Jakie felgi wybrać?

0
2891
Jakie felgi wybrać?

Przy wyborze felg kierujemy się zazwyczaj swoim własnym gustem. Spowodowane jest to tym, iż nie istnieją modele dostosowane do jazdy podczas określonej pory roku. Niektórzy jednak decydują się na dany model, kierując się nie tylko kwestiami estetycznymi, ale też praktycznymi.

Felgi stalowe

Generalnie rzecz biorąc w okresie zimowym spora cześć kierowców decyduje się na założenie felg stalowych. Wynika to z prostego faktu, iż są one odporniejsze na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne, niż ich aluminiowe odpowiedniki. Zmienna pogoda powoduje, iż warunki na drogach sprzyjają powstawaniu tego typu uszkodzeń (lepiej uniknąć kosztownej wymiany felg spowodowanej ich zniszczeniem). Minusem stalowych egzemplarzy jest przyklejanie się do nich warstw śniegu, który powoduje charakterystyczne drżenie kierownicy. W dodatku trudno jest go usunąć przez znajdujące się w pobliżu kołpaki. Warto także pamiętać o tym, iż stal podatna jest na rdzewienie (wywołane przez sól i wodę).

Aluminium

Aluminiowe felgi są wybierane ze względu na swoje wartości estetyczne. Niestety w warunkach zimowych (ten twardy skądinąd materiał) jest bardziej podatny na uszkodzenia. Wynika to z tego, iż aluminium w niskich temperaturach staje się bardziej kruche. Stąd tak łatwo o uszkodzenia. W dodatku egzemplarze wykonane z tego materiału są o wiele droższe, niż ich stalowe odpowiedniki (dlatego też niektórzy kierowcy preferują używanie felg stalowych).

Rdzewienie i matowienie

Chociaż aluminium jest odporne na korozję, to wraz z upływem czasu zaczyna ono matowieć, co w znacznym stopniu psuje efekt estetyczny. Ochrona przed korozją felg stalowych i aluminium przed matowieniem wygląda tak samo. Stosuje się w tym celu malowanie proszkowe, które pełni funkcje ochronne. Problem polega na tym, iż warstwa lakieru bardzo łatwo może zostać uszkodzona przez różne czynniki mechaniczne. W takim wypadku sól oraz woda mogą łatwo się dostać bezpośrednio na powierzchnię felgi.

Kierowcy, aby nie zmieniać często felg w oponach (co prowadzi do ich większego zużycia), często decydują się na zakup dwóch egzemplarzy– na porę zimową oraz lato. Jest to dosyć dobre rozwiązanie, gdyż dzięki temu oszczędzamy czas, który poświęcilibyśmy na zmianę felgi i zwiększamy żywotność opon.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonserwacja kabiny samochodu
Następny artykułBoksy dachowe – czy warto?
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ