Ile można zaoszczędzić inwestując w systemy monitoringu floty?

0
2015

Flota samochodów służbowych to element firmy, bez którego ciężko dziś funkcjonować. Samochody przedstawicieli handlowych, auta dostawcze, czy autokary siłą rzeczy generują znaczne koszty swojego utrzymania. Wśród nich możemy wyróżnić wydatki związane z kosztami paliwa, ubezpieczeniem samochodów oraz ich serwisowaniem. Optymalne zarządzanie flotą aut służbowych, to takie wykorzystywanie jej zasobów, by wydatki przeznaczone na jej eksploatacje nie przewyższały zysków zdobytych przy jej udziale. Narzędziem pomocnym w skutecznym zarządzaniu flotą firmową są wykorzystujące systemy telematyczne platformy monitoringu floty, takie jak WEBFLEET od TomTom Telematics.

Możliwości monitoringu floty

Systemy monitoringu floty pozwalają na śledzenie parametrów każdego z aut służbowych należących do floty. Manager floty w czasie rzeczywistym otrzymuje dane dotyczące aktualnego położenia każdego samochodu, informacje na temat przebytych przez nie tras oraz ilości spalonego paliwa. Dodatkowo, dzięki współpracującym z systemem monitoringu aplikacjami i urządzeniami, usprawniona zostaje praca kierowców, bo pracownicy dostają najbardziej korzystne trasy przejazdów oraz informacje o utrudnieniach na drogach. Platforma WEBFLEET pozwala również na dynamiczne zlecanie zadań kierowcom. Znając lokalizację pracowników oraz etap wykonywanych przez nich zleceń, przełożony może zlecić dodatkowe zadanie, konkretnemu kierowcy. Kolekcjonowane przez systemy telematyczne dane mogą posłużyć do stworzenia czytelnych raportów, zawierających zestawienia średniego spalania wszystkich kierowców. Dzięki zebranym informacjom, manager z łatwością będzie mógł wskazać kierowców, których styl jazdy jest warty nagrodzenia oraz tych, którzy powinni przejść dodatkowe szkolenie z eco-jazdy. Wdrożenie w firmie zasad eco-drivingu i ich egzekwowanie pozwoli nie tylko na znaczące zredukowanie spalania paliwa, ale również zmniejszy zużywanie się podzespołów samochodowych, a także podniesie bezpieczeństwo jazdy, a co za tym idzie zmniejszy składki ubezpieczeniowe.

Monitoring floty źródłem oszczędności

Jak łatwo zauważyć, inwestycja w systemy telematyczne niesie ze sobą wiele korzyści. To ile dokładnie zaoszczędzimy zależy od wielu parametrów. Znaczenie mają tu między innymi wielkość floty i rodzaje samochodów w niej wykorzystywanych. Samochody osobowe, dostawcze, ciężarówki, czy autobusy, ze względu na swoje rozmiary i sposoby wykorzystywania, charakteryzują się innym zapotrzebowaniem na paliwo. Nie bez znaczenia jest również średni, roczny przebieg każdego z pojazdów. Im większa ilość samochodów i przejechanych przez nie kilometrów, tym większa oszczędność. Istotnymi parametrami są również rodzaj paliwa używanego do napędzania samochodów firmowych, roczne koszty serwisowania każdego z pojazdów oraz koszty ich ubezpieczenia. Jeśli chcecie Państwo oszacować, jakiego rzędu kwoty możecie zaoszczędzić wybierając platformę WEBFLEET, możecie skorzystać z wygodnego kalkulatora oszczędności dostępnego na stronie firmy TomTom Telematics.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAUTO CZĘŚCI LUBLIN
Następny artykułCZĘŚCI DO SAMOCHODÓW AMERYKAŃSKICH
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ