Boksy dachowe – czy warto?

0
3057
Boksy dachowe

Wybierając się na wycieczkę samochodową, często musimy zostawić część rzeczy, ze względu na niewielka przestrzeń bagażową. Jeżeli jest to dłuższy wyjazd, brak niektórych przedmiotów może na dłuższą metę okazać się bardzo dotkliwy. Dlatego też warto zainteresować się sposobami powiększenia ładowności naszego pojazdu.

Obecnie na rynku dostępne są tzw. „boksy dachowe”. Jak sama nazwa wskazuje, miejscem ich instalacji jest przestrzeń dachowa naszego auta. Na początku należy wspomnieć o skądinąd oczywistej rzeczy, tzn. o braku możliwości ich zamontowania w niektórych samochodach (np. kabrioletach). Pierwotnie boksy były wykorzystywane przez narciarzy, którzy często nie mieli możliwości, bezpiecznego zapakowania swojego sprzętu do samochodu. Obecnie są one jednak wykorzystywane nie tylko przez sportowców, ale także przez zwykłych podróżnych.

Belki bagażowe i mocowanie

Generalnie, to jakie elementy będziemy musieli zakupić, zależy w dużym stopniu od modelu naszego auta. Przykładowo kombi i vany posiadają tzw. relingi, które umożliwiają bezproblemowe zainstalowanie belek bagażowych (wtedy koszt instalacji będzie wynosił od 150 do 500 zł). W przypadku pozostałych aut, jesteśmy zmuszeni zaopatrzyć się w poprzeczki dachowe, które można przymocować do karoserii. W takim wypadku trzeba osobno liczyć koszt belek (od 70 do 1000 zł) oraz stóp mocujących (od 130 do 700 zł). Widoczna jest znaczna różnica w cenie poszczególnych elementów.

Boksy dachowe

Co do samych boksów dachowych, to przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Najważniejsza jest oczywiście ich objętość (280 do 650 litrów) oraz maksymalna waga bagażu (50-75 kg). Nie powinniśmy przekraczać norm określonych przez producenta. Ryzykujemy wtedy, iż poprzez niewłaściwe użytkowanie uszkodzimy boks. Ceny wahają się w granicach 300-6000 zł. Wszytko zależy od marki, użytych materiałów oraz kształtu (wpływającego na aerodynamikę samochodu). Przed zakupem warto zastanowić się co będziemy przewozili w naszym boksie, gdyż niektóre modele są lepiej przystosowane do przewozu zwykłego bagażu, zaś inne do nart i desek snowboardowych.

Rozmieszczenie bagażu

Na końcu warto wspomnieć o tym, abyśmy odpowiednio rozmieszczali nasze bagaże. Najlepiej gdy najcięższe rzeczy znajdują się na środku boksu, zaś najlżejsze na jego krańcach. Wpływa to na jazdę samochodem oraz niweluje negatywne skutki związane ze zmianą kształtu i środka ciężkości pojazdu.

W dzisiejszych czasach dzięki nowym rozwiązaniom technicznym może my przewozić prawie wszystko (nawet rowery, czy kajaki). Po prostu w ich wypadku zastępujemy boks dachowy, specjalnymi uchwytami zabezpieczającymi sprzęt przed spadnięciem.Jest to spora wygoda, gdyż mamy możliwość zorganizowania bardzo ciekawego i aktywnego wyjazdu. W innym wypadku bylibyśmy skazani, na lokalne ośrodki wypożyczające dany sprzęt, co nie pozwoliłoby nam pojechać w upragnione rejony.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie felgi wybrać?
Następny artykułJak czyścić samochód
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ