Co obejmuje ubezpieczenie OC?

0
11534
Co obejmuje ubezpieczenie OC

Wybór ubezpieczenia to ważna decyzja finansowa, która chroni przed nieoczekiwanymi wydatkami. Pomimo tego, że ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i nie trzeba się zastanawiać nad jego zakresem, warto wiedzieć dokładnie, co ono obejmuje. Pozwoli to nam zdecydować, czy oferowana przez OC ochrona odpowiada naszym potrzebom, czy też należy ją rozszerzyć.

Ubezpieczenie OC sprawcy gwarantuje rekompensatę za szkody mienia i osobowe doznane przez osoby trzecie spowodowane w trakcie zdarzeń drogowych. Obejmują one wypadki podczas wsiadania i wysiadania z samochodu, załadunku i rozładunku, garażowania, czy postoju. Najczęstszym, objętym OC, zdarzeniem przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu jest obicie karoserii sąsiadującego samochodu. Warto zauważyć, że w sytuacji, gdy sprawca jest również poszkodowanym, nie zostanie on objęty ubezpieczeniem. W tym celu należałoby rozszerzyć polisę o ubezpieczenie AC.

Rekompensaty za szkody mienia

Większość wypadków drogowych powoduje uszkodzenia pojazdów, bądź inne szkody przedmiotów materialnych. Odszkodowania komunikacyjne są wypłacane za:

  • naprawy samochodu/przywrócenie go do stanu sprzed wypadku;
  • holowanie pojazdu, bądź wezwanie lawety;
  • wynajem samochodu zastępczego na czas naprawy;
  • koszty przeprowadzenia wymaganych badań technicznych w sytuacji, w której auto zostało znacznie uszkodzone;
  • różnicę pomiędzy ceną rynkową pojazdu przed i po kolizji;
  • uszkodzenie innych przedmiotów w pojeździe, jak laptopy, kamery, smartfony.

Rekompensaty za szkody osobowe

Na szczęście ubezpieczenie OC obejmuje również szkody osobowe, które mogą generować większe koszty, niż szkody mienia. Często są trudniejsze do oszacowania, ponieważ firmy ubezpieczeniowe czekają na zakończenia leczenia poszkodowanego. Wyjątkiem są sytuacje, gdy leczenie jest długotrwałe. Poszkodowany może wtedy wnioskować o bieżące pokrycie kosztów leczenia. W przypadku szkód osobowych odszkodowanie będzie wypłacone za:

  • utratę dochodów, z powodu niemożliwości podjęcia pracy;
  • utratę zdrowia psychicznego i cierpienie i koszty poniesionego leczenia.

Możliwe jest również przyznanie stałej renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty na zwiększone potrzeby.

W szkody osobowe wlicza się również śmierć poszkodowanego. W tej sytuacji o rekompensatę może ubiegać się najbliższa rodzina. Dotyczy to rekompensaty w postaci renty alimentacyjnej, zwrotu kosztów pogrzebu, zadośćuczynienia za poniesione cierpienie lub odszkodowania za pogorszenie się sytuacji materialnej.

Sytuacje nieobjęte ubezpieczeniem OC

Oczywiście pełna lista sytuacji nieobjętych ubezpieczeniem znajduje się w umowie z ubezpieczycielem. Niemniej, większość umów OC nie obejmuje swoim zakresem ekompensaty za:

  • zanieczyszczenie/skażenie środowiska naturalnego;
  • zniszczenie przedmiotów przewożonych za opłatą,
  • utratę przewożonej gotówki, biżuterii, czy papierów wartościowych.

Na koniec warto dodać, że obowiązek płacenia OC jest najlepiej sprawdzającym się systemem i stosuje go większość krajów europejskich. Nawet względnie wysokie składki stałe są lepsze od potencjalnie horrendalnie wysokich nieoczekiwanych strat. W ten sposób właściciel pojazdu może jeździć z wolną głową, martwiąc się jedynie o opłacenie OC na czas.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie tarcze hamulcowe wybrać?
Następny artykułDodatki do oleju przekładniowego
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ