Analiza kosztów naprawy maszyn rolniczych

0
2788
Analiza kosztów naprawy maszyn rolniczych

Maszyny i ciągniki rolnicze, które są stosowane obecnie w gospodarstwach rolnych w Polsce są bardzo zróżnicowane wiekowo. Często zdarzają się sytuacjach, w których w eksploatacji są maszyny ponad 20, a nawet 30 letnie. Wymagają one częstszych napraw. Pociąga to za sobą duże koszty zaangażowania pracowników oraz zakupu odpowiednich części.

Części maszyn rolniczych

Koszt wymiany podzespołów może być bardzo zróżnicowany ze względu na wiek maszyn. W maszynach o młodszym roczniku, które charakteryzuje wysoki stopień technicznego skomplikowania rolnicy narażeni są na zupełnie inne koszty niż przy prostszych i starszych modelach. W obu przypadkach mogą one osiągać bardzo wysokie wartości jeśli sprzęt nie był wcześniej odpowiednio eksploatowany i zakonserwowany, zwłaszcza przed sezonem.

Nowe będą nierzadko wyposażone w systemy kontroli i sterowania zbudowane w pełni na bazie elektroniki. Wiąże się to z tym, że części używane do ich naprawy będą dużo droższe niż w przypadku maszyn starszych. Przy starszych modelach trudniej będzie uzyskać odpowiednie części do maszyn rolniczych.

Koszty robocizny

Obok kosztów związanych z zakupym części maszyn rolniczych największą część budżetu przeznaczonego na remont starych urządzeń stanowi robocizna czyli zaangażowanie odpowiednich pracowników czy też zlecenie tego zadania odpowiedniemu warsztatowi.

Maszyny i ciągniki, których wiek przekracza 20, 30 lat wymagają specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia osób wykonujących remont. Nierzadko renowacja takiego pojazdu wymaga też zastosowania ciężkiego i fachowego sprzętu jak równego rodzaju kanałów, podciągników czy też specjalnych podnośników. Znalezienie takich specjalistów musi wiązać się z większymi kosztami, stąd wielu rolników próbuje na własną rękę przeprowadzić remont co może mieć zły wpływ na remontowany sprzęt.

Jak unikać remontów?

Bardziej doświadczeni wiedzą już jak można unikać drogich i stresujących napraw maszyn i urządzeń. Wymaga to regularnych przeglądów oraz odpowiedniego użytkowania maszyn.

Przeglądy oraz drobne prace remontowe należy zawszy wykonywać przed poważniejszym sezonem dla konkretnej maszyny. Na przykład dla kombajnów zbożowych, których podstawowym sezon są żniwa w miesiącach czerwie, lipiec oraz sierpień, takie przeglądy powinny być wykonane na przełomie maja i czerwca oraz po zakończeniu sezonu czyli w okolicach września. Odpowiednio wykonane przeglądy przed sezonem zapewnią spokój w okresie najbardziej wytężonych prac. Natomiast te po sezonie wskażą jakie konieczne remonty trzeba wykonać zimą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ