Pielęgnacja karoserii

0
2990
Pielęgnacja karoserii

Wraz z upływem czasu na naszym samochodzie zaczynają pojawiać się widoczne rysy i ślady użytkowania. O ile uszkodzenia mechaniczne zazwyczaj są spowodowane przez wypadki, których nie sposób przewidzieć, o tyle zużycie spowodowane warunkami atmosferycznymi, może zostać w znacznym stopniu ograniczone. W tym celu możemy samodzielnie podjąć pewne kroki, które zwiększą żywotność naszej karoserii.

Zagrożenia

Ogólnie rzecz biorąc,nasz lakier przez cały rok narażony jest na działanie szkodliwych czynników. W okresie zimowo-jesiennym będą to zazwyczaj opady atmosferyczne, sprzyjające powstawaniu korozji. Nie bez znaczenia jest również fakt, stosowania w trakcie zimy różnego rodzaju chemikaliów, mających zapewniać przejezdność dróg. Z kolei w okresie letnim karoseria wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, które prowadzą do wyblaknięcia koloru.

Mycie

W odpowiedniej pielęgnacji lakieru pomoże nam regularność i powtarzalność niektórych czynności. Podstawą jest tutaj mycie (szczególnie w przypadku zabrudzeń ptasimi odchodami i owadami). Możemy w tym celu stosować różnego szampony samochodowe, które są pomocne przy usuwaniu największych zabrudzeń. Niewielkie zarysowania możemy usuwać za pomocą past polerskich. W przypadku większych skaz będziemy musieli udać się do profesjonalnego zakładu.

Woskowanie

Końcowym procesem jest woskowanie auta, tworzącego na karoserii powłokę chroniąca lakier przed zużyciem. Podczas używania tradycyjnego wosku, powinniśmy wykonywać cały zabieg w temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza. W przypadku wosków syntetycznych temperatura nie ma znaczenia. Nakładanie powinniśmy zacząć od górnych warstw karoserii. Najlepiej wykorzystać w tym celu cienką bawełnianą chusteczkę. W celu uniknięcia smug, wosk należy nakładać równomiernymi cienkimi warstwami.

Polerowanie mechaniczne

W przypadku dużych uszkodzeń oraz znacznego zmatowienia lakieru, możemy skorzystać z polerowania mechanicznego. Jeżeli jednak nie posiadamy doświadczenia w tym zakresie, warto udać się do profesjonalnego warsztatu. Niestety zabiegu tego nie można stosować zbyt często, gdyż wiąże się on ze ścieraniem określonej warstwy lakieru. Dlatego też znacznie lepiej jest zapobiegać podobnym sytuacjom i pielęgnować nasze auto.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać odpowiednie opony?
Następny artykułNumer VIN – jak sprawdzić?
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ