Kontrola ciśnienia w oponach. Jak zrobić to poprawnie?

0
2474

Wielu użytkowników czterech kółek nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest także dbanie o dobry stan opon. Prawidłowe ciśnienie w oponach ma bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo.

Wszyscy kierowcy pamiętają o przeprowadzeniu przeglądu technicznego, zatankowaniu paliwa czy uzupełnieniu płynu w spryskiwaczach. Te czynności są oczywiste, bo ich konsekwencje są natychmiast odczuwalne. Jednak wielu użytkowników czterech kółek nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest także dbanie o dobry stan opon. Prawidłowe ciśnienie w oponach ma bardzo istotny wpływ na właściwości jezdne, a co za tym idzie na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Na jakie aspekty ma wpływ ciśnienie w kołach?

Wbrew pozorom, prawidłowe ciśnienie w oponach ma istotny wpływ na kilka bardzo ważnych spraw. Nie tylko związanych z bezpieczeństwem jazdy, ale także ze zmniejszeniem kosztów ponoszonych przy eksploatacji pojazdu.Prawidłowy poziom ciśnienia zdecydowanie zwiększa przyczepność samochodu, szczególnie w trudnych warunkach zimowych lub kiedy mamy do czynienia z mokrą nawierzchnią w koleinach. Łatwiej kontrolować jazdę, uniknąć poślizgu, a także zdecydowanie skraca się droga hamowania.

Jeśli chodzi o wpływ na oszczędności w eksploatacji pojazdu, opony o prawidłowym ciśnieniu zużywają się w mniejszym stopniu, ogumienie ściera się równomiernie, a to pozwala na dłuższe ich użytkowanie. Za niskie ciśnienie powoduje większy pobór paliwa, a zbyt wysokie ma poważny wpływ na szybsze zużycie elementów zawieszenia i układu kierowniczego. Reasumując, każdy kierowca powinien uświadomić sobie, jak ważne jest prawidłowe ciśnienie w oponach dla bezpieczeństwa jazdy, a także dla kieszeni.

Jak często i w jaki sposób kontrolować stan powietrza w kołach?

Specjaliści od motoryzacji zalecają kontrolowanie ciśnienia w kołach przynajmniej jeden raz w miesiącu. Aby mieć pewność, że jest to przeprowadzone w sposób prawidłowy należy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim przy pompowaniu kół sprawdzić trzeba, jakie są konkretne wartości dla danego pojazdu. Takie dane można znaleźć na tabliczce informacyjnej, umieszczonej na karoserii samochodu po stronie kierowcy lub na klapce wlewu paliwa. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta w tej kwestii.

Aby mieć pewność, że ciśnienie w kołach jest sprawdzone poprawnie, należy przeprowadzić je w optymalnych warunkach, przy użyciu sprawnego ciśnieniomierza, najlepiej na dobrej stacji benzynowej. Pamiętać trzeba o tym, że niezafałszowane wyniki pomiaru uzyskamy, kiedy opony nie będą nadmiernie rozgrzane, bo ciepło powoduje rozprężenie powietrza. Samochód w momencie pomiaru powinien stać na równej nawierzchni, aby uniknąć miejscowych nacisków nadwozia na ogumienie.

Jeżeli dysponujemy sprawnym ciśnieniomierzem, możemy oczywiście wykonać pomiary samodzielnie, zachowując wszystkie powyższe warunki. Po przyjrzeniu się niebagatelnym korzyściom, wynikającym z prawidłowej dbałości o stan ogumienia samochodu, wniosek jest bardzo prosty – systematyczna kontrola ciśnienia w oponach pojazdu jest nieskomplikowanym, aczkolwiek koniecznym sposobem na maksymalne podniesienie walorów jezdnych samochodu, ale także na spore oszczędności przy jego eksploatacji.

Tekst powstał we współpracy z serwisem ASO Mazda

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ