Czym różnią się opony letnie od zimowych?

0
7827
Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Niezależnie od tego czy ktoś na co dzień porusza się zabytkowym autem czy też pojazdem prosto z salonu, powinien zwracać szczególną uwagę na stan posiadanych opon.

Pomijając już takie oczywiste sprawy jak regularne kontrolowanie stanu technicznego opony, część kierowców rezygnuje z wymiany opon letnich na zimowe, gdyż wydaje im się to niepotrzebną stratą czasu. Czy takie postępowanie nie naraża jednak uczestników ruchu na niebezpieczeństwo?

Brak obowiązku zmiany opon

Chociaż obowiązek zmienienia opon z zimowych na letnie oraz z letnich na zimowe został już wprowadzony w wielu krajach, to niestety Polska pod tym względem wciąż pozostaje w tyle. Mimo braku przepisów, które wymogłyby na kierowcach wymianę opon trzeba zrozumieć, że jeżdżąc w zimie na oponach letnich stwarza się ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie i swoich bliskich, ale również dla pozostałych kierowców. Błędem jest w takich przypadkach przecenianie swoich umiejętności w prowadzeniu auta lub zdanie się na nowoczesne systemy, które ułatwiają prowadzenie pojazdu w trudnych warunkach. Wydłużona droga hamowania, zwiększone ryzyko wpadnięcia w niekontrolowany poślizg… problemów z jazdą w zimie na oponach letnich jest naprawdę wiele. Działa to również w drugą stronę, dlatego też kierowcy poruszający się na oponach zimowych nie powinni rezygnować z wymiany ich na opony letnie wtedy, gdy przez kilka dni z rzędu występują dodatnie temperatury. Jazda w cieplejsze dni na oponach letnich to przede wszystkim mniejsze zużycie paliwa, lepsza przyczepność do mokrych i suchych nawierzchni, zwiększenie sterowności oraz najważniejsze: skrócenie drogi hamowania. W celu zrozumienia występowania tak dużych różnic pomiędzy oponami zimowymi a letnimi warto zwrócić uwagę na to, jak są one projektowane.

Różnice pomiędzy oponami letnimi a zimowymi

Różnice w budowie opon zimowych i letnich zawierają się tak naprawdę w trzech punktach, które jednak definiują wszystkie właściwości opony w zależności od temperatury i warunków pogodowych. Są to zastosowana mieszanka kauczukowa, wzór bieżnika opony oraz jej struktura. Różnice te można zaobserwować nawet na zdjęciach opon dostępnych w sklepie https://noweopony.pl/, gdzie można znaleźć rozwiązania odpowiednie dla każdego auta. Dodatkowo opony przeznaczone do jazdy w zimie mają głębszy bieżnik, dzięki czemu śnieg dostaje się do środka co zwiększa przyczepność całego auta. W przypadku wątpliwości co do przeznaczenia posiadanych opon, należy zwrócić uwagę na znajdujące się na nich oznaczenia. Obecność płatka śniegu oznacza, że są to opony zimowe. Zanim jednak kierowca zdecyduje się na ich założenie, powinen skontrolować stan bieżnika. W sytuacji, gdy wynosi 4 mm konieczna jest wymiana opon na nowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ