Jak czyścić samochód

0
3015
Jak czyścić samochód

Wielu z nas uważa, iż czyszczenie auta jest bardzo prostą czynnością, której nie trzeba poświęcać wiele czasu i uwagi. Tymczasem kwestia ta wymaga odpowiedniego omówienia, gdyż niejednokrotnie wskutek naszej niewiedzy, podczas konserwacji dochodzi do uszkodzenia różnych części (np. karoserii).

Środki czystości

Warto pamiętać o tym, iż powinniśmy dostosowywać środki czystości do konkretnych części samochodu. Do podstawowych przedmiotów, wykorzystywanych w trakcie mycia, można zaliczyć: szampon, gąbkę oraz ścierki z mikrofibry (wykorzystywane do osuszania auta).

Szampon powinien posiadać neutralne pH, aby nie zaszkodzić woskowi, który będziemy nakładać na lakier. Większość znanych producentów stosuje podobne środki chemiczne, dlatego też przy ich wyborze powinniśmy kierować się ceną i wydajnością. Najlepiej, aby gąbki oraz ścierki były wykonane z mikrofibry, która nie powoduje uszkodzeń lakieru i bardzo dobrze usuwa brud z auta. W przypadku, gdy nasz pojazd jest mocno zabrudzony, warto zaopatrzyć się dodatkowo w preparat do usuwania smoły i glinkę, która służy do usuwania najcięższych zabrudzeń.

Czyszczenie

Po zebraniu odpowiednich środków niezbędnych do umycia auta, możemy zająć się jego czyszczeniem. Na początku usuwamy luźny brud za pomocą myjki ciśnieniowej (lub węża ogrodowego). Następnie myjemy powierzchnię samochodu wodą z szamponem (warto przygotować sobie drugie wiadro do płukania brudnej gąbki). Po spłukaniu szamponu, przyglądamy się naszemu pojazdowi. Jeżeli zauważymy duże zabrudzenia w okolicach błotników i progów, korzystamy ze wspomnianego wcześniej preparatu lub glinki.

W przypadku preparatu musimy jedynie spryskać nim zabrudzoną powierzchnię. Po odczekaniu kilku minut spłukujemy środek czystości wraz z zabrudzeniami. Z kolei przed nałożeniem glinki należy ją najpierw dobrze ugnieść. Czyszczoną powierzchnię warto wcześniej spryskać wodą lub płynem do czyszczenia. Po umyciu wszystkich części auta powinniśmy je dokładnie wytrzeć ściereczką z mikrofibry. Jest to szczególnie istotne w przypadku lakieru, gdyż zapobiega powstawaniu zacieków.

Woskowanie

Po umyciu pojazdu warto także zająć się jego konserwacją. Lakier zabezpieczamy za pomocą wosku, który chroni go przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do wyboru mamy wosk miękki (który łatwo nałożyć, ale jest mniej wytrzymały) oraz twardy (wytrzymalszy, ale trudniejszy do zaaplikowania). Ten pierwszy wykorzystuje się zazwyczaj w okresie letnim, drugi z kolei podczas zimy.

Wosk możemy nałożyć albo za pomocą ściereczki z mikrofibry, albo specjalnego pada. Po nałożeniu wosku powinniśmy odczekać kilka chwil i ponownie wypolerować powierzchnię auta. Warto pamiętać o tym, ze wosk najlepiej nakładać w miejscu zabezpieczonym przed oddziaływaniem promieni słonecznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBoksy dachowe – czy warto?
Następny artykułZmiana koloru felg
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ