W dobie specjalistycznych zabezpieczeń samochodów, złodzieje również stali się coraz lepsi w swoim fachu. Nawet jeśli auto ma wbudowane zabezpieczenia w postaci odcięcia zapłonu, itd., warto użyć dodatkowej ochrony, którą jest lokalizator samochodowy. Na rynku istnieje wiele modeli, ale czy wszystkie rzeczywiście umożliwiają zlokalizowanie skradzionego auta?
Czym dokładnie jest lokalizator samochodu?
Lokalizator samochodu to coraz częściej stosowane urządzenie we flotach samochodowych. Umożliwia kontrolowanie kierowców, czy rzeczywiście jeżdżą po wyznaczonych trasach lub aut firmowych przedstawicieli handlowych. Jednak urządzenie może zostać wykorzystane w celu ochrony samochodu przed kradzieżą. Lokalizator ma niewielkie rozmiary, ponieważ jest 3 razy mniejszy od telefonu komórkowego, dzięki czemu można go łatwo ukryć w samochodzie. Jego działanie opiera się na sieci komórkowej GSM oraz potrzebuje karty – podobnie jak telefon komórkowy. Można skorzystać ze standardowej karty lub telemetrycznej. Ceny najprostszych modeli lokalizatorów rozpoczynają się już 100 zł. Jednak droższe posiadają więcej przydatnych funkcji oraz są skuteczniejsze.
Jak działa lokalizator samochodu w praktyce?
Lokalizator samochodu musi posiadać aktywną kartę GSM z numerem telefonu. Żeby sprawdzić, gdzie znajduje się auto, wystarczy wysłać sms z kodem zabezpieczającym, który należy wybrać samodzielnie. Drugim sposobem sprawdzenia lokalizacji auta jest zadzwonienie na numer telefonu karty znajdującej się w urządzeniu. Jeżeli karta jest doładowana, to w ciągu kilku sekund przychodzi sms zwrotny z lokalizacją samochodu, a także linkiem Google Maps, gdzie można dokładniej sprawdzić te informacje. W takim przypadku wystarczy kliknąć w link i w telefonie otworzą się mapy Google, na których wyświetli się dokładna lokalizacja auta. Najczęściej mapa z lokalizacją uruchamia się w ciągu kilkudziesięciu sekund i jest bardzo dokładna.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze lokalizatora samochodu?
Skuteczny lokalizator samochodu pokazuje, w którym miejscu znajduje się auto – tak działają droższe modele. Natomiast w przypadku tańszych, często pokazują one lokalizację nadajnika, z którego został przesłany sygnał do telefonu. Nie pokazuje natomiast lokalizacji auta, co jest dużym utrudnieniem w przypadku kradzieży. Jeżeli nadajniki znajdują się blisko siebie oraz są gęsto rozmieszczone, to szanse na znalezienie auta wzrastają. Natomiast w przypadku obszarów, na których nadajniki są rozmieszczone rzadko, złodziej może spokojnie uciec, zanim policja dotrze w okolicę nadajnika, z którego dotarł sygnał do telefonu.
Gdzie ukryć lokalizator auta?
Lokalizator auta musi być odpowiednio ukryty, aby złodziej w razie ewentualnej kradzieży nie mógł go wykryć. Urządzenie może dokładnie nie działać, jeżeli będzie umieszczone bezpośrednio pod blachą. Dlatego nie należy umieszczać go np. pod maską obok silnika. Również zamontowanie pod podsufitką nie jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast sprzęt doskonale działa, jeśli jest umieszczony pod tworzywem sztucznym, np. plastikiem, tapicerka, a nawet szybą, dzięki temu istnieją szerokie możliwości jego ukrycia. Dlatego można zamontować go pod deską rozdzielczą. W tym celu trzeba podłączyć sprzęt do zasilania samochodowego, w taki sposób, aby po wyłączeniu stacyjki zasilanie nadal do niego docierało. Tanie urządzenia często przestają działać, jeżeli akumulator ulegnie wyczerpaniu lub odłączeniu – co często praktykują złodzieje. Natomiast droższe modele posiadają wbudowany akumulator, dzięki czemu nawet po odcięciu zasilania płynącego z auta mogą działać jeszcze przez kilka godzin.
Wybierając lokalizator samochodu, warto zainwestować w model, który będzie wskazywał dokładną lokalizację auta. Dzięki temu w razie kradzieży policja będzie mogła szybko je odzyskać.