Kursy prawa jazdy w Warszawie – kategoria B czy A?

0
2342

Jeśli ktoś powie, że jest w trakcie kursu na prawo jazdy w Warszawie, to z ogromnym prawdopodobieństwem będzie można powiedzieć, że kursant chce zdobyć prawo jazdy kategorii B. To najbardziej popularna wśród przyszłych kierowców kategoria, umożliwiająca kierowanie pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu). Daje ona dość szerokie uprawnienia (3,5 tony to całkiem sporo i pozwoli prowadzić również małe samochody dostawcze), ale to nie jest jedyny wybór. Na jaką jeszcze kategorię warto zwrócić uwagę?

Szkoła jazdy motocyklem

Kategoria A – uprawnienie do jazdy motocyklem. Jeśli wiatr we włosach widoczny na amerykańskich filmach pokazujących motocyklistów jest tym, do czego chcesz dążyć to… zastanów się, czy rzeczywiście jest to kategoria dla Ciebie. Obowiązkowy kask z pewnością utrudni wiatrowi rozwiewanie naszych włosów – może zatem lepszy będzie kabriolet i tradycyjna kategoria B? Jeśli jednak nadal chcemy jeździć motocyklem, to nie pozostaje nam nic innego, niż rzeczywiście podejść do takiego egzaminu. Pamiętajmy jednak, że wraz z niedawną nowelizacją przepisów wprowadzono zróżnicowany wiek, w którym kandydat może uzyskać prawo jazdy kategorii A. Standardowo to aż 24 lata, jeśli jednak wcześniej kandydat posiadał przez co najmniej 2 lata prawo jazdy kategorii A2, to może zdobyć kategorię A (choć w odrobinę ograniczonym zakresie) już w wieku 21 lat.

Ważna uwaga, dla tych, którzy posiadają już od co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B. Mogą oni kierować motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, posiadając jedynie kategorię B – pamiętajmy jednak, że przepis ten działa jedynie na terytorium Polski. Jeśli zatem chcemy lekkim motocyklem wyjechać za granicę, to kategoria A nadal będzie potrzebna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ