Jak czyścić felgi aluminiowe?

0
1002
Jak czyścić felgi aluminiowe

Na aluminiowe felgi do samochodu decyduje się coraz więcej kierowców. Są one doceniane nie tylko ze względu na aspekt wizualny, ale także świetne właściwości wytrzymałościowe. Popularne „alusy” są również znacznie lżejsze od stalowych odpowiedników. Wpływa to na mniejsze zużycie zawieszenia i hamulców oraz niższe spalanie. Felgi aluminiowe są jednak niebywale wymagające pod kątem czyszczenia i doboru. Przed zakupem nowego kompletu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak m.in. rozmiar, ilość i rozstawienie otworów na śruby, osadzenie, otwór centrujący i wiele innych. To, o czym należy również pamiętać, to regularne czyszczenie felg aluminiowych.

Czym wyczyścić felgi aluminiowe?

Aluminiowe obręcze mają to do siebie, że podczas jazdy, bardzo łatwo zbierają kurz, błoto, a nawet rozgrzane drobinki klocków hamulcowych, które często wgryzają się w lakier i tworzą nieestetyczne, trudne do usunięcia plamy. O felgi aluminiowe należy więc odpowiednio zadbać. Tylko dzięki regularnemu czyszczeniu obręcze zachowają swoje wspaniałe walory wizualne.

Przed przystąpieniem do czyszczenia felg aluminiowych, należy dobrać odpowiedni preparat, który pomoże nam skutecznie pozbyć się wszelkich zabrudzeń. Zastanawiasz się czym umyć felgi aluminiowe? Nic dziwnego. Chemia samochodowa obecnie oferuje mnóstwo specjalistycznych preparatów i bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić. Do czyszczenia felg aluminiowych znakomicie sprawdzą się środki w formie atomizera z triggerem. Przed zakupem warto zwrócić uwagę m.in. na pH preparatu, a także na to czy wykorzystuje on tzw. efekt krwawienia felg. Na czym to polega? Po zaaplikowaniu środka czyszczącego na alufelgę, po zetknięciu się z brudem, następuje zmiana koloru preparatu na czerwony, co jest potwierdzeniem jego skutecznego działania. Chemia wykorzystująca ten efekt z reguły ma mocniejsze właściwości czyszczące, dlatego też jest ona polecana szczególnie w przypadku wymagających zabrudzeń i zacieków. Klasyczne i nieco słabsze preparaty warto używać podczas regularnego czyszczenia. Doskonale poradzą sobie one z kurzem czy z błotem.

Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

Odpowiedni preparat do czyszczenia felg aluminiowych to nie wszystko. Bardzo ważna jest także prawidłowa technika mycia felg. Podczas tego zadania warto kierować się instrukcją, którą znaleźć można na opakowaniu preparatu czyszczącego. Jest jednak kilka zasad, które dotyczą niemal wszystkich środków. Pierwszą z nich jest odpowiednie przygotowanie felg do czyszczenia. W tym celu należy pozbyć się zabrudzeń przy pomocy strumienia wody. Przydatne mogą okazać się szczotki i gąbki, którymi będzie można porządnie wyszorować obręcze. Przechodząc do nakładania preparatu na powierzchnię alufelgi należy pamiętać o obfitej, starannej i dokładnej aplikacji. Następnie należy odczekać kilka minut, tak by środek zaczął działać. Trzeba jednak uważać, aby nie dopuścić do jego zaschnięcia. W końcowym etapie należy przystąpić do spłukiwania preparatu.

Czyszczenie alufelg za pomocą szczotki

Czyszczenie alufelg za pomocą szczotki

Wiele osób decyduje się na czyszczenie alufelg przy użyciu specjalistycznej szczotki. Jest to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, które pomoże nam szybko uporać się z brudem i uciążliwymi zaciekami. Warto jednak zadbać o to, aby wykorzystywane akcesorium było najwyższej jakości. Kupując tańsze zamienniki, nietrudno będzie o uszkodzenie aluminiowej felgi. Szczotka do czyszczenia powinna być odpowiednio twarda, a jej kształt podłużny. Pozwoli to dotrzeć jej w najgłębsze zakamarki obręczy, gwarantując dokładne wymycie powierzchni. Warto zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego wykonana jest rękojeść. Gumowe uchwyty to najlepszy wybór, ponieważ nie będą się ślizgać podczas czyszczenia.

Tak samo ważne jak czyszczenie felg aluminiowych jest staranne spłukanie preparatu. Wykorzystywane środki chemiczne zazwyczaj mają bardzo wysokie stężenie. Pozostawienie ich na dłużej niż kilka minut na powierzchni felgi może skutkować uszkodzeniem lub odbarwieniem wierzchniej warstwy lakieru. Do spłukiwania preparatów czyszczących zaleca się korzystanie z myjki ciśnieniowej. Wodę należy kierować z góry koła na dół i pamiętać o wszystkich, nawet najmniejszych zakamarkach.

Środek do czyszczenia felg – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zastanawiasz się jaki środek do czyszczenia felg będzie najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dostępne preparaty różnią się od siebie pod wieloma względami, a to, na który z nich się zdecydujemy powinno w głównej mierze zależeć od rodzaju zabrudzenia. W przypadku najbardziej wymagających plam, naprawdę warto skorzystać z deironizerów, wykorzystujących opisywany już efekt krwawiącej felgi. To, na co również trzeba zwrócić uwagę przy wyborze środka do czyszczenia felg to przede wszystkim jego wydajność oraz stosunek jakości do ceny. Przed zakupem warto zapoznać się także z zaleceniami producentów i instrukcją obsługi. Niezwykle ważne jest to, aby środek czyszczący był bezpieczny zarówno dla użytkowników, jak i dla felgi. Powinien bezpiecznie reagować z opiłkami, oddzielając je od warstwy lakieru i jednocześnie nie uszkadzając powłoki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ