Dbanie o nasze samochody nie jest łatwym zadaniem i nie jest tanie w żaden sposób. Ale dbałość o niego oznacza, że będzie Ci służył na dłuższą metę. Jednym z ważnych czynników, o którym należy pamiętać, oprócz regularnego serwisowania, jest wybór odpowiedniego oleju. Silnik potrzebuje oleju, tak jak my potrzebujemy krwi. Nasze ciało jest w stanie samo produkować świeżą krew, ale silnik potrzebuje świeżego oleju. Użycie nieodpowiedniego oleju silnikowego wiąże się z wieloma stratami.
Jakiego oleju powinienem użyć?
Aby sprawdzić, jaki olej jest zalecany dla Twojego samochodu, sprawdź instrukcję obsługi producenta lub zadzwoń do lokalnego warsztatu i zapytaj eksperta. Różne rodzaje oleju mają różne właściwości, dlatego należy upewnić się, że używamy oleju odpowiedniego dla danego samochodu. Oleje silnikowe różnią się wagą i grubością (zwaną lepkością), a optymalna lepkość jest niezbędna, aby olej dobrze przepłynął przez silnik.
Jeśli użyłeś niewłaściwego oleju, może się okazać, że silnik wydaje się głośniejszy lub wydaje klekoczący dźwięk po uruchomieniu, ponieważ jego części muszą pracować ciężej, aby ruszyć. Może to być również problem w zimnej pogodzie, jeśli olej jest zbyt gęsty i nie może dotrzeć do silnika tak łatwo, jak powinien, co utrudnia rozruch samochodu. Jeśli użyłeś niewłaściwego oleju, możesz zauważyć kilka plam oleju w garażu lub pod samochodem, ponieważ użycie niewłaściwego oleju może prowadzić do wycieków.
Niewłaściwy wybór słono kosztuje
Wybór niewłaściwego oleju silnikowego o niższej lepkości zimowej niż zalecana może doprowadzić do sytuacji, w której samochód nie odpali na mrozie. Jeśli mieszkasz w takim miejscu, powinieneś wybrać olej o najniższej możliwej klasie zimna i najwęższym zakresie lepkości dla spodziewanych temperatur. Stosowanie niewłaściwego rodzaju oleju silnikowego może spowodować znaczne uszkodzenie silnika.
Użycie oleju o zbyt wysokiej lepkości może spowodować, że olej straci swoją spoistość i nie będzie miał takich właściwości smarnych, jak powinien. Spowoduje to również spalanie oleju mobilnego i długotrwałe uszkodzenie podzespołów. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wymiany oleju nie używać niewłaściwego typu oleju silnikowego.
Stopień lepkości
Tak jak olej silnikowy o wyższej lepkości nie radzi sobie w zimniejszym klimacie, tak olej silnikowy o niższej lepkości, zaczyna się psuć w warunkach ekstremalnego upału. W rezultacie traci on swoją spójność i nie jest w stanie prawidłowo smarować wszystkich ruchomych części. Nadmierne tarcie pomiędzy metalowymi elementami powoduje, że olej silnikowy „pali się” (co wyjaśnia jego zapach).
Palący się olej może również spowodować długotrwałe uszkodzenie silnika Twojego samochodu — a naprawa tego problemu jest bardzo kosztowna! Stosowanie oleju silnikowego o wyższej lepkości (zbyt gęstego oleju) zmniejsza również ogólną wydajność paliwową samochodu. Dzieje się tak, ponieważ im gęstszy jest olej silnikowy, tym większy jest jego opór na ważnych elementach metalowych, takich jak tłoki.