Samochód i nasze powinności

0
2749

Kiedy decydujemy się na nabycie auta musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że będzie ono wymagało od nas wkładów finansowych. Być może nie od razu, gdyż to zależy od tego w jakim stanie pojazd kupujemy. Niemniej biorąc pod uwagę starsze roczniki, tudzież auta od właścicieli, którzy nie do końca o nie dbali musimy przygotować się na pewne wymiany części lub opon.

Do najczęstszych należy zawieszenie, hamulce, płyny czy inne mniej lub bardziej kosztowne wymiany. Bardzo często są to również opony, na jakie wielu kierowców nie zwraca uwagi tylko jeździ do totalnego zużycia. Policja zwraca uwagę na ogumienie, ponieważ jest to sprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bez wątpienia powinnością posiadacza samochodu są przeglądy techniczne. Prawo mówi, iż jest to kwestia obowiązkowa. Raz na rok musimy to zrobić. Nawet jeśli przegląd nie wykrywa żadnych uchybień nie oznacza to, iż nie musimy nic robić tylko jeździć. Nie od dziś wiadomo, że jeżdżąc danym autem znamy je bardzo dobrze. Odpalanie, praca silnika, hamowanie itp. Szybko potrafimy rozpoznać, jeśli samochód zaczyna szwankować, bądź też nawet ściągać na jedną ze stron. W ostatnim przypadku winą może być ogumienie np. małe ciśnienie w oponach lub uszkodzona opona. Nie powinniśmy tego lekceważyć. A już na pewno nie czekać do następnego przeglądu technicznego. Naszą powinnością jest rozwiązać ten problem we własnym zakresie, albo z pomocą mechanika. Każda najmniejsza informacja ze strony pojazdu, że dzieje się coś nie tak nie może zostać potraktowana przysłowiowym machnięciem ręki. Od jednej awarii jest bardzo cienka granica do kolejnej. Musimy to wiedzieć chociażby dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wymiany ogumienia

Tylko właściciel nowego auta z salonu może mieć poczucie, że przez dość długi czas nie musi martwić się ostan techniczny swojego samochodu. Każdy, kto jest posiadaczem pojazdu z kilku lub kilkunastoletnim stażem powinien mieć na uwadze, że wymiany, oraz zamiany to rzecz normalna. Otóż jeśli chodzi o wymiany, bądź też zamiany mowa tutaj nie tylko o zużytych częściach, ale również o oponach. Polscy kierowcy użytkują zarówno ogumienie sezonowe, jak też całoroczne. Ta kwestia należy do indywidualnych przekonań, dlatego według specjalistów nie jest istotne jakiego rodzaju opon używamy, ale czy regularnie o nie dbamy i wymieniamy. Po pierwsze mowa tutaj o wymianie sezonowej. Jeśli latem jeździmy na letnich, a zimą na zimowych oponach powinniśmy przestrzegać czasu wymiany. W żadnym przypadku nie wolno nam tego pominąć. Wyrób owych opon bardzo się od siebie różni. Mieszanka gumy jest zupełnie inna, ale także różnią się bieżnikami. Nie trzeba tłumaczyć, że temperatury w sezonie letnim i zimowym są inne. Ogumienie letnie nie toleruje temperatur ujemnych, a zimowe letnich. Samochód prowadzi się niewygodnie, gdyż odczuwalny jest dyskomfort kontaktu opon z podłożem. Nie inaczej jest w przypadku bieżników. W oponach letnich rowki nie są przystosowane do oblodzonego czy ośnieżonego podłoża. W związku z powyższym łatwo doprowadzić do poślizgu, co grozi kolizją lub znacznie poważniejszym wypadkiem. Osoby użytkujące ogumienie całoroczne mają za zadanie dokonywać wymian po przekroczeniu pewnego logicznego progu ich zużycia.

Wymiany części

Oprócz opon niezbędne jest również dbanie o samochód pod kątem wymiany poszczególnych części. Wielu mechaników jest zdania, że od jednej awarii danej części może dojść do kolejnej. Koszta się wtedy zwiększają, a można tego uniknąć usuwając awarię, kiedy tylko stanie się dla nas zauważalna lub słyszalna. Mogą to być hamulce, które podczas normalnego procesu hamowania nie są tak wydajne jak powinny. Innym razem mogą to być słyszalne dźwięki w kołach, bądź też pod maską auta. Z racji tego,że pojazd jakim jest samochód posiada mnóstwo części my jako laicy nie zawsze możemy postawić trafną diagnozę, a już na pewno nie damy rady wymienić części osobiście. W takich przypadkach poleca się szybką diagnozę w zakładzie mechanika, który po krótkim wywiadzie z nami, bądź ewentualnym teście jazdy trafnie oceni jaka część mogła ulec uszkodzeniu lub wysłużeniu po latach. Im wcześniej ją wymienimy na nową, a czasami nawet używaną, ale sprawną, tym lepiej dla nas. Mamy wtedy pewność, że inne części nie ucierpią na wskutek awarii tej konkretnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ