Zajmowanie się odrestaurowywaniem klasycznych samochodów to hobby, ogromna frajda, ale i nie lada wyzwanie. Efekt końcowy potrafi być naprawdę zniewalający. Fani samochodów garbusów niejednokrotnie poświęcają ogromną część swojego wolnego czasu po to, aby doprowadzić auto stanu z czasów jego świetności. Nie mniej, aby go osiągnąć, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Niektóre części do garbusa bowiem nie nadają się do naprawy i zdecydowanie lepiej wyposażyć się w nowe oryginały. Wiedza na temat tego, kiedy i co najlepiej się opłaca w znacznym stopniu, usprawni naszą pracę nad autem. Dziś natomiast skupimy się na temacie zderzaków.
Zderzaki do garbusa – kupować czy naprawiać?
Oryginalne części do garbusa to wydatek, który wiele osób próbuje jakoś obejść. Zdecydowanie się jednak na nieoryginalne elementy, to zły pomysł. Po ich montażu szybko możemy pożałować naszej decyzji. Co więc robić? Albo zakupić oryginalne i dobrej jakości części, albo spróbować naprawiać to, co naprawić się da. Jednak nie w każdej sytuacji mamy taką możliwość. A jak to jest ze zderzakami?
Jeśli nie mamy pewności, że naprawimy w pełni nasz zderzak, to nawet nie próbujmy. Jego wygląd decyduje o tym, jak prezentuje się całe auto. Podczas renowacji na pewno najbardziej zależy nam na tym, aby nasz klasyk wyglądał jak nowy. Dlatego zwróćmy uwagę na to, czy jest w ogóle możliwość wypolerowania chromu, a jeśli nie, to czy istnieje szansa polakierowania obecnych zderzaków. Często taka czynność nie ma większego sensu, ponieważ garbus nie będzie wyglądał już tak dobrze. Wszystko zależy od posiadanego modelu i naszego gustu.
Na co uważać podczas kupowania zderzaków do garbusa?
Przede wszystkim powinniśmy zawsze wybierać oryginalne części do garbusa. Dlaczego? Ponieważ zaoszczędzimy sobie tym samym sporej dawki nerwów. Tanie i nieoryginalne części są w stanie rdzewieć już w pierwszy rok po ich zamontowaniu. Czasami możemy także otrzymać przykrą niespodziankę w postaci już zardzewiałych zderzaków, które przychodzą do nas na zamówienie.
Dlatego warto po pierwsze, zaopatrzyć się w oryginalną część do garbusa a po drugie, jeśli mamy taką możliwość to postawić na tzw. zderzak nierdzewkę. Tego typu kieł wykonywany jest ze stali nierdzewnej i ułatwia życie wielu entuzjastom garbusów. Decydując się na nawet oryginalną wersję chromowaną, musimy liczyć się z tym, że należy odpowiednio przygotować ją przed montażem. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność, że nie zacznie ona przedwcześnie rdzewieć.
Chromowane części do garbusa – jak o nie zadbać?
Z uwagi na to, że elementy garbusa takie jak chociażby kieł zderzaka są często chromowane, warto wiedzieć jak się z nimi odpowiednio obchodzić, aby zachować je w dobrym stanie. Podstawą pielęgnacji elementów chromowanych jest niezapominanie o ich regularnym czyszczeniu. Kluczową kwestią jest dobranie odpowiedniego preparatu. Warto w tym wypadku zaopatrzyć się w profesjonalny środek taki jak pasta do polerowania chromu czy też do powierzchni chromowanych. Pamiętajmy, że zderzak w naszym garbusie pełni nie tylko użyteczną funkcję amortyzatora energii, ale i ma ogromne znaczenie estetyczne. Jeśli nie chcemy narażać się na dodatkowe koszty, to warto jak najlepiej o niego zadbać.