Objawy zużycia klocków hamulcowych

0
10230

Upewnienie się, że klocki hamulcowe są w dobrym stanie technicznym i zastąpienie ich w odpowiednim czasie pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale może również uratować Twój pojazd, a nawet życie w razie wypadku. Ale skąd wiedzieć, kiedy wymienić klocki hamulcowe? Do czego służą klocki hamulcowe? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czym są klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe są kluczową częścią układu hamulcowego pojazdu; umiejscowione pomiędzy częścią, która zaciska się, spowalniając obrót opony i bębnem hamulcowym. Bez działających klocków inne elementy Twojego pojazdu zaczną się ścierać. Utrzymanie sprawnych klocków hamulcowych jest ważne, aby uniknąć bardzo drogich napraw, a także niebezpiecznych czynników podczas jazdy. Dlatego ważne jest, aby móc określić, kiedy należy wymienić stare klocki hamulcowe na nowe.

Za każdym razem, gdy włączasz hamulce pojazdu, powodujesz niewielkie zużycie klocków hamulcowych. Dla każdego typu klocków, ceramicznych, organicznych i metalicznych, tarcie to powoduje, że niewielkie ilości powłoki ochronnej znikają z niego. Z czasem ten ubytek zaczyna się sumować: ponieważ klocek staje się coraz cieńszy, w końcu docierają do punktu, w którym należy je wymienić.

Objawy zużycia

Zasadniczo pierwszym sygnałem, kiedy wymienić klocki hamulcowe, jest pisk lub szum podczas hamowania. Dźwięk ten jest wywołany małym, metalicznym elementem podkładki, który jest umieszczony w klocku hamulcowym tylko w tym celu. Gdy hamulce są narażone na mokre, wilgotne warunki, takie jak po deszczu, cienka warstwa pyłu, może tworzyć się na klockach i powodować bardzo podobny odgłos pisku podczas hamowania. Jeśli dźwięk znika po kilku pierwszych użyciach hamulców, jest to dobry wskaźnik, że na klocku hamulcowym była tylko odrobina brudu i nie trzeba ich wymieniać.

Możesz również wizualnie sprawdzić klocki hamulcowe, aby dowiedzieć się, czy czas je wymienić. Przejrzyj opony i jeśli podkładka ma grubość mniejszą niż około 3 milimetry, należy rozważyć sprawdzenie hamulców, szczególnie jeśli minęło dużo czasu od ostatniej inspekcji.

Jeśli usłyszysz głęboki, niski odgłos, który brzmi jak szlifowanie metalu lub burczenie, może to być oznaką, że nie tylko zużywają się klocki hamulcowe, ale że tarcze hamulcowe i zaciski stykają się ze sobą. Ponieważ kontakt metalu z metalem może bardzo szybko spowodować jeszcze większe uszkodzenie układu hamulcowego, należy jak najszybciej doprowadzić pojazd do warsztatu serwisowego, jeśli słyszy się ten rodzaj hałasu.

Niektóre pojazdy mają wskaźnik na desce rozdzielczej, który sygnalizuje, kiedy należy wymienić klocki hamulcowe i inne auto części. Sprawdź instrukcję obsługi, aby sprawdzić, czy Twój pojazd jest wyposażony w taki system ostrzegania.

[Głosów:12    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ