Niekiedy chcąc zaoszczędzić pieniądze decydujemy się na kupno używanego samochodu. Często jest to swego rodzaju loteria. Nigdy nie wiemy, czy zapewnienia o sprawnym działaniu auta, nie stanowią jedynie próby pozbycia się wadliwego egzemplarza.
Dotyczy to szczególnie aut sprowadzanych zza granicy. Sprzedawcy chcąc jak najszybciej spieniężyć swój towar (który czasami okazuje się wadliwy) często naginają fakty. Nadspodziewanie często nadużycia dotyczą nie tylko samego stanu technicznego auta, ale także dokumentów wymaganych do jego zarejestrowania w Polsce.
Dowód rejestracji
W każdym przypadku niezwykle istotne jest, aby przy zakupie auta zwracać uwagę na to, czy przekazano nam wszystkie niezbędne dokumenty. Wśród nich szczególnie istotny jest dowód rejestracji. Sprzedawcy często uciekają się do różnych sztuczek, mających uzasadniać brak jego natychmiastowego oddania. Może się zdarzyć, że były właściciel pojazdu będzie twierdził, że najzwyczajniej w świecie zapomniał dowodu i dośle go nam w późniejszym terminie (czego często nie robi). Zdarza się też, iż właściciel twierdzi, ze jego dowód znajduje się w jakimś urzędzie. Formalnie nie przeszkadza to przeprowadzeniu transakcji. Należy jednak uważać, gdyż może się okazać, iż z jakiś powodów nie będziemy mogli go odebrać (np. gdy stanowi dowód w jakiejś sprawie).
Ubezpieczenie
Oprócz dowodu rejestracji, przy zawieraniu umowy warto zwrócić uwagę na kilka innych rzeczy. Każdy samochód powinien posiadać indywidualną kartę pojazdu. Jest ona niezbędna przy przerejestrowaniu pojazdu, gdyż zawiera jego historię. Należy też zwrócić uwagę na to, czy nowo zakupiony pojazd posiada ubezpieczenie OC. Pamiętajmy, iż jest ono niezbędne w trakcie jazdy. Nowy zakup nie uzasadniani jego braku, co może skończyć się wystawieniem mandatu.
Na co jeszcze zwrócić uwagę
Dobrze jeżeli auto posiada ważny przegląd techniczny. Dzięki temu możemy być pewni, iż jego stan umożliwia dalszą bezproblemową jazdę. Warto pamiętać o tym, że jeżeli dane w dokumentach nie zgadzają się z danymi sprzedawcy, będziemy musieli sami zając się zgromadzeniem historii poszczególnych transakcji (co stanowi uciążliwy obowiązek). Wystrzegajmy się zakupu pojazdów posiadających jedynie tzw. „miękki” dowód rejestracji. Świadczy to bowiem o tym, iż urząd sprawdza legalność wystawionych dokumentów.
Umowa
Oczywiście równie istotne jest sprawdzenie treści podpisywanej umowy. Nie warto podpisywać dokumentów, nie posiadających danych sprzedawcy. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, czy nie znajduje się tam klauzula, dotycząca zrzeknięcia się roszczeń w przypadku złego stanu technicznego auta. Nie chcielibyśmy przecież, żeby okazało się, iż wydamy dodatkowe pieniądze na towar, który będzie wymagał natychmiastowej wizyty w warsztacie.