Co może wpłynąć na dyskomfort naszej jazdy samochodem? Jak działa łącznik stabilizatora?

0
584
łącznik stabilizatora

Zastanawialiście się może kiedyś, co ma istotny wpływ na komfort waszej jazdy? Odpowiedzi będzie zapewne wiele, natomiast my chcemy zwrócić uwagę na jeden ważny element zawieszenia. Jest nim łącznik stabilizatora. Dlaczego akurat ten podzespół ma tak znaczący wpływ na jazdę? Zbadajmy bliżej temat.

Czym jest łącznik stabilizatora i jaką pełni funkcję?

Łącznik stabilizatora jest częścią zawieszenia pojazdu, która łączy stabilizator z kolumną zawieszenia lub wahaczem. Najczęściej zamontowany jest na osi tylnej oraz przedniej.

Składa się z przegubów kulowych i gumowych elementów, które tłumią wstrząsy i drgania powstałe w trakcie jazdy.

Stabilizator zapewnia prawidłowe prowadzenie kół i całego pojazdu podczas manewrów na drodze, a łącznik stabilizatora sprawia, że każde z kół przylega do drogi w odpowiedni sposób.

Jakie są przyczyny uszkodzenia łącznika stabilizatora? Czym się to objawia?

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń łącznika stabilizatora, jest jazda po nierównych drogach. Nieutwardzona, wielokrotnie dziurawa nawierzchnia, będzie miała negatywny wpływ  na ten element zawieszenia. W trakcie manewrów skręcania, czy zawracania, łącznik stabilizatora jest mocno obciążony. Przy długich podróżach, jego eksploatacja jest ogromna. W konsekwencji,  wpływa to, na niestabilność auta w trakcie jazdy. W celu uniknięcia takich sytuacji, eksperci radzą kontrolować stan łączników, a także gum i samych stabilizatorów. Chcąc zachować pełne bezpieczeństwo na drodze, musimy o to szczególnie zadbać.

Pierwszym, niepokojącym objawem zużycia łącznika stabilizatora, będzie występowanie hałasu i charakterystycznego stukania, bądź skrzypienia w czasie jazdy po nierównym terenie lub zakrętach. Zużycie tego elementu spowoduje powstawanie luzów zmniejszających precyzję i skuteczność działania stabilizatorów poprzecznych, co wpłynie na pogorszenie właściwości jezdnych samochodu.

Natomiast mocne zużycie łącznika stabilizatora, może doprowadzić do jego całkowitego odłączenia od układu, co skutkować będzie znacznym wychylaniem pojazdu na zakrętach oraz ograniczeniem jego stabilności.

Wymiana łącznika stabilizatora. Kiedy najlepiej to zrobić?

Eksploatacja łącznika stabilizatora, będzie postępowała szybciej lub wolniej, w zależności od naszej jazdy i ukształtowania terenu. Gumy stabilizatora zużywaj się częściej, gdy auto porusza się, po złej jakości drogach.

Należy jednak pamiętać, aby regularnie kontrolować stan tego istotnego komponentu zawieszenia. Niektórzy uważają, że dobrze jest to robić, co ok.15 tys.km. lub co 2 lata. Inni, że łączniki wytrzymują kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Warto jednak nadzorować ich funkcjonalność, podczas każdego przeglądu auta, gdzie specjalista kontrolujący zawieszenie, niech też zwróci szczególną uwagę na łącznik stabilizatora. Dobrej jakości części do auta, znajdziesz w sklepie internetowym https://www.ucando.pl/.

Jak widzimy, łącznik stabilizatora, będzie miał istotny wpływ na komfort naszej jazdy.  Działa niczym amortyzator, który tłumi wszelkie drgania i wstrząsy powstałe podczas podróży. Dbajmy o ten podzespół w naszym aucie, regularnie kontrolując jego stan. Nie czekajmy, aż usłyszymy podejrzane dźwięki w okolicy kół, szarpanie, czy wibracje w układzie kierownicy. To wszystko wpłynie na znaczny dyskomfort jazdy i może stworzyć niebezpieczeństwo na drodze.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ