Numer VIN – jak sprawdzić?

0
2857
Numer VIN

Pewnie niejednokrotnie przy wymianie części naszego auta, zastanawialiśmy się jak dokonać właściwego wyboru. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, zważywszy na ilość rozmaitych modeli na rynku. Z pomocą może nam tutaj przyjść numer VIN, określający wiele parametrów naszego samochodu.

Informacje zawarte w numerze VIN

VIN składa się z 17 cyfr, w których zawarte są informacje dotyczące m.in. producenta samochodu, daty produkcji, typu pojazdu, silnika (a nawet wyposażenia). Zgodnie z prawem unijnym każde auto wyprodukowane na jej terenie, powinno posiadać taki numer. Może się jednak zdarzyć, iż producenci będą stosowali inne systemy oznaczeń, co znacznie utrudni nam samodzielną identyfikację. Warto wspomnieć o tym, iż na rynku dostępne są różnego rodzaju dekodery pozwalające odpowiednio odczytać numer VIN.

Serwisowanie auta

Numer VIN służy nie tylko do odczytywania podstawowych informacji. Może on pomóc wydobyć nam historią napraw danego auta. Należy jednak pamiętać o tym, iż dotyczy to jedynie autoryzowanych stacji naprawczych, które wprowadzają numer do swojej bazy danych. Niektóre marki oferują nawet sprawdzanie historii pojazdu za granicą, jednak w tym wypadku będziemy musieli posiadać odpowiednie dokumenty, uprawniające nas do otrzymania takich informacji. Niewątpliwe opcja ta jest niezwykle przydatna dla ludzi chcących zakupić dany pojazd. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się tego, czy auto było serwisowane oraz jak często. Oczywiście to czy uzyskamy potrzebne informacje, zależy w dużym stopniu, od standardów wprowadzonych przez producentów danej marki samochodu.

Kradzież

Warto także sprawdzić, czy auto które pragniemy zakupić nie zostało skradzione. Numery VIN są wprowadzane do policyjnych baz danych. Wystarczy więc tylko zwrócić się z prośba o ich przejrzenie.

Warto udać się do fachowca, który sprawdzi czy numery auta nie były przebijane. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie stosowane wobec drogich aut.

Gdzie szukań numeru VIN?

Na końcu można krótko wspomnieć o tym, gdzie możemy odnaleźć numer naszego auta. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, gdyż występuje on w rożnych miejscach, np. na nadwoziu, podszyciu przedniej szyby, kielichu amortyzatora itp. Na szczęście umiejscowienie w danym modelu można łatwo sprawdzić w instrukcji, dołączonej do pojazdu (niestety nie zawsze mamy do niej dostęp). Jeżeli nie chce nam się go szukać, możemy udać się na stację diagnostyczną, która odczyta numer po podłączeniu do interfejsu samochodu (numer powinien znajdować się we wszystkich sterownikach auta).

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ