Auto szrot to raj dla zmotoryzowanych, którzy wolą sami dokonać naprawy niż oddać samochód do mechanika. Można tam znaleźć prawdziwe perełki, ale również nieźle się rozczarować. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak kupować części na szrocie, by na tym skorzystać.
Tanie części na wagę złota
Nie trudno być jak Dominic Toretto i spędzać każdą wolną chwilę na grzebaniu w silniku i doskonaleniu swojego auta. Trzeba jednak wiedzieć, skąd brać najlepsze części w korzystnych cenach. Szukanie zamienników dla oryginalnych produktów bywa czasochłonne, a jak wiadomo, czas to pieniądz. Czasem warto wybrać się na auto szrot w poszukiwaniu tego, czego aktualnie potrzebujesz. Nie tylko możesz liczyć na znacznie większy wybór części, ale także korzystniejsze ceny. Niech nie zmyli Cię wygląd szrotów – im więcej pozostawionych szkieletów aut, tym lepiej dla Ciebie. Możesz mieć pewność, że właśnie w tym miejscu znajdziesz to, czego szukasz.
Sprawdź, co kupujesz
Szroty najczęściej prowadzone są przy Stacjach Demontażu Pojazdów. Samochody oddane do kasacji nadają się do recyklingu. Jeśli auto jest w całkiem niezłym stanie, przekazane zostaje do rozbiórki. Po wyciągnięciu z niego tego co najlepsze pojazd trafia do kasacji. Części zostają natomiast sprawdzone i oddane do sprzedaży. To spora szansa na zarobek, stąd też złomowiska dbają o to, by wyjmować tylko to, co może się jeszcze przydać. Kupując części na szrocie sięgasz zatem po sprawne i użyteczne elementy. Oczywiście, zanim położysz pieniądze na ladę sprawdź, czy punkt jest legalny – nierzadko zamiast na szrot trafiamy do tzw. „dziupli samochodowej”. A takich miejsc staramy się unikać, ponieważ dostępne tam części zwykle pochodzą z paserstwa.
Czego warto szukać w auto szrocie?
Warszawa, Poznań, Gdańsk, Łódź… W każdym większym mieście można znaleźć kilka porządnych auto szrotów, nie trzeba więc szukać daleko. Istnieją miejsca, w których znajdziesz praktycznie każdą część do samochodu. Pytanie tylko, czy wszystkie faktycznie sprawdzą się jako element zamienny? Stan wielu z nich można ocenić „na oko”: zderzaki, lusterka, listwy dopasujesz do modelu auta bez problemu. Nic w tym złego, że będą używane – ważne, że pasują i nie generują większych kosztów. Podczas wyboru części mechanicznych przyda się nieco bardziej wprawne oko. Na zakupy warto zabrać więc zaprzyjaźnionego mechanika. W przypadku elementów, które z natury należą do dość wadliwych nie trać czasu – lepiej dorzucić nieco więcej grosza i zaopatrzyć się w nowszą część. Podobnie rzecz ma się do podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas jazdy. W tym przypadku nie należy oszczędzać.