Dodatki do oleju przekładniowego

0
787
Dodatki do oleju przekładniowego

Czy korzystając ze swojego samochodu, zastanawiasz się dokładnie nad tym, jakie oleje się w nim znajdują? Z pewnością pamiętasz o oleju silnikowym, o którym nawet uczyli cię podczas kursu prawa jazdy. Jednak nie jest on jedyną substancją smarującą, jaka znajduje się w aucie. Równie ważny jest olej przekładniowy.

Czym jest olej przekładniowy?

Być może nawet nikt nigdy nie powiedział ci, że istnieje coś takiego, jak olej przekładniowy. Wielu kierowców po prostu nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia, pomimo że pełni on niezwykle ważną funkcję. Znajduje się w układzie skrzyni biegów i sprawia, że działa ona prawidłowo – porusza się gładko, bez zgrzytów i bez zacierania czy spiekania poszczególnych elementów. Olej przekładniowy ma bowiem właściwości smarujące i chłodzące. Odbiera nadmiar ciepła, co sprawia, że przedłuża się żywotność skrzyni biegów.

Niemniej ważne są jego właściwości czyszczące, które sprawiają, że w skrzyni biegów nie pozostają żadne drobinki zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować zatarcie elementów. Z czasem oczywiście olej przekładniowy sam zostaje za mocno zabrudzony, by nadawał się do dalszej eksploatacji. Właśnie to jest moment, gdy powinniśmy pomyśleć o jego wymianie, aby nie doszło do uszkodzenia skrzyni biegów.

Czym są dodatki do oleju przekładniowego?

Dobre właściwości oleju przekładniowego można jeszcze bardziej polepszyć, wybierając do niego odpowiednie dodatki, znajdujące się w szerokiej ofercie pod adresem https://liquimoly.sklep.pl/25-dodatki-do-oleju-przekladniowego.

Dodatki do oleju przekładniowego mogą wpływać na jego różne parametry.

Dodatki ochronne usprawniają pracę skrzyni biegów, między innymi tworząc gładki film na powierzchni pracujących elementów. Dzięki temu występuje pomiędzy nimi jeszcze mniejsze tarcie i możliwa jest ich dłuższa bezawaryjna eksploatacja. Co również ważne, zmniejsza się hałas pracujących podzespołów.

Dodatki do płukania skrzyń biegów umożliwiają z kolei ich oczyszczenie ze wszystkich zabrudzeń, które zebrały się w trakcie użytkowania. Warto wykorzystywać je do optymalizacji pracy tego układu w samochodzie, a także do oczyszczania go przed wymianą oleju przekładniowego. Z pewnością poczujesz różnicę w łatwości prowadzenia samochodu, kiedy zdecydujesz się na oczyszczenie skrzyni biegów.

Dodatek zapobiegający wyciekom to z kolei idealny dodatek do szczególnie wyeksploatowanych samochodów, w których zaczynają pojawiać się drobne ubytki. Zwiększa on szczelność i elastyczność wszystkich uszczelek, aby dobrze dopasowały się do elementów, w których zostały umieszczone, co zmniejsza szanse na pojawienie się wycieku.

Dodatki olejowe do skrzyń manualnych i automatycznych

Wybierając dodatek do oleju przekładniowego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do jakiej skrzyni biegów został przeznaczony. Skrzynie automatyczne i manualne mają inną budowę, dlatego zawsze wybierając do nich preparaty, należy dostosować je do konkretnego modelu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ