Wybór wosku samochodowego – na co zwrócić uwagę?

0
1740
wosku samochodowego

Woskowanie samochodu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę lakieru przed czynnikami zewnętrznymi. Warto jednak pamiętać, że na działanie takiego zabiegu ma wpływ nie tylko jakość wykonania go, ale również jakość użytków preparatów. Jaki wosk jest najlepszy?

Przewodnik po rodzajach wosku

Wybór wosku należy zacząć od zapoznania się z rodzajami wosków. Mamy ich na rynku sporo, ale zasadniczo można wymienić 6. Znając właściwości poszczególnych rodzajów, można lepiej dobrać wosk do auta, potrzeb lakieru i naszych możliwości.

  1. Wosk w paście (twardy)

Twarde woski w paście mają wiele rodzajów i są zarazem najbardziej popularne. Wynika to z łatwości ich aplikacji. Należy jednak pamiętać, że woskowanie samochodu powinno być bezpieczne dla lakieru. Zarówno twardość pasty należy dostosować do karoserii (czy powinna być ścierna?), jak i jej właściwości (czy potrzebna jest pasta z pigmentem?).

  1. Wosk w płynie

Woski w postaci mleczka lub szamponu są drugimi najpopularniejszymi. Nie sprawiają problemów w aplikacji i istnieje niewielka szansa, że uszkodzimy nimi lakier. Niemniej, z ich “delikatności” wynika też mniejsza efektywność w kwestii zabezpieczeń. Połysk po wosku w płynie jest bardzo duży.

  1. Wosk w sprayu

Mało popularny produkt wśród wosków samochodowych, ale dobry do uzyskania szybkiego i krótkiego efektu “na już”. Sprayu można też użyć na już nałożony wosk w paście, aby stworzyć dodatkową warstwę.

  1. Wosk naturalny

Woski samochodowe naturalne są na bazie naturalnego wosku Carnauba lub wosków pszczelich. Są dość drogie, ale bardzo dobrej jakości. Auto detailerzy doceniają je za zapach, jednak warto podkreślić, że aplikacja wosku naturalnego wymaga wprawy.

  1. Wosk syntetyczny

Jak jego nazwa wskazuje, jest na bazie syntetycznych składników. Korzysta z technologii polimerowych, których działanie opiera się na wiązaniu cząsteczek z powierzchnią lakieru. Dzięki temu wosk syntetyczny długo się utrzymuje.

  1. Wosk hybrydowy

Łączy właściwości naturalnego wosku z syntetycznym. Uważany jest za wosk o największej trwałości (nawet do roku), ale przekłada się to na jego cenę. Wosk hybrydowy najlepiej jest wybrać przed sezonem jesienno-zimowym.

Jakość wosku

Wybierając wosk samochodowy, nie można zapomnieć o kierowaniu się jego jakością. Nie każdy wosk w sprayu jest krótkotrwały i nie każdy wosk w paście wydajny. Bardzo ważne jest kupowanie wosków tylko w sprawdzonych miejscach, najlepiej w sklepach prowadzonych przez auto detailerów (takich jak np. Clinic4Car). Pamiętaj też, aby zawsze sprawdzić opinie o preparacie. Czasami to, co twierdzi producent, nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wręcz przeciwnie – drogi i “renomowany” środek może zawierać szkodliwe dla lakieru składniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomoc drogowa dla każdego
Następny artykułSamochody marki Renault
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ