Jak czytać oznaczenia na oponach?

0
1871
Jak czytać oznaczenia na oponach

Kupując nowe opony, możemy poczuć się zagubieni w gąszczu informacji, jakie znajdują się, czy to na samym produkcie, czy też na towarzyszącej mu naklejce. Umieszczone tam informacje mają na celu ułatwić nam wybór właściwego modelu oraz rodzaju ogumienia, by najbardziej odpowiadało naszym potrzebom. Jednak by tak się stało, musimy wiedzieć, co dane symbole oznaczają. Dzisiaj przybliżymy i wyjaśnimy znaczenie najważniejszych z nich.

Kluczowe informacje

To, co interesuje nas najbardziej, to przede wszystkim rozmiar naszej opony, dlatego też dane te są wytłoczone w widocznym miejscu przy użyciu największej czcionki. Informacja taka składa się z trzech elementów: szerokości opony podanej w milimetrach np. 205; wysokości jej profilu podanej w procentach np. 55; oraz wielkości felgi i rodzaju budowy opony, np. R16. Taki ciąg znaków, jak 205/55/R16 oznacza, iż opona ta nadaje się do zastosowania do felg o wielkości 16 cali, a jej szerokość to 205 mm.

Kolejną istotną informacją, jaką znajdziemy wśród oznaczeń na oponach, jest tak zwany indeks prędkości. Jest to nic innego jak maksymalna wartość podana, z jaką możemy poruszać się, gdy dana opona znajduje się na kołach naszego samochodu. Wyrażona jest symbolem litery drukowanej od Q, do Y. Najniższa możliwa wartość to 160 km/h, a najwyższa to 300 km/h. Trzecią ważną informacją są dane o maksymalnym obciążeniu, jakiemu może być poddana konkretna opona. Jest to tak zwany indeks nośności, a suma uzyskana z dodania indeksu wszystkich opon powinna być zbliżona do wartości całkowitej masy dopuszczalnej danego pojazdu. Wartość ta wyrażona jest w postaci liczby, np. 94, co oznacza, iż dana opona ma nośność maksymalnie 670 kg.

Oznaczenia dodatkowe

Na naszych oponach znajduje się jeszcze wiele innych informacji. Poza tak oczywistymi, jak nazwa producenta, kraj pochodzenia czy też kod daty produkcji, umieszczane są tam także inne mniej ważne, ale także istotne informacje. Jedną z nich jest maksymalne dopuszczalne ciśnienie w oponie, warto przed zakupem sprawdzić, czy dane zalecane przez producenta naszego auta, pokrywają się z tymi na wybranej przez nas oponie.

Wielu producentów umieszcza też informacje o tym, czy na danej oponie możemy bezpiecznie poruszać się w razie całkowitej utraty ciśnienia. Symbol RUN FLAT lub inny rodzaj takiej informacji znajduje się na lewo od danych o rozmiarze, mniej więcej na pozycji godziny dziewiątej.

Podane opisy są to oczywiście tylko najważniejsze informacje, jakie możemy znaleźć na sprzedawanych na naszym rynku oponach, warto zapoznać się także z resztą, by świadomie i prawidłowo wybierać opony do naszego auta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ