symbol akumulatora,
 • niski poziom oleju – ikona pojemnika olejowego,
 • za wysoka temperatura płynu chłodzącego – termometr z wodą w tle.

Pomarańczowe i żółte kontrolki oraz ich przykłady

Pomarańczowe albo żółte kontrolki w pojazdach są odpowiedzialne za informowanie o złym przygotowaniu samochodu do jazdy oraz o nieprawidłowym działaniu pewnych funkcji oraz o awariach, które wpływają niekorzystnie na jazdę i warto je usunąć przy najbliższej okazji. Dodatkowo mogą one ostrzegać o trudnych warunkach drogowych. Przykłady takich kontrolek są następujące:

 • awaria zewnętrznych świateł – żarówka z wykrzyknikiem,
 • awaria układu ABS – koło w nawiasie z napisem ABS w środku,
 • uszkodzenie skrzyni biegów – koło zębate z wykrzyknikiem w środku,
 • niski poziom płynu do spryskiwaczy – symbol szyby przedniej oraz fontanny,
 • rezerwa paliwa – symbol dyspozytora paliw,
 • włączenie świateł przeciwmgłowych – reflektor i trzy równoległe linie przecięte linią pofalowaną,
 • ogrzewanie tylnej szyby – prostokąt i falujące strzałki.

Warto wybrać się do sprawdzonego mechanika samochodowe z serwisu: fixmycar.pl:

Podstawowe informacje na temat zielonych i niebieskich kontrolek

Taki kolor kontrolek nie daje żadnego powodu do niepokoju. Informują one najczęściej o aktualnie uruchomionych funkcjach pojazdu. Oto ich przykłady:

 • kierunkowskazy i światła awaryjne – symbole strzałek skierowanych w lewo i prawo,
 • tempomat – prędkościomierz ze strzałką z boku,
 • wspomaganie parkowania – litera P i mały trójkąt z boku.

Chcę kupić samochód używany, czym się kierować dokonując zakupu?

0
Chcę kupić samochód używany, czym się kierować dokonując zakupu

W obecnych czasach wiele osób decyduje się nabyć samochód używany. Na rynku jest ich naprawdę dużo, bo takie auta możemy nabywać w licznych komisach samochodowych, od sprzedawców trudniących się sprowadzaniem aut z zagranicy oraz od osób prywatnych, które wystawiają w Internecie ogłoszenia. Kilka porad, na temat zakupu używanych aut powinny poznać przede wszystkim te osoby, które kupują używane auto po raz pierwszy oraz wszyscy ci, którzy mają niewielką wiedzę w tym zakresie.

Jakie auto wybrać?

Osoba, które chce nabyć samochód używany na wstępie powinna zastanowić się nad tym, jakie auto będzie odpowiadało jej potrzebom. Trzeba wziąć pod uwagę to, czy potrzebuje ona mieć przede wszystkim auto miejskie na zakupy czy może będzie jeździć w dalekie trasy. Ważne jest także to ile osób będzie korzystało z samochodu oraz jak duży bagaż będzie przewożony.

O czym pamiętać kupując używane auto?

Zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem na sprawdzenie auta, które chcemy kupić jest udanie się na stację diagnostyczną. Z pomocą doświadczonego mechanika może wtedy poddać ocenie stan techniczny samochodu, zużycie podzespołów i zapytać ile będzie kosztowała wymiana poszczególnych elementów. Wiele osób używa także miernika lakieru aby sprawdzić czy nie mamy do czynienia z egzemplarzem powypadkowym.

Wiele o danym samochodzie powie nam także jego wnętrze, dlatego należy oglądać je bardzo dokładnie. Przyglądamy się więc desce rozdzielczej, kierownicy, skrzyni biegów i pedałom. Należy zwrócić uwagę na zużycie tapicerki. Warto się też przyjrzeć plastikowym elementom i sprawdzić czy są solidnie zamontowane. Jeśli jest inaczej to zachodzi podejrzenie, że były już zdejmowane przy naprawach.

Na co uważać oglądając używane auto?

Podczas oglądania auta z zewnątrz trzeba zwrócić uwagę na to czy nie widać wgnieceń i nie ma różnych odcieni na lakierze. Gdy dostrzeżemy nierówne szczeliny pomiędzy elementami samochodu może to budzić podejrzenie, że auto jest powypadkowe. Warto też dokładnie poszukać śladów rdzy na nadkolach, progach i dolnej części drzwi. Trzeba liczyć się z tym, że każde takie ognisko wygeneruje wydatki. Dobrze jest też przyjrzeć się oponom. Jeśli ich zużycie jest nierównomierne to powinno nas to zaniepokoić. Być może mamy do czynienia z nieprawidłową geometrią albo ktoś nieprofesjonalnie wykonał naprawę. Nabywcy często dokładnie oglądają silnik, bo jak wiadomo jest to jeden z ważniejszych i droższych elementów samochodu. Naszą czujność powinien wzbudzić silnik dokładnie wymyty. Może to oznaczać, że właściciel próbuje coś zatuszować, na przykład wyciek oleju a to zdarza się dosyć często, gdy sprzedawane są samochody używane

Jeśli podawany przebieg auta wydaje się podejrzanie niski, warto przyjrzeć się zużyciu elementów w środku oraz posłuchać pracy silnika. Czujność powinny wzbudzić niskie przebiegi w dieslach, bo jak wiadomo raczej nikt nie kupuje takiego auta, żeby jeździć po mieście. Podobnie jest z instalacją LPG. Jeśli ktoś się na taką zdecydował to prawdopodobnie jeździ dużo i liczył na zwrot z inwestycji.

Udając się na oględziny samochodu dobrze jest zabrać ze sobą kogoś, kto zna się na samochodach. Będzie wtedy większa szansa, że dostrzeże on coś, czego nie widzi przyszyły nabywca. Dodatkowo druga osoba, będzie przydatna jako ktoś, kto ostudzi nasze zapędy na wypadek nieuzasadnionego zachwytu nad autem. Decyzję o zakupie lepiej zawsze podejmować na spokojnie, po pewnym czasie.

Samochód używany nie znaczy zły, u dealera jak nowy, z gwarancją

0
volvo

Każdy z nas wie doskonale, że nowe auto z serwisu to najlepsze rozwiązanie. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy w grę wchodzi tylko auto używane. Popyt na samochody z drugiej ręki jest bardzo duży. Auta kupujemy w komisach samochodowych, jak i na aukcjach internetowych. Nabywca szuka najlepszej okazji, by kupić dobry samochód w dobrej lokalizacji, natomiast sprzedawca o klienta walczy, najlepiej jak potrafi. Jednym z najlepszych sposobów na sfinalizowanie transakcji, jest atrakcyjna cena i zapewnienie gwarancji. Dlatego też często możemy trafić na auto używane, objęte tzw. gwarancją. Czy w ten sposób unikniemy ryzyka i rozczarowania? Czy na używane samochody naprawdę jest gwarancja?

Używane auto z gwarancją? – Tak, ale…

Zakup używanego auta od prywatnego sprzedawcy to spore ryzyko, a podczas oględzin trzeba sprawdzić praktycznie wszystko. Czasem jednak nawet doświadczony mechanik, nie wykryje wszystkich usterek od razu. Czasem samochód wydaje się sprawny, a jednak okazuje się nieopłacalny. Dlatego jednym z najlepszych sposobów na zawarcie transakcji, jest konkurencyjna cena i zapewnienie gwarancji. Gwarancja na samochód używany wzbudza większe zaufanie. Podnosi poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko straty, więc uznajemy ją za dobre rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że gwarancja na samochody używane, którą proponują nam podmioty prywatne, to nie jest taka sama gwarancja, jaką znamy. Jest to gwarancja, lecz tylko w teorii i nie zawsze odpowiednio nas chroni. Jak to możliwe? Dlaczego tak się dzieje? Przecież gwarancja ma stanowić zabezpieczenie!

Owszem, lecz owa “gwarancja” jest po prostu rozszerzoną polisą ubezpieczeniową, a ubezpieczyciel zawsze się chroni odpowiednią umową! Polisa zabezpiecza oczywiście też i nasze interesy na kilka miesięcy, ale obejmuje zwykle tylko wybrane naprawy i usterki… Wszystko zależy od warunków umowy, ale zdarzają się sytuacje, gdy auto się psuje i wymaga naprawy, a my mimo gwarancji dużą część kosztów musimy pokryć sami! Bezpłatne naprawy usterek, mogą być objęte limitem, a ich koszty mogą być ograniczone. Jeśli podczas naprawy limit zostanie przekroczony, musimy pokryć różnicę w cenie, opróżniając własne kieszenie… Używane auto z tzw. gwarancją jest zatem opcją ciekawą, ale niestety nie idealną. Wszystko zależy od warunków umowy, więc w niektórych przypadkach zakup wciąż jest ryzykowny. Zdecydowanie lepiej postawić na używane Volvo z gwarancją serwisową!

Używane Volvo z gwarancją serwisową czy auto z rozszerzoną polisą ubezpieczeniową?

Obawiasz się ryzyka? Boisz się rozczarowania? Nie trać zatem czasu i idź do salonu Volvo od razu. Używane Volvo z gwarancją to zmniejszenie ryzyka do zera. Marka Volvo słynie bowiem z tego, że na pierwszym miejscu stawia jakość i bezpieczeństwo. Potwierdzają to m.in. rankingi, zestawienia i testy zderzeniowe, z których wynika, że warto postawić na Volvo zarówno używane, jak i nowe. Wybierając używane Volvo z gwarancją, możemy odbyć jazdę testową i zweryfikować stan techniczny pojazdu w serwisie ASO lub w niezależnym warsztacie samochodowym. Na etapie weryfikacji komputerowej, możemy sprawdzić raport VIN, w którym znajdziemy m.in. dane techniczne i wyposażenie fabryczne, informacje o ewentualnych kolizjach, stłuczkach i szkodach, chronologiczną historię pojazdu, bazę samochodów kradzionych czy informacje o wezwaniach serwisowych.

Salon Volvo to podmiot bezpieczny i sprawdzony, mamy więc całkowitą pewność, że wybrany model jest sprawny technicznie i dobrze zabezpieczony. Używane samochody Volvo objęte są też gwarancją serwisową, która jest dla nabywcy realną polisą ochronną. Gwarancja serwisowa na używane Volvo może przybierać formę dowolną, lecz najczęściej w przypadku usterki pojazdu kierowani jesteśmy do serwisu marki, gdzie mechanicy dokładnie oglądają auto i decydują, jak usunąć problem szybko i sprawnie, biorąc pod uwagę gwarancję. Jest to zdecydowanie lepsza opcja niż rozszerzona polisa ubezpieczeniowa. Takiego zabezpieczenia i pewności nie otrzymamy w żadnym komisie samochodowym.

Holowanie samochodu – jak prawidłowo holować samochód?

0
Holowanie samochodu

Samochód, jak każdy inny pojazd mechaniczny z nieoczekiwanych powodów może odmówić posłuszeństwa. Awaria na trasie to rzecz, której nie da się przewidzieć, w związku z czym nie da się także do niej przygotować. Aby poradzić sobie z taką sytuacją, możemy wezwać lawetę, lub zostać odholowanym przez inny pojazd. Właściwe holowanie samochodu to jednak czynność, która nie należy do najłatwiejszych. Jak to robić bezpiecznie i zgodnie z prawem?

Holowanie pojazdu – wyposażenie

Holowanie pojazdu wymaga konkretnego wyposażenia. Wszak, aby ta czynność mogła być w ogóle wykonana, potrzebujemy kilku niezbędnych narzędzi. Pierwszym elementem jest lina. Osoba posiadająca samochód osobowy o masie do 3,5 t powinna zaopatrzyć się w syntetyczną linię charakteryzującą się długością do 4 do 6 m. Można nabyć ją w każdym sklepie motoryzacyjnym, stacji benzynowej, a także w większym markecie.

Potrzebne Ci holowanie w Warszawie i okolicach?  Sprawdź holowanie Warszawa 24h

Pojazd holowany powinien posiadać także trójkąt ostrzegawczy. Obecnie jest to obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Warto też posiadać kable rozruchowe, które w razie rozładowania akumulatora pozwolą go podładować i mieć włączone światła mijania.

Jak prawidłowo holować samochód? Zasady holowania pojazdu

Holowanie pojazdu

Holowanie samochodu osobowego to nieco niebezpieczna czynność. Przed jej rozpoczęciem musimy zapoznać się z najważniejszymi zasadami, dzięki którym będziemy mogli przejść przez cały proces bez żadnych niespodzianek. Poniżej przedstawimy najważniejsze zasady holowania pojazdu.

 • Aby holować pojazd silnikowy, musimy pamiętać o tym, że linka musi być cały czas napięta;
 • Samochód holowany powinien mieć trójkąt ostrzegawczy za szybą, włączone światła mijania również są obowiązkowe;
 • Zarówno w pojedzie holowanym, jak i holującym powinien być sygnalizowany każdy skręt i zmiana pasa ruchu;
 • Nie dopuszcza się możliwości holowania przy niesprawnym układzie kierowniczym;
 • Samochody powinny poruszać się po prawym pasie, jeżeli droga jest kilkupasmowa;
 • W razie hamowania w pojeździe holującym kierowca powinien zastosować hamowanie większą siłą niż w aucie holującym, co zapewni odpowiednie napięcie liny;
 • Holowanym pojazdem powinien kierować bardziej doświadczony kierowca.

Holowanie auta a ubezpieczenie Assistance

Jak więc widzimy holowanie pojazdów to dość trudna sztuka, jednak po zapoznaniu się z najważniejszymi zasadami, poradzić sobie powinien z tym każdy. Warto pamiętać o tym, aby wybierać jak najmniej uczęszczane drogi.

W zależności od wykupionego ubezpieczenia samochodu możemy starać się o holowanie samochodu w przypadku awarii lub wypadku na koszt ubezpieczyciela. Najczęściej jednak towarzystwa udzielają takiej pomocy w danej odległości od domu właściciela (np. do 250 km). W innym przypadku może się okazać, że jesteśmy zdani na siebie. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest np. odwiedzenie strony drogowipomocnicy.pl. Wówczas holowanie auta nas nie dotyczy, gdyż cały proces transportu samochodu odbywa się za pomocą lawety.

Jaki wpływ na silnik ma dobrze a źle dobrany olej?

0
Jaki wpływ na silnik ma dobrze a źle dobrany olej

Dbanie o nasze samochody nie jest łatwym zadaniem i nie jest tanie w żaden sposób. Ale dbałość o niego oznacza, że będzie Ci służył na dłuższą metę. Jednym z ważnych czynników, o którym należy pamiętać, oprócz regularnego serwisowania, jest wybór odpowiedniego oleju. Silnik potrzebuje oleju, tak jak my potrzebujemy krwi. Nasze ciało jest w stanie samo produkować świeżą krew, ale silnik potrzebuje świeżego oleju. Użycie nieodpowiedniego oleju silnikowego wiąże się z wieloma stratami.

Jakiego oleju powinienem użyć?

Aby sprawdzić, jaki olej jest zalecany dla Twojego samochodu, sprawdź instrukcję obsługi producenta lub zadzwoń do lokalnego warsztatu i zapytaj eksperta. Różne rodzaje oleju mają różne właściwości, dlatego należy upewnić się, że używamy oleju odpowiedniego dla danego samochodu. Oleje silnikowe różnią się wagą i grubością (zwaną lepkością), a optymalna lepkość jest niezbędna, aby olej dobrze przepłynął przez silnik.

Jeśli użyłeś niewłaściwego oleju, może się okazać, że silnik wydaje się głośniejszy lub wydaje klekoczący dźwięk po uruchomieniu, ponieważ jego części muszą pracować ciężej, aby ruszyć. Może to być również problem w zimnej pogodzie, jeśli olej jest zbyt gęsty i nie może dotrzeć do silnika tak łatwo, jak powinien, co utrudnia rozruch samochodu. Jeśli użyłeś niewłaściwego oleju, możesz zauważyć kilka plam oleju w garażu lub pod samochodem, ponieważ użycie niewłaściwego oleju może prowadzić do wycieków.

Niewłaściwy wybór słono kosztuje

Wybór niewłaściwego oleju silnikowego o niższej lepkości zimowej niż zalecana może doprowadzić do sytuacji, w której samochód nie odpali na mrozie. Jeśli mieszkasz w takim miejscu, powinieneś wybrać olej o najniższej możliwej klasie zimna i najwęższym zakresie lepkości dla spodziewanych temperatur. Stosowanie niewłaściwego rodzaju oleju silnikowego może spowodować znaczne uszkodzenie silnika.

Użycie oleju o zbyt wysokiej lepkości może spowodować, że olej straci swoją spoistość i nie będzie miał takich właściwości smarnych, jak powinien. Spowoduje to również spalanie oleju mobilnego i długotrwałe uszkodzenie podzespołów. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wymiany oleju nie używać niewłaściwego typu oleju silnikowego.

Stopień lepkości

Tak jak olej silnikowy o wyższej lepkości nie radzi sobie w zimniejszym klimacie, tak olej silnikowy o niższej lepkości, zaczyna się psuć w warunkach ekstremalnego upału. W rezultacie traci on swoją spójność i nie jest w stanie prawidłowo smarować wszystkich ruchomych części. Nadmierne tarcie pomiędzy metalowymi elementami powoduje, że olej silnikowy „pali się” (co wyjaśnia jego zapach).

Palący się olej może również spowodować długotrwałe uszkodzenie silnika Twojego samochodu — a naprawa tego problemu jest bardzo kosztowna! Stosowanie oleju silnikowego o wyższej lepkości (zbyt gęstego oleju) zmniejsza również ogólną wydajność paliwową samochodu. Dzieje się tak, ponieważ im gęstszy jest olej silnikowy, tym większy jest jego opór na ważnych elementach metalowych, takich jak tłoki.

Jak uzyskać licencję transportową?

0
licencja transportowa

Chcesz prowadzić działalność związaną z transportem drogowym? Należy wówczas spełnić określone warunków i uzyskać zezwolenia oraz licencję. Artykuł 4 pkt 17 ust. z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym stanowi, iż licencja to ”decyzja administracyjna wydana przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego lub określony w ustawie organ samorządu terytorialnego, uprawniająca do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego”. Jej uzyskanie jest wymagane w pośrednictwie przy przewozie osób i rzeczy. W zakresie przewozu osób konieczna jest licencja poprzez transportowanie samochodem osobowym, taksówką oraz pojazdem samochodowym, który może przewieź powyżej 7, ale nie więcej niż 9 osób (wliczony jest w to kierowca).

Rośliny akwariowe: sztuczne i żywe

0
Rośliny akwariowe

Ozdoby są niezwykle ważne w każdym akwarium. Wśród nich można znaleźć między innymi rośliny, które mogą być zarówno żywymi organizmami, jak i plastikowymi ozdobami. Każdy z tych typów ma swoje zalety oraz wady, które należy poznać, aby podjąć jak najlepszą decyzję w przypadku własnego akwarium.

Rośliny, które dostarczają tlenu

Natlenianie wody jest niezwykle ważne w każdym akwarium. Ryby muszą nią oddychać, aby były zdrowe, a zatem jej odpowiedni poziom jest jednym z kluczowych parametrów w przypadku każdego zbiornika. Niestety wprowadzanie tlenu do wody nie jest łatwe i bezpośrednio zależy między innymi od temperatury, która panuje w akwarium. Im jest ona wyższa, tym tlen gorzej rozpuszcza się w wodzie. Oznacza to, że w ciepłych wodach zawsze jest znacznie trudniej utrzymać optymalne natlenienie.

Właśnie dlatego każdy sposób na to, aby wprowadzić nieco więcej tlenu do wody, jest bardzo korzystny dla ryb. Pomaga im w oddychaniu, prowadzeniu wszystkich procesów metabolicznych i zachowaniu bardziej energicznego trybu życia.

Żywe rośliny są jednym ze sposobów na zwiększenie ilości tlenu, ponieważ podczas prowadzenia fotosyntezy produkują go jako produkt uboczny i uwalniają do swojego otoczenia. Takie natlenienie wody jest zupełnie naturalne i łatwe, nie wymaga od nas praktycznie żadnych dodatkowych czynności.

Odpowiednie dla rybek

Każda roślina, zarówno żywa, jak i sztuczna, może pełnić funkcję kryjówki dla rybek. Pomiędzy jej wspaniałymi, dużymi liśćmi z pewnością ukryje się wiele gatunków. Jednak w tym przypadku należy szczególnie zadbać o to, aby rośliny żywe i rybki miały podobne wymagania względem parametrów wody. Tylko wówczas będą mogły wspólnie rozkwitać, a ty nie będziesz musiał obawiać się o to, że albo twoje rynki poczują się źle, albo też rośliny nie będą w stanie rosnąć.

Co równie ważne, rośliny znajdujące się w akwarium nie powinny w sposób istotny wpływać na jakość wody, która się w nim znajduje. Nie powinny uwalniać do niej związków, które nie są odpowiednie dla ryb. Warto pamiętać, że niektóre gatunki rybek lubią też podgryzać rośliny, więc pod żadnym pozorem nie może to być wybór przypadkowy, aby nie ucierpiały.

Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie spełnić tych wymagań i żywe rośliny zaburzą równowagę twojego zbiornika, lepszym pomysłem może być wybór sztucznych ozdób. Zawsze pozostaną bowiem neutralne dla wody i żyjących w nim zwierząt.

Wytrzymałość i uroda bez pielęgnacji

Żywe rośliny zawsze wymagają pielęgnacji i uwagi. Jeśli należysz do tych osób, które uwielbiają je podziwiać, ale wolą zajmować się rybkami, z całą pewnością powinieneś sięgnąć po sztuczną alternatywę. Sklep Aquael oferuje różne rośliny do akwariów, które osadzone są na korzeniach i stworzone z myślą o najbardziej wymagających i eleganckich zbiornikach. Ich wielką zaletą jest to, że ich wygląd nigdy się nie zmienia, niezależnie od warunków panujących w wodzie. Nie wymagają przy tym żadnej uwagi – po prostu zawsze są tak samo piękne, co będzie wygodnym rozwiązaniem dla każdego akwarysty.

Dodatki do oleju przekładniowego

0
Dodatki do oleju przekładniowego

Czy korzystając ze swojego samochodu, zastanawiasz się dokładnie nad tym, jakie oleje się w nim znajdują? Z pewnością pamiętasz o oleju silnikowym, o którym nawet uczyli cię podczas kursu prawa jazdy. Jednak nie jest on jedyną substancją smarującą, jaka znajduje się w aucie. Równie ważny jest olej przekładniowy.

Czym jest olej przekładniowy?

Być może nawet nikt nigdy nie powiedział ci, że istnieje coś takiego, jak olej przekładniowy. Wielu kierowców po prostu nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, pomimo że pełni on niezwykle ważną funkcję. Znajduje się w układzie skrzyni biegów i sprawia, że działa ona prawidłowo – porusza się gładko, bez zgrzytów i bez zacierania czy spiekania poszczególnych elementów. Olej przekładniowy ma bowiem właściwości smarujące i chłodzące. Odbiera nadmiar ciepła, co sprawia, że przedłuża się żywotność skrzyni biegów.

Niemniej ważne są jego właściwości czyszczące, które sprawiają, że w skrzyni biegów nie pozostają żadne drobinki zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować zatarcie elementów. Z czasem oczywiście olej przekładniowy sam zostaje za mocno zabrudzony, by nadawał się do dalszej eksploatacji. Właśnie to jest moment, gdy powinniśmy pomyśleć o jego wymianie, aby nie doszło do uszkodzenia skrzyni biegów.

Czym są dodatki do oleju przekładniowego?

Dobre właściwości oleju przekładniowego można jeszcze bardziej polepszyć, wybierając do niego odpowiednie dodatki, znajdujące się w szerokiej ofercie pod adresem https://liquimoly.sklep.pl/25-dodatki-do-oleju-przekladniowego.

Dodatki do oleju przekładniowego mogą wpływać na jego różne parametry.

Dodatki ochronne usprawniają pracę skrzyni biegów, między innymi tworząc gładki film na powierzchni pracujących elementów. Dzięki temu występuje pomiędzy nimi jeszcze mniejsze tarcie i możliwa jest ich dłuższa bezawaryjna eksploatacja. Co również ważne, zmniejsza się hałas pracujących podzespołów.

Dodatki do płukania skrzyń biegów umożliwiają z kolei ich oczyszczenie ze wszystkich zabrudzeń, które zebrały się w trakcie użytkowania. Warto wykorzystywać je do optymalizacji pracy tego układu w samochodzie, a także do oczyszczania go przed wymianą oleju przekładniowego. Z pewnością poczujesz różnicę w łatwości prowadzenia samochodu, kiedy zdecydujesz się na oczyszczenie skrzyni biegów.

Dodatek zapobiegający wyciekom to z kolei idealny dodatek do szczególnie wyeksploatowanych samochodów, w których zaczynają pojawiać się drobne ubytki. Zwiększa on szczelność i elastyczność wszystkich uszczelek, aby dobrze dopasowały się do elementów, w których zostały umieszczone, co zmniejsza szanse na pojawienie się wycieku.

Dodatki olejowe do skrzyń manualnych i automatycznych

Wybierając dodatek do oleju przekładniowego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do jakiej skrzyni biegów został przeznaczony. Skrzynie automatyczne i manualne mają inną budowę, dlatego zawsze wybierając do nich preparaty, należy dostosować je do konkretnego modelu.

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

0
Co obejmuje ubezpieczenie OC

Wybór ubezpieczenia to ważna decyzja finansowa, która chroni przed nieoczekiwanymi wydatkami. Pomimo tego, że ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i nie trzeba się zastanawiać nad jego zakresem, warto wiedzieć dokładnie, co ono obejmuje. Pozwoli to nam zdecydować, czy oferowana przez OC ochrona odpowiada naszym potrzebom, czy też należy ją rozszerzyć.

Ubezpieczenie OC sprawcy gwarantuje rekompensatę za szkody mienia i osobowe doznane przez osoby trzecie spowodowane w trakcie zdarzeń drogowych. Obejmują one wypadki podczas wsiadania i wysiadania z samochodu, załadunku i rozładunku, garażowania, czy postoju. Najczęstszym, objętym OC, zdarzeniem przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu jest obicie karoserii sąsiadującego samochodu. Warto zauważyć, że w sytuacji, gdy sprawca jest również poszkodowanym, nie zostanie on objęty ubezpieczeniem. W tym celu należałoby rozszerzyć polisę o ubezpieczenie AC.

Rekompensaty za szkody mienia

Większość wypadków drogowych powoduje uszkodzenia pojazdów, bądź inne szkody przedmiotów materialnych. Odszkodowania komunikacyjne są wypłacane za:

 • naprawy samochodu/przywrócenie go do stanu sprzed wypadku;
 • holowanie pojazdu, bądź wezwanie lawety;
 • wynajem samochodu zastępczego na czas naprawy;
 • koszty przeprowadzenia wymaganych badań technicznych w sytuacji, w której auto zostało znacznie uszkodzone;
 • różnicę pomiędzy ceną rynkową pojazdu przed i po kolizji;
 • uszkodzenie innych przedmiotów w pojeździe, jak laptopy, kamery, smartfony.

Rekompensaty za szkody osobowe

Na szczęście ubezpieczenie OC obejmuje również szkody osobowe, które mogą generować większe koszty, niż szkody mienia. Często są trudniejsze do oszacowania, ponieważ firmy ubezpieczeniowe czekają na zakończenia leczenia poszkodowanego. Wyjątkiem są sytuacje, gdy leczenie jest długotrwałe. Poszkodowany może wtedy wnioskować o bieżące pokrycie kosztów leczenia. W przypadku szkód osobowych odszkodowanie będzie wypłacone za:

 • utratę dochodów, z powodu niemożliwości podjęcia pracy;
 • utratę zdrowia psychicznego i cierpienie i koszty poniesionego leczenia.

Możliwe jest również przyznanie stałej renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty na zwiększone potrzeby.

W szkody osobowe wlicza się również śmierć poszkodowanego. W tej sytuacji o rekompensatę może ubiegać się najbliższa rodzina. Dotyczy to rekompensaty w postaci renty alimentacyjnej, zwrotu kosztów pogrzebu, zadośćuczynienia za poniesione cierpienie lub odszkodowania za pogorszenie się sytuacji materialnej.

Sytuacje nieobjęte ubezpieczeniem OC

Oczywiście pełna lista sytuacji nieobjętych ubezpieczeniem znajduje się w umowie z ubezpieczycielem. Niemniej, większość umów OC nie obejmuje swoim zakresem ekompensaty za:

 • zanieczyszczenie/skażenie środowiska naturalnego;
 • zniszczenie przedmiotów przewożonych za opłatą,
 • utratę przewożonej gotówki, biżuterii, czy papierów wartościowych.

Na koniec warto dodać, że obowiązek płacenia OC jest najlepiej sprawdzającym się systemem i stosuje go większość krajów europejskich. Nawet względnie wysokie składki stałe są lepsze od potencjalnie horrendalnie wysokich nieoczekiwanych strat. W ten sposób właściciel pojazdu może jeździć z wolną głową, martwiąc się jedynie o opłacenie OC na czas.

Jakie tarcze hamulcowe wybrać?

0
Jakie tarcze hamulcowe wybrać

Mnogość producentów na rynku tarcz samochodowych nie ułatwia wyboru klientom. Wiele modeli sprawia, że zaczynamy się zastanawiać, które z nich będą najlepsze dla naszego pojazdu.

Typy tarcz hamulcowych

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest typ tarcz hamulcowych. Najczęściej możemy spotkać:

 • pełne tarcze hamulcowe – niezwykle popularne w starszych modelach aut, charakteryzuje je spora wydajność i skuteczność hamowania, nadal są niezwykle popularne, produkowane z jednolitego strukturalnie metalu
 • wentylowane tarcze hamulcowe- zyskujące coraz więcej popularności, swoje początki wiązały głównie z pojazdach sportowych, natomiast coraz chętniej stosuje się je do zwykłych aut osobowych, potrafią bardzo skutecznie odprowadzać ciepło, mniej się nagrzewają, są bardziej odpowiednie do jazdy wyczynowej czy hamowania z dużych prędkości (np.: na autostradach)
 • ceramiczne tarcze hamulcowe – charakteryzuje je najwyższy poziom skomplikowania, a ich produkcja jest najbardziej zaawansowana, są skutecznie w różnych warunkach, można je spotkać w dodatkowej konfiguracji samochodów sportowych,
 • modyfikowane tarcze hamulcowe- usportowiona odmiana tarcz wentylowanych, wzbogacana o dodatkowe nacięcia lub nawiercenia, aby poprawić skuteczność tarczy przez lepsze odprowadzanie ciepła i gazów.

Jak wybrać tarcze hamulcowe?

Przy wyborze tarcz hamulcowych powinniśmy zwrócić uwagę na styl naszej jazdy i przeznaczenie samochodu. Im bardziej wymagający typ jazdy, tym większą uwagę powinniśmy poświęcić tarczom. Warto wybierać modele sprawdzonych producentów, takich jak Breck https://sklep.breck.pl/. W ich sklepie znajdziecie dopasowanie tarcz samochodowych wg marek i modeli, co znacząco ułatwia wybranie odpowiedniego modelu. Do wyboru są także jednostki silnikowe, co oznacza dla nas tyle, że nie musimy sprawdzać rozmiaru tarczy w naszym samochodzie – specjaliści z Breck zrobili to za nas.
W razie wątpliwości, zawsze można skorzystać z dekoderów vin, które podpowiedzą nam odpowiedni rozmiar tarczy do naszego pojazdu.