5 przypadków, gdy warto wymienić opony w samochodzie

0
2427

Prawidłowo dopasowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów opony są podstawą bezpiecznej jazdy. Czy znasz 5 przypadków, kiedy zaleca się wymienić je na nowe?

Opona jest uszkodzona mechanicznie

To główny powód, dla którego wymieniamy opony w naszych samochodach. Niewielkie uszkodzenia mogą być wprawdzie naprawione u wulkanizatora, ale zdarza się, że uszkodzenie jest tak poważne, że nie można dokonać już żadnych reparacji.

Niestety, nawet nowa, ale uszkodzona opona będzie wymagała wymiany, powodując dodatkowe koszty dla właściciela auta. Warto jednak pamiętać o tym, że możemy wykupić ubezpieczenie opon i uchronić się przed skutkami nieprzewidzianych wypadków.

Opona nie spełnia wymogów prawa

Przepisy wskazują, że wskaźnik zużycia wynoszący 1,6 mm to minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika. Dodatkowo różnica między głębokością głównych rowków opon na jednej osi nie może przekraczać 5 mm.

Na oponach widoczne są oznaki starzenia

Mieszanki gumy, z których wykonuje się opony samochodowe, także podlegają starzeniu. Stara guma staje się mniej elastyczna, może się łuszczyć i kruszyć, pękać, a tym samym daje mniejszą przyczepność i obniża bezpieczeństwo jazdy. Najczęściej po około 5 latach użytkowania opony wymagają wymiany na nowe.

Opony są nierównomiernie zużyte

W sytuacji, gdy zużycie bieżnika w niektórych miejscach jest nierównomierne, na przykład na środku oraz na bokach, także należy wymienić opony na nowe. Takie nierównomierne zużycie najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej zbieżności, kłopotów ze skrzynią biegów czy zawieszeniem, dlatego przy montażu nowych opon warto zadbać o ich właściwe ustawienie.

Opony były nieprawidłowo przechowywane

Niewłaściwe przechowywanie opon może doprowadzić do ich uszkodzenia – odkształcenia, pogorszenia przyczepności, a tym samym do problemów z ich użytkowaniem. Warto zatem pamiętać o prawidłowym przechowywaniu opon.

Jeśli interesują cię nowe opony Honda lub do innych samochodów, zamówienie można złożyć także on-line – opony będą dostarczone nawet w ciągu jednego dnia pod wskazany adres.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ