Wypożyczenie samochodu w Polsce i Europie. Co warto wiedzieć?

0
1672
Wypożyczenie samochodu w Polsce i Europie. Co warto wiedzieć?

Wypożyczenie samochodu w Polsce i w Europie – jakie procedury wypożyczeń są takie same?

Niezależnie od tego, czy wynajem samochodu ma miejsce w Toruniu, czy w Berlinie, część procedur wypożyczeń jest już standardowa i bardzo podobna, jeśli nie taka sama. Każda wypożyczalnia samochodów, czy to w Polsce, czy w innej części Europy, dysponuje swoim regulaminem wypożyczania, z którym obowiązkowo trzeba się zapoznać, aby nie być niemile zaskoczonym. W większości wypożyczalni europejskich minimalny wiek kierowcy wynosi 25 lat, a praktyka w prowadzeniu samochodu powinna wynosić co najmniej rok od uzyskania prawa jazdy.

Wszędzie też obsługa wypożyczalni żąda i weryfikuje prawdziwość dokumentów takich jak dokument tożsamości ze zdjęciem (czyli dowód osobisty lub paszport) i prawo jazdy. W niemalże każdej wypożyczalni na terenie Europy, w tym w Polsce żąda się od klienta posiadania aktywnej karty kredytowej, a niekiedy nawet dwóch kart, jeśli samochód należy do wyższej klasy pojazdów (taką rangę mają już marki takie jak BMW i Mercedes C klasy).

Wspólnym mianownikiem procedur wypożyczalni europejskich jest również pobieranie kaucji przeliczanej jako równowartość kosztów wypożyczenia samochodu i pełnego baku paliwa. Kwotę łączną blokuje się na karcie, podobnie jak to ma miejsce w przypadku kaucji barowych lub hotelowych. W Polsce i w innych krajach europejskich zakłada się również, że ewentualne koszty mandatów pokrywa kierowca wypożyczający samochód, a zwrot auta ma następować przy baku zatankowanym do pełna.

Różnice w wynajmie aut w kraju i za granicą

To, co różni procedury wynajmu aut w Polsce i za granicą, w Europie, to – jak nietrudno się domyśleć – cena wynajmu samochodu. Oczywiście zasada im dłużej, tym taniej obowiązuje wszędzie, jednak średnie koszty wynajmu dobowego pojazdu są zróżnicowane, choć coraz bardziej zbliżone. W Polsce, zarówno w Warszawie, jak i w innych miastach Chevrolet Spark jest dostępny już od 85 złotych za dobę, Opel Astra III to kwota od 99 złotych, Octavia – 159 złotych, a Nissan Qashgai – 199 złotych.

Za dobowy wynajem Seata Ibizy można zapłacić nawet 450 złotych na dobę. Średnie. przykładowe kwoty wynajmu dobowego średniej klasy aut za granicą, na terenie Europy z drugiego kwartału 2019 roku to 91 złotych na dobę w Niemczech, 61 złotych we Włoszech, 103 złote we Francji, 56 złotych w Hiszpanii i 80 złotych w Grecji. Łatwo więc zauważyć, że Polska nie jest krajem odbiegającym od tych widełek cenowych ani też nie różni się już od standardów jakości wypożyczalni europejskich.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Najrozsądniej skorzystać z informacji dostępnych na stronach internetowych wypożyczalni. Najszybciej wypożyczalnie w danym mieście można znaleźć z poziomu wyszukiwarki internetowej po wpisaniu hasła typu „wypożyczalnia samochodów toruń„.

[Głosów:1    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak sprawdzić akumulator?
Następny artykułRegeneracja turbosprężarki
Redakcja Starszeauta.pl

Uwielbiam auta z duszą, które staram się kolekcjonować w moim garażu. Jestem dumnym posiadaczem Wołgi, Trabanta i starusienkiej Warszawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ