Jak zamontować turbosprężarkę w benzynie?

0
13826
Jak zamontować turbosprężarkę w benzynie

Zanim odpowiemy na pytanie jak zamontować turbosprężarkę w samochodzie napędzanym benzyną, musimy odpowiedzieć na to czy jest to możliwe? Odpowiedź jest bardzo krótka i treściwa. Jak najbardziej możliwe jest zamontowanie turbo w samochodzie napędzanym benzyną Oczywiście kojarzy się nam ona zazwyczaj z dieslami, aczkolwiek nie oznacza to braku możliwości korzystania z turbo również w odniesieniu do pojazdów napędzanych benzyną. Po co nam będzie turbina? Jest to podstawowe pytanie, które należy sobie zadać przed wykonaniem jakichkolwiek przeróbek w naszym samochodzie. Tak naprawdę turbosprężarki są tym elementem, który znacząco podnosi moc silnika. Istotnym elementem jest jednakże to, że zamontowanie turbiny w samochodzie wiąże się także z koniecznością dokonania wielu innych istotnych jak również i kosztownych zmian w pojeździe. Niezależnie od tego czy jest to diesel, czy jest to samochód zasilany benzyną, owe zmiany są dosyć poważne. W przypadku tego drugiego rodzaju pojazdu, dokonywanie montażu turbo wydaje się jednak mniej skomplikowane i tym samym również obarczone nieco niższymi kosztami.

Montaż dla profesjonalistów

Montaż turbo w samochodzie powinien być dokonywany przez osobę mającą na ten temat odpowiednią wiedzę. Ponadto również istotnym elementem jest doświadczenie jak również i dostęp do odpowiednich narzędzi, do odpowiedniego sprzętu. W teorii założenie turbo w samochodach z gaźnikowym silnikiem benzynowym jest łatwiejsze niż w innych, aczkolwiek nie zawsze ta reguła będzie się sprawdzać.

Proces montażu turbosprężarki

Niezależnie od tego czy jest to samochód z silnikiem diesla, czy też benzyna, należy przestrzegać kilku zasadniczych reguł. Podstawową czynnością, jaką należy dokonać, jest w tym miejscu na pewno dokonanie remontu silnika. W tym procesie istotne jest zmniejszenie stopnia sprężania. Można to uzyskać poprzez zastosowanie nieco grubszej uszczelki pod głowicą silnika, ale nie zawsze się to będzie sprawdzać. W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się dokonanie wymiany całych tłoków. Dlaczego tak ważnym elementem jest w tym miejscu zmniejszenie sprężania? Powodem konieczności wykonania owej czynności jest zbyt duże ciśnienie dostarczania bogatej mieszanki paliwa. To mogłoby się okazać dla silnika samochodowego zbyt dużym obciążeniem i tym samym mógłby on tego nie wytrzymać.

Kolejnym z ważnych etapów zakładania turbosprężarki w samochodzie z napędem benzynowym jest zamontowanie samego turbo w kolektorze wylotowym. Oczywiście na tym etapie nie należy zapominać o takim elemencie, jakim jest doprowadzenie do owej turbosprężarki oleju. To jeszcze nie wszystkie elementy, o których należy pamiętać. Montaż turbiny – niezależnie od tego czy jest to samochód napędzany benzyną, czy też nie – wymaga również zamontowania odpowiedniego zaworu, który będzie odciążał ową turbinę w momencie powstawania zbyt dużego ciśnienia, a tym samym zbyt dużych obciążeń. Można to sobie zwizualizować oglądając relację z rajdów samochodowych. W momencie, w którym kierowca samochodu redukuje obroty, wydobywa się z samochodu charakterystyczny krótki syk. Na sam koniec całej operacji zakładania turbo w samochodzie jest wyregulowanie systemów elektronicznych. To z pewnością jest elementem wymagającym bardzo wnikliwego działania i nie można tego dokonywać nie mając większego pojęcia w tejże materii.

Silnik benzynowy czy diesel?

Gdzie bardziej sprawdzi się turbosprężarka? Tutaj nie ma żadnej żelaznej reguły. Turbo na pewno sprawdzi się w każdym rodzaju silnika. Zanim jednakże będziemy dokonywać jakichkolwiek przeróbek, musimy dobrze się zastanowić nad tym czy faktycznie jest nam to potrzebne, czy faktycznie tego chcemy. Bardzo istotne jest także to, aby dokładnie poznać zasady związane z użytkowaniem turbosprężarki i stosowanie się do owych zasad, gdyż jej niewłaściwa eksploatacja może spowodować istotne uszkodzenia, a tym samym również ponoszenie kosztów, które de facto nigdy nie będą należeć do tych najniższych, będą obciążać nasz budżet.

Redakcja: Turboserwis.pl

[Głosów:42    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ