Jak wybrać odpowiednie opony?

0
2586
Jak wybrać odpowiednie opony?

W przypadku aut osobowych zakup nowych opon przedstawia się dosyć prosto. Sprawa nieco komplikuje się, gdy chcemy nabyć egzemplarze do samochodów ciężarowych.W takim wypadku musimy zwracać uwagę na kilka dodatkowych parametrów. Ich zignorowanie może znacznie skrócić żywotność naszych opon i narazić nas na dodatkowe koszty.

Nośność

W przypadku aut ciężarowych należy zwrócić uwagę na nośność opony. Parametr ten służy do określania maksymalnego ciężaru, który jest ona w stanie utrzymać. Jak obliczyć maksymalną wartość tego wskaźnika? Wystarczy podzielić dopuszczalną masę całkowitą pojazdu na liczbę kół, które posiada. Warto kupować opony posiadające większą nośność. Dzięki temu mamy pewność, iż wytrzymają one nawet w przypadku, gdybyśmy załadowali do naszego pojazdu trochę więcej towaru, niż zazwyczaj.. Innym ważnym wskaźnikiem, z którym powinniśmy się zapoznać jest dopuszczalny nacisk na osie samochodu. Informacje na ten temat możemy znaleźć na naklejce umieszczonej przy drzwiach kierowcy.

Wartość energetyczna

Warto także sprawdzać wartość energetyczną opon. Od 2012 roku w Polsce wprowadzono prawo nakazujące umieszczanie na oponach etykietki informacyjnej. Dzięki temu będziemy mogli w łatwy sposób sprawdzić odpowiednie parametry. Przyjmuje się, iż egzemplarze posiadające najniższe opory toczenia są najlepsze (najbardziej energooszczędne). Wpływają one bowiem na zmniejszenie ilości spalanego paliwa. Przyjęło się stosowanie oznaczeń od litery „A” do „G” (przy czym litera „A” oznacza najlepsza jakościowo oponę, natomiast litera „G” najgorszą).

Hamowanie

Niewątpliwie istotna będzie dla nas także informacja dotycząca wyników testów hamowania poszczególnych opon. Pamiętajmy jednak, iż testy są przeprowadzane przy określonej stałej szybkości (80 km/h), więc czas hamowania w przypadku jej przekroczenia, na pewno się wydłuży. Testy wykonywane są zazwyczaj na mokrej nawierzchni, dzięki czemu będziemy mogli przewidzieć, jak nasze auto zachowa się w niekorzystnych warunkach. W tym przypadku stosuje się identyczne literowe oznaczenia jakości, jak w przypadku wartości energetycznej.

Najmniej istotna informacja, która znajduje się na etykiecie, dotyczy poziomu zewnętrznego hałasu (jest on wyrażony w decybelach). Nie ma on jednak żadnego większego znaczenia, więc przy zakupie opony zdecydowanie lepiej zwracać uwagę na pozostałe statystyki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProblemy z odpalaniem auta
Następny artykułPielęgnacja karoserii
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ