Jesienny przegląd auta

0
2552
Jesienny przegląd auta

Użytkowanie auta w okresie jesienny naraża je na różnego rodzaju awarie. Dlatego też warto regularnie przeprowadzać przegląd samochodu, co pozwoli uniknąć większych uszkodzeń. W jego trakcie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów szczególnie narażonych na zepsucie.

Elektryka

Najważniejsze jest sprawdzenie tego, czy posiadamy sprawny układ elektryczny. Niska temperatura oddziałuje bowiem negatywnie na akumulatory, które są niezbędne do uruchomienia pojazdu, W starszych modelach aut możemy dokonać samodzielnego przegląd. Wystarczy wyczyścić styki instalacji z zabrudzeń oraz zakonserwować je w celu ochrony przed korozją. W przypadku nowszych modeli warto udać się najpierw do Autoryzowanej Stacji Obsługi, która podpowie nam czy konieczna jest wymiana któregoś z elementów instalacji elektrycznej.

Światła

Równie istotne jest sprawdzenie stanu oświetlenia naszego pojazdu. Pamiętajmy, że w okresie jesiennym dzień staje się coraz krótszy, więc sprawne światła zapewniają zwiększone bezpieczeństwo na drodze. Zawsze warto wozić przy sobie zestaw żarówek pasujący do naszego wozu. Nigdy nie wiadomo kiedy będziemy zmuszeni je wymienić (dzięki temu unikniemy mandatu).

Niektóre auta posiadają reflektory ksenonowe. Ich trwałość jest stosunkowo wyższa, niż w przypadku żarówek halogenowych. Należy jednak zadbać o to, aby żarniki umieszczone w reflektorach pozostawały sprawne. O ich zużyciu świadczy zmiana koloru światła (z czasem staje się bardziej fioletowa). Najlepiej od razu w takim momencie wymienić żarnik, gdyż jego awaria może doprowadzić do zepsucia przetwornicy (co oczywiście wpłynie na koszt naprawy).

Wycieraczki

W okresie jesiennym zazwyczaj zwiększa się częstotliwość opadów atmosferycznych. W takim wypadku konieczne jest posiadanie sprawnych wycieraczek, które polepszą nasza widoczność, w czasie trwania niekorzystnych warunków. O tym, że należy wymienić pióra wycieraczek, świadczy ich stan. Jeżeli zauważymy, że w stwardniałej gumie powstały szczerby, powinniśmy niezwłocznie je zastąpić inną parą.

Płyn do spryskiwaczy

Musimy koniecznie wymienić płyn znajdujących się w spryskiwaczach, z letniego na zimowy. Pomijając już kwestie występowania przymrozków, ryzykujemy, iż stary płyn uszkodzi całą instalację (dotyczy to szczególnie pomp). Przy zakupie nowego płynu, najlepiej wybrać taki, który wytrzyma najbardziej ekstremalne temperatury (w naszym klimacie wystarczający będzie płyn, niezamarzający w temperaturze -20 stopni Celsjusza).

Olej silnikowy

W przypadku, gdy zauważymy iż poziom naszego oleju drastycznie spada (lub utrzymuje się na stałym poziomie), powinniśmy niezwłocznie udać się do warsztatu. Świadczy to bowiem o awarii, której nie będziemy w stanie samodzielnie sprawdzić. Pamiętajmy, że olej pomaga w pracy naszego systemu napędowego. Dlatego też należy od czasu do czasu sprawdzać poziom jego zużycia.

Ogumienie

W okresie jesiennym stajemy zazwyczaj przed dylematem: wymienić nasze opony na zimowe, czy jeszcze poczekać? Niezależnie jednak od naszej decyzji, warto sprawdzić stan ogumienia. Jeżeli głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm, powinniśmy zdecydować się na wymianę opon, gdyż niekorzystne warunki na drogach na pewno nie będą sprzyjały bezkolizyjnej jeździe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ